Acidpass Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

“Acidpass ne işe yarar?” sorusu, özellikle mide sorunları yaşayan insanların merak ettiği bir konudur. Acidpass, doktor tavsiyesiyle alınması ve bırakılmak istendiğinde de yine sorularak hareket edilmesi gereken bir ilaçtır. Az veya fazla kullanmak çeşitli sorunları beraberinde getirebileceği için günlük ihtiyaç duyulan dozajları da mutlaka doktorunuz belirlemelidir.

Acidpass kullanmadan önce sahip olduğunuz farklı rahatsızlıklar ve bunlar için kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza önceden bilgi vermelisiniz. Aynı zamanda gebelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacın tercih edilmemesi gerekiyor.

İçindekiler

 • Acidpass Nedir?
 • Acidpass Ne İçin Kullanılır?
 • Acidpass Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  • Acidpass Aç Mı Tok Mu Kullanılır?
  • Acidpass Çocuklarda ve Bebeklerde Kullanımı
  • Acidpass Yaşlılarda Kullanımı
  • Acidpass Özel Kullanım Durumları
   • İlacı Kullanmaması Gerekenler
 • Acidpass Yan Etkileri
 • Sıkça Sorulan Sorular

Acidpass Nedir?

“Acidpass ne işe yarar?” diye cevaplamak için tam olarak ne tür bir ilaç olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Diğer ilaçlardan farklı bir forma sahip olan Acidpass, bir çiğneme tabletidir. Mide sorunları çerçevesinde değerlendirilen durumlar ortaya çıktığında, çiğneyerek yutmalısınız.

Mide rahatsızlıklarında en çok karşılaşılan sorun, asit oranının yükselerek rahatsızlık hissi vermesidir. Acidpass, artan mide asidinin istenen seviyeye gelmesinde oldukça büyük bir katkı sağlar ve dengelenmesine yardımcı olur.

Acidpass Ne İçin Kullanılır?Acidpass Ne İşe Yarar? Nasıl KullanılırBulantı, gaz, şişme vb. durumlarda Acidpass kullanılabilir.

Acidpass’ın yazımızın önceki bölümlerinde mide sorunlarında tercih edildiğini belirtmiştik. Bu mide sorunları arasında;

 • Yanma,
 • Bulantı,
 • Gaz,
 • Şişme,
 • Yemek borusundan acı su gelmesi,
 • Şişkinlik sorunları yer almaktadır.

Burada yer alan semptomlarla birlikte vücudunuzda meydana gelen terleme, kusma ve göğüs ağrısı gibi durumlarda, uzman desteğine başvurmanız tavsiye edilmektedir. Normalde mide sorunları yaşamıyorsanız ve ilk defa karşılaşıyorsanız, doktor kontrolünden geçmeniz gerekir. Bu sayede farklı sorunların tespitinde erken davranmış olabilir ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlayabilirsiniz.

Acidpass Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Acidpass ne işe yarar?” yönündeki sorularınızı cevaplamaya çalıştığımız bu içeriğimizde, ilaç hakkında daha detaylı bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz. Elbette her ilaç, kullanım aşamalarında belirli prosedürleri açıklamaktadır. Dikkat edilmesi gerekenler, dozajlar ve yan etkilerin tamamı hakkında net ifadelere yer verilir.

İlacı alacak olanlar, doktorlarının tavsiyesiyle birlikte prospektüslerde yer alan detayları incelemek durumunda kalabilir. Özellikle yan etkilerin dikkatle okunması fayda sağlayacaktır. İlacın nasıl ve ne kadar kullanılacağı ile yetişkinler ve çocuklarda gerekli dozajların bilinmesi, sağlığınızı tehlikeye atmamak için büyük önem arz eder.

Acidpass Aç Mı Tok Mu Kullanılır?

Acidpass çiğneme tableti için prospektüsünde belirtilen yiyecek ve içeklerle beraber kullanımı hakkında olumsuz bir durum yer almamaktadır. Bu nedenle ilacın tok veya aç kullanılması konusunda belirlenmiş bir kural yoktur. Ancak midenin boş olması, asit oranlarına gerçekleşecek olan müdahale için sürenin kısalmasını sağlayabilir.

Acidpass Çocuklarda ve Bebeklerde Kullanımı

“Acidpass ne işe yarar?” sorusu için gerçekleştirdiğimiz incelemelerde birçok ilaçta olduğu gibi çocukların kullanıp kullanmaması gerektiği yönünde detaylar karşımıza çıkıyor. 16 yaş altındaki çocukların bu ilacı alması tavsiye edilmiyor. Aksi durumlarda maalesef olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden doktorunuzla görüşerek hareket etmeniz, her zaman daha doğrudur.

Acidpass Yaşlılarda Kullanımı

Acidpass ilacını yetişkinlerle beraber yaşlılar kullanıyorsa ve özellikle bireylerin farklı sorunları yoksa dozaj ayarlamasına ihtiyaç duyulmuyor. Ancak yaşlılarda galaktoz intoleransı ve benzer kalıtsal rahatsızlıklar varsa kullanılmaması gerekiyor.

Acidpass Özel Kullanım Durumları

Acidpass’ın bir çiğneme tableti olduğunu ve mide asidini düzenlemek için kullanıldığını bilmekteyiz. Görevi itibariyle dozaj aşımlarının önemsenmemesi olasıdır. Bazı durumlar var ki çok dikkatli davranmak büyük önem taşır. Hiperkalsemi, hipermagnezemi rahatsızlıkları olanlar, doktora danışarak kullanmak zorundadır. Diğer ilaçların da doktora gösterilmesi ve olumsuz bir etkileşim olup olmayacağı öğrenilmelidir.

İlacı Kullanmaması Gerekenler

İlacın bir uzmanın izniyle kullanılması gereken durumlar olduğu gibi çiğnenmesi sorun teşkil edecek durumlar da bulunmaktadır. Acidpass’ı kullanmaması gerekenler arasında;

 • Ciddi veya orta derecedeki böbrek rahatsızlıklarına sahip kişiler,
 • Karaciğer yetmezliği olan hastalar,
 • İlaç içeriğinde bulunan etkin maddeye duyarlılığı olanlar,
 • H2 reseptör antagonistleriyle çapraz duyarlılık oluşabileceği için bu ilaçlara duyarlılığı olanlar yer alıyor.

İlk kez mide rahatsızlığı yaşıyor ve 50 yaş üzerindeyseniz ayrıca yutma güçlüğü ve aneminiz varsa tedavi öncesi sorun yaşamamak adına, doktorlarınızın yönlendirmesiyle farklı tetkiklerden geçmeniz gerekebilir.

Eğer solunum rahatsızlıklarından şikayetçiyseniz “Iburamin Zero ne işe yarar?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Acidpass Yan EtkileriAcidpass Ne İşe Yarar? Nasıl KullanılırBir yan etki hissettiğinizde hemen doktorunuza danışmalısınız.

“Acidpass ne işe yarar?” sorusu için belirtilen her detay sağlığınızı korumak adına çok önemli. Kullanım şekli, kimlerin içmemesi gerektiği gibi bilgileri sizler için derledik. Bu noktada ilacın ortaya çıkarabileceği yan etkileri paylaşmak uygun olacaktır. Acidpass’ın müdahale gerektiren yan etkileri arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Dil, diş veya boğazda şişme
 • Kurdeşen ve nefes almada zorluklar
 • Solunumda zorluğa ve baş dönmesine sebep olan alerjik reaksiyonlar
 • Yaygın cilt hasarı

Bu rahatsızlıklar ortaya çıktığı anda lütfen doktorunuza başvurunuz. Yaygın ve yaygın olmayan diğer yan etkilerde ise özellikle baş ağrısının görülme sıklığının fazla olduğu biliniyor. Bulantı, kusma, baş dönmesi, ishal, ağız kuruluğu ve midede şişlik gibi belirtilerle de karşılaşabilirsiniz.

Yan etkiler arasında ayrıca susuzluk, karın ağrısı, tat alma bozukluğu ve yorgunluk, seyrek olarak görülebiliyor. Tüm bu detaylar ve diğer merak ettikleriniz hakkında bilgilenmeye devam etmek için cemre.com sitemizi takipte kalın.

Sıkça Sorulan Sorular Acidpass İlaç Nasıl Kullanılır? Acidpass 2 haftadan fazla kullanılmaması ve ağız yoluyla alınması gereken bir ilaçtır. Günlük dozajının da 2 adedi geçmemesi önemlidir. Çiğnemeden sonra rahatsızlık hissetmeniz halinde ise su içmenizde sakınca yoktur. Acidpass Çiğneme Tableti Direk Yutulur mu? Acidpass ve diğer çiğneme ilaçlarında olduğu gibi iyice çiğnenerek kullanılmalıdır. Direkt olarak yutmak, istenen etkiyi vermeyecektir. Acidpass’ı Kullanmayı Unutursak Ne Yapmalıyız? Eğer Acidpass çiğneme tabletini kullanmayı unutursanız ikinci bir ilaçla çift dozaj almamalısınız.

Kaynak: Cemre

Acidpass Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum