Alkol Sonrasında Oluşan Mide Bulantısına İyi Gelen 8 Etkili Yöntem

Bir gece önce alınan alkol sonrası, ertesi sabah aşırı derece de mide bulantısı görülür. Bunun başlıca sebebi, metabolizmanın alkolü bir nevi toksit maddeye dönüştürmesidir. Sabah uyanıldığında, mide bulantısının yanı sıra; ışığa karşı hassasiyet, şiddetli baş ağrısı, huzursuzluk, ağız kuruması, kas ağrısı, şişkinlik ve mide yanması gibi olumsuz etkilerde gözlenebilmektedir. Akşamdan kalma durumu, 12 saat ile yaklaşık 36 saat gibi uzun bir zaman sürebilmektedir. 

Alkol aldıktan sonra, mide bulantısını geçirmeye yönelik bazı gıdalar ve içecekler vardır. Bu ürünler, vücutta oluşan toksit maddelerin bir nevi atılması için hızlandırma olanağı sağlarlar. Bu yolla mide bulantısından kurtulabilir, alkolün vücudunuzda oluşturduğu olumsuz etkilerinden arınabilirsiniz. Alkol sonrası mide bulantısına iyi gelen 8 etkili yöntemi sizin için araştırdık. 

Alkol Sonrası Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Bol Su İçerek Başlayın:  

Bir gece öncesinde kaybedilen sıvı miktarını geri kazanmak ve alkolün vücuttan atılmasını hızlandırmak için, bol su tüketmelidir. 

Kahvaltıda Yumurta ve Peynir Tüketin: 

Sistein maddesi, mide bulantısı ve baş ağrısına sebep olan asetaldehit adı verilen toksinin en azılı düşmanıdır. Yumurtanın içerisinde sistein denilen amino asit bulunur. Bu nedenle, alkol sonrası mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun en güzel cevaplarından biri de, hiç kuşkusuz yumurtadır. Haşlanmış bir adet yumurta tüketmek, mide bulantısına iyi gelecektir. Bir parça ekmekle birlikte tüketilen peynir de, mideyi bastırmaya yardımcı olacaktır. 

Karabiber Çayı İçin: 

Yarım çay kaşığı karabiberi, bir fincan sıcak suyun içine koyun ve karıştırın. Bir fincan karabiber çayı, vücudunuza iyileştirici bir metabolizma desteği sağlayacaktır. Günde 3 kez içeceğiniz karabiber yayıyla, mide salgısı arttırılacak ve bunun sonucunda metabolizma hızlanacaktır. 

İlginizi Çekebilir: Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Gazlı İçecekler Tüketin: 

Kulağa garip gelse de, gazlı içeceklerin içeriğinde bulunan gaz ve şeker, alkolden sonra oluşan mide bulantısı ve kusma ihtiyacına iyi gelmektedir. 

Rezene Çayı İçin: 

Rezene, beklerin sindirim sistemini rahatlatan ve kusmayı önleyen bir çaydır. Alkolden sonra mideye ne iyi gelir dendiğinde, ilk akla gelenler arasında rezene çayı gelmektedir. 

 Domates Suyu veya Çorbası Tüketin: 

Domatesin, mide bulantısına iyi geldiği hatta ilaç etkisi gösterdiği bilinmektedir. Bir bardak domates suyu tüketebilir, taze domateslerden yapılan domates çorbası içebilirsiniz. 

Zencefil Çayı İçin: 

Zencefil, alkolün sebep olduğu mide bulantısı, kusma, baş ağrısı ve kas ağrılarına adeta bir mucize gibi etki eder. Alkolden sonra mideye ne iyi gelir diye düşündüğünüzde, Zencefil ve baldan oluşan çayı içebilirsiniz. Bir fincan sıcak suyun içine koyacağınız bir çay kaşığı zencefil ve bir tatlı kaşığı bal ile yapacağınız çay, vücudunuzdaki toksinlerin atılmasını hızlandıracaktır. Zencefil ve balın içinde bulunan antioksidanlar, mükemmel bir toksin atıcıdır. Bu sayede, mide bulantısından ve kusma hissinden kurtulacaksınız. 

Limonlu Soda Tüketin: 

Limonlu sodanın bide bulantısına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle alkol sonrasında meydana gelen mide yanması ve bulantısında oldukça etkilidir. 

Kaynak: Cemre

Alkol Sonrasında Oluşan Mide Bulantısına İyi Gelen 8 Etkili Yöntem Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum