"> " /> "> " /> " />

Adana’da eğitim öğretimin başlama tarihi 13 Mart’a ertelendi

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Adana’da eğitim öğretime 1 Mart tarihinde başlayacağımızı açıklamıştık lakin bunu yeni bilgilere nazaran 13 Mart tarihine ertelemiş bulunuyoruz” dedi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Adana Güvenlik ve Acil Durumlar Uyum Merkezi’nde (GAMER) yaptığı açıklamada sarsıntı bölgelerinde konteyner, çadır ve prefabriklerde eğitim öğretime devam edildiğini vurgulayarak, “71 vilayette eğitim öğretimi 20 Şubat prestijiyle başlattık. 10 vilayette de eğitimi olağanlaştırmak için çalışıyoruz. Şu anda 10 vilayette eğitim öğretime orta verilmiş olsa dahi çadır, konteyner ve prefabriklerde çocuklarımıza verdiğimiz eğitimde hiçbir kesinti olmadı. Önceliğimiz sıklıkla söz ettiğimiz üzere bu 10 vilayette müfredata dayalı eğitim değil. Çocuklarımızı düşünüyoruz. Çocuklarımızın psikososyal sağlamlıklarına takviye vermek için tüm arkadaşlarımızla alandayız. Bu kapsamda 10 vilayette her ne kadar eğitim öğretime orta vermiş olsak bile her kural altında eğitime devam yaklaşımıyla 416 psikososyal dayanak çadırı kurduk. Çadır bölgelerinin tamamında psikososyal dayanak çadırlarında okul öncesi öğretmenlerimiz, rehber öğretmenlerimiz ve ruhsal danışmanlarımız çocuklarımızla daima etkinlikler düzenleyerek, onların travmalarını atlatmalarında dayanak oluyorlar” diye konuştu.

“Tüm konteynerlere televizyon kurulacak” Eğitim öğretimin kesintiye uğramaması için Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın bütün imkanlarını seferber ettiklerini kaydeden Bakan Özer, şunları söyledi: “Yine 131 okul öncesi çadır ve konteynerde eğitim öğretime takviye vermeye çalışıyoruz. Bu kapsamda çadır ve konteynerlerde 18 ilkokul, 12 ortaokul ve birinci defa Malatya’da bin kişinin olduğu konteyner kentte prefabrik okul kurduk. Şu anda orada da müfredata dayalı değil, öğrencilerin psikososyal sağlamlığını desteklemek için öğretmenlerimiz eğitime devam ediyorlar. Bu kapsamda Ulusal Savunma Bakanlığı ile Mehmetçik Okulları’nı devreye soktuk. Bu hafta içerisinde de İçişleri Bakanlığı ve AFAD Başkanlığıyla birlikte yeni okulları kurmaya devam edeceğiz. Konteyner kentlerde tüm konteynerlerde prefabrik okulları kurmak için tüm imkanları seferber ettik. Tüm konteynerlere de bakanlık olarak televizyon kuruyoruz öğrencilerin TRT EBA’yı takip edebilmesi için.”

“510 noktada destekleme yetiştirme kurslarını açacağız” 8 ve 12. sınıf öğrencileri hakkında da konuşan Bakan Özer, “Bu öğrencilerimiz imtihana girecekler. Bu öğrencilerimize birinci adım olarak ikinci devir imtihan bahislerini imtihandan çıkarttığımızı açıklamıştık. 1 Mart prestijiyle bu öğrencilerimizi imtihana hazırlamak için 510 noktada destekleme yetiştirme kurslarını devreye alacağız. Bu çocuklarımızın imtihana hazırlanmaları noktasında Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak her türlü takviyesi vereceğiz” dedi.

“Okulların açılışı 13 Mart’a ertelendi” Adana’da okulların açılış tarihini 13 Mart’a ertelediklerini aktaran Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “10 vilayette çok dinamik bir süreç yaşıyoruz. Bilgiler her geçen gün değişiyor ve aldığımız kararları her geçen gün güncelliyoruz. Adana’da eğitim öğretime 1 Mart tarihinde başlayacağımızı açıklamıştık fakat bunu yeni bilgilere nazaran 13 Mart tarihine ertelemiş bulunuyoruz. 13 Mart tarihinde de yeni bilgileri güncelleyerek durumu tekrar kamuoyu ile paylaşacağız” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Cemre

Adana’da eğitim öğretimin başlama tarihi 13 Mart’a ertelendi Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum