Ankara’da gezilmesi gereken müzeler

Ankara’da gezilmesi gereken müzeler son zamanlarda oldukça araştırıldı. Ankara’da yaşayıp da hiç müzeye gitmeden olur mu? Olmaz tabi ki de. Bu yazımızda sizleri Ankara’nın birbirinden güzel ve birbirinden tarih kokan müzeleri ile tanıştıracağız. Öyle ki neredeyse müzede geziyormuşsunuz hissine kapılırsanız sakın ola şaşırmayın bizden söylemesi. O halde neyi bekliyorsunuz? Hemen bir müze kart çıkartıp birbirinden muhteşem olan bu müze listemizi gezmenin tam vakti!

Anadolu medeniyetleri müzesiAnadolu medeniyetleri müzesi

Arkeoloji müzesi olarak geçen Anadolu medeniyetler müzesi Ankara Altındağ ilçesinde yer alır. Geçmişte Anadolu içerisinde yer alan uygarlıkların kalıntılarına ev sahipliği eden Anadolu Medeniyetler Müzesi Ankara’nın ilk müzesi unvanını taşır. İlk başlarda çok az eserle müzeciliğe başlayan Anadolu Medeniyetler Müzesi’nin ilk adının Eti Müzesi olduğunu biliyor muydunuz? Daha sonra içerisinde ki eser sayısı artış gösterinde Eti Müzesi hacmi taşmış ve günümüz adıyla anılan Anadolu Medeniyetler müzesi olarak bina değişikliği yapmıştır.

Nasıl gidilir?

 • Batıkent- Kızılay Metrosuna binerek Sıhhiye istasyonunda indikten sonra 25 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Eğer yürümek istemezseniz 343, 351, 353, 377 numaralı otobüslerden birisine binerek daha hızlı gidiş sağlayabilirsiniz.
 • Batıkent- Kızılay Metrosuna binerek Ulus istasyonunda indikten sonra 10 dakika yürüme mesafesinde ulaşabilirsiniz.

Cumhuriyet müzesiCumhuriyet müzesi

Selçuklu’nun motiflerini aratmayan Cumhuriyet müzesi Ankara Altındağ ilçesinde yer alıyor. 1981 yılında açılan Cumhuriyet Müzesi diğer adıyla 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası olarak anılır. Ulus’un göbeğinde yer alan Cumhuriyet Müzesi 2 katlı bir bina olarak tasarlandı.

Nasıl gidilir?

 • Batıkent- Kızılay Metrosuna binerek Ulus durağında indikten sonra metro altında Heykel yazan yönden çıkış sağlayın. 5 dakika yürüme mesafesinden sonra ulaşım sağlayacaksınız.

Rahmi M. Koç müzesiRahmi M. Koç müzesi

Ankara Altındağ ilçesinde bulunan Rahmi M. Koç müzesi ilk sanayi müzesi unvanını taşır. Ankaralıların çok iyi bildiği At Pazarı’nda yer alan Rahmi M. Koç Müzesi lokomotif, tramvay , uçak, gemi, feribot ve gemi modellerini içerisinde barındırıyor. Damat Rüstem Paşa tarafından kurulan bu müze başlarda çok başka amaçlarda kullanılmış ancak süreç sonunda şimdi ki bildiğimiz günümüz halini almıştır.

Nasıl gidilir?

 • Banliyö treninin de Cebeci durağında indikten 10 dakika yürüme mesafesi sonrası ulaşabilirsiniz.
 • Batıkent- Kızılay Metrosuna binerek Ulus durağında indikten sonra 35 dakika yürüme mesafesinden sonra ulaşabilirsiniz.

Ankara resim ve heykel müzesiAnkara resim ve heykel müzesi

Arif Hikmet Koyunoğlu tarafında Ankara Altındağ ilçesinde kurulan Ankara Resim ve Heykel Müzesi Etnoğrafya müzesi’nin yanında yer alır. 1980 yılında kurulan bu müzede orijinal sanat eserlerinin koleksiyonları sergilenir. Müzeciliğin babası olarak tanınan Osman Hamdi Bey’in eserinin yer aldığını da belirtmek isteriz. Müze içerisinde bir adet dikkatleri üzerine toplayan sahne yer alır. Bu sahne ilk Kültür ve Sanat Salonu olarak tanımlanır.

Nasıl gidilir?

 • Ankara-Kızılay trenini kullanarak Sıhhiye istasyonunda indikten sonra 35-40 dakika sonra yürüyerek ulaşabilirsiniz.
 • Ankara-Kızılay trenini kullanarak Ulus istasyonunda indikten sonra 20 dakika sonra yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Ulucanlar cezaevi müzesiUlucanlar cezaevi müzesi

Eskiden canlı olarak Cezaevi konumunda kullanılan Ulucanlar Cezaevi müzesi pek çok ünlüyü konuk etmiştir. Bir dizi acılarla dolu hikayeyi duvarlarına kazına kazına bırakan Ulucanlar Cezaevi Müzesi Kapalı Ceza ve Tutukevi olarak da tanımlanır. Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan bu müze ziyaretçilerine unutulmaz anılar bırakıyor. Birçok ziyaretçisinin tüylerini diken diken ettiğini ifade ettikleri müze, içerisinde barındırdığı kısa yazılar veya gazete küpürleri ile dönemin anılarını tazeliyor. Nâzım Hikmet, Leyla Zana, Muhsin Yazıcıoğlu, Kemal Tahir, Yılmaz Güney, Bülent Ecevit, Deniz Gezmiş, Cüneyt Arcayürek ve Selim Sadak gibi tanınan isimleri bir zamanlar ağırlayan ve geriye acı dolu anılar bırakmalarını sağlayan Ulucanlar Ceza Evi müzesi hangi koşullarda burada tutuklu yattıklarını sergiliyor.

Nasıl gidilir?

 • Ankara-Kızılay trenini kullanarak Sıhhiye istasyonunda indikten sonra 30-40 dakika sonra yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Ankara Üniversitesi oyuncak müzesiAnkara Üniversitesi oyuncak müzesi

Ankara Üniversitesi’nin bünyesinde 1990 yılında açılan ilk oyuncak müzesi unvanını taşır. Prof. Dr. Bekir Onur tarafından ülkemize kazandırılan Oyuncak Müzesi Ankara Beşevler’de yer alır. 2000 adet oyuncak koleksiyonunu bünyesinde barındıran Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi antik, tabancı ve yeni oyuncakları bünyesinde barındırır.

Nasıl gidilir?

 • Tren ile Ankara Garı durağında indikten sonra 153-3 numaralı otobüs ile yaklaşık 15 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

Mehmet Akif Ersoy evi müzesiMehmet Akif Ersoy evi müzesi

Zorlu Kurtuluş Savaşı yıllarında Mehmet Akif Ersoy’un yaşamını sürdürdüğü Mehmet Âkif Ersoy Müze Evi’nde Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşımızı yazmıştır. Ankara Hamamönü ya da Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsü içerisinde barınan Mehmet Âkif Ersoy Müze Evi 2 katlı binadan oluşmaktadır. İçerisinde bazı bölümlere yakından erişim yasak olduğu için önünde bazı engeller yer alır.

Nasıl gidilir?

 • Ankaray trenini kullanarak Kolej durağında indikten sonra 5 dakika yürüme mesafesinden sonra ulaşabilirsiniz.
 • Ankaray trenini kullanarak Kurtuluş durağında indikten sonra 15 dakika sonra ulaşabilirsiniz.
 • Ankara-Kızılay trenini kullanarak Sıhhiye istasyonunda indikten sonra 30 dakika sonra yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Altınköy Açık Hava MüzesiAltınköy Açık Hava Müzesi

Fotoğrafçıların sık sık uğrak yeri haline gelmiş olan Altınköy Açık Hava Müzesi 1950 yıllarından günümüze gelmiştir. Altınköy Açık Hava Müzesi içerisinde kuzu, koyun, tavuk ve inek gibi canlı birçok hayvan yaşamaktadır. Ayrıca buranın gözlemesi çok meşhurdur. Asma köprüsü, ahırları ve köy camisi konuklarının büyük ilgi odağı haline gelmiştir. Altınköy Açık Hava Müzesi özgürce dolaşmayı sizlere vaat ediyor.

Nasıl gidilir?

 • Ankara-Kızılay treninden Sıhhiye- Ulus- Kızılay duraklarından herhangi birinde inerek 312-1, 312, 321-6 otobüs numaraları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Feza Gürsey bilim merkeziFeza Gürsey bilim merkezi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan Feza Gürsey Bilim Merkezi müzesi burada çocuklar için dikkat çekici fen etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Google üzerinden yapacağınız kısa bir araştırma ile en çok dikkat çekenin elektrikli saç görselleri olduğunu yakından göreceksiniz. Bunun yanı sıra ses, ışık ve görüntü yanılsamaları ile öğretici birçok özelliği barındırıyor. 48 adet sergi ve deneyi içerisinde barındıran Feza Gürsey bilim merkezi müzesi ziyaretçilerini bekliyor.

Nasıl gidilir?

Ankara-Kızılay treninden Sıhhiye- Ulus- Kızılay duraklarından herhangi birinde inerek 413 Altınpark otobüslerinden herhangi birine binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tabiat Tarihi MüzeTabiat Tarihi Müze

4000 metre kare alan üzerine inşa edilen Tabiat Tarihi Müzesi 1935 yılında kurulmuştur. İçerisinde ülkemiz sınırlarında yaşamını sürdürmüş ve sürdürmekte olan pek çok bitki ve hayvan fosillerini sergilemektedir. Ortalama 100 küsür fosili barındıran Tabiat Tarihi Müzesi dinazor heykelleri ile özellikle dikkatleri üzerine çekmektedir.

Nasıl gidilir?

 • Ulus’ta Çiğdem Mahallesi dolmuşlarına binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Kızılay’dan Balgat dolmuşlarına binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Sıhhiye’den Balgat dolmuşlarına binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Etnoğrafya müzesiEtnoğrafya müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan Etnoğrafya Müzesi 1930 yılında ülkemizde yer almıştır. Hemen yanında Resim ve Heykel müzesi bulunan Etnoğrafya müzesi en çok dış mimarisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Küçük bir müze olması itibariyle hızlı gezilerek bitirilebildiğini söyleyebiliriz. Eski adı Namazgâh Tepesi olan bu müze eskiden Cuma Namazlarının mekanı olarak geçmektedir. Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen Etnoğrafya Müzesi içerisinde seramik ve ahşap eserleri barındırır.

Nasıl gidilir?

 • Ankara-Kızılay trenini kullanarak Sıhhiye istasyonunda indikten sonra 35 dakika yürüme mesafesinden sonra ulaşabilirsiniz.
 • Kızılay Güvenpark’ta indikten sonra otobüs kullanarak 5 dakikada müzenin önünde olabilirsiniz.

Kaynak: Cemre

Ankara’da gezilmesi gereken müzeler Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum