Anne Karnında Hidrosefali

Hidrosefali yani bebeğin beyninin anne karnında su toplaması oldukça zorlu ve problemli bir rahatsızlıktır. Genellikle çocuklarda ve hatta bebeklerde görülen fakat bazı durumlarda yetişkinlerde de oluşan bilen bu rahatsızlık kişinin ölümcül tehlikeler ile karşı karşıya kalmasına neden olacaktır. Temelde kafa büyümesi ya da kafanın su toplaması anlamına gelen bu önemli rahatsızlık kişinin kafasının büyümesine ve şişmesine neden olacaktır. Hidrosefali rahatsızlığının ismi bile su ve kafa anlamına gelmektedir. 

Beyindeki omurilik sıvısının kafatası içerisinde birikmesine neden olan bu rahatsızlık gebelikte bile oluşabilmektedir. Bu denli küçük yaşlarda var olan hidrosefali rahatsızlığı ile ilgili en merak edilen soru anne karnında hidrosefali neden olur sorusudur. Anne karnında oluşma ihtimali bulunan en tehlikeli rahatsızlıklardan biri olan bu rahatsızlık ilk haftalarda itibaren başlayacak ve hamilelik ilerledikçe oda ilerleyecektir. Beyindeki omurilik sıvısının görevini yapamaması ve o bölgedeki kanalların tıkanması ile beyinde birikmeye başlaması anlamına gelen bu rahatsızlık kanalların anne karnında tıkanması sonucu oluşacaktır. 

Bazı durumlarda sonradan da oluşabilen yani çocuk 2 ya da yaşına geldiğinde de oluşabilen bu ciddi rahatsızlık erken teşhis edildiğinde hastanın kurtulabilme ihtimali bulunmaktadır. Fakat geç teşhis geri dönülemez sonuçlara yol açacaktır. Artık anne karnındayken bile tespit edilebilen hidrosefali belli başlı belirtiler verecektir. Bu belirtiler mutlaka dikkate alınmalı ve mutlaka gerekli olan testler yaptırılmalıdır. 

 Anne karnında hidrosefali neden olur? 

Hidrosefali anne karnında da oluşabilen yaygın ve olumsuz durumlardandır. Peki, anne karnında hidrosefali neden olur? Anne karnında oluşan hidrosefali sorununun nedeni yetişkinlerde ya da ufak çocuklarda olan hidrosefali nedenleri ile aynıdır. Baş bölgesinin normalin dışında büyümesine neden olan ve kişiye zor anlar yaşatan bu rahatsızlık beyinde omurilik sıvısının geçmesi gereken kanalların tıkanması ile oluşacaktır. 

 Bu kanalların tıkanıp tıkanmayacağı tamamen bebeğin genetik durumuna ve sağlığına bağlıdır. Sağlıklı hamileliklerde bile bu tarz sorunlar ile karşı karşıya kalınması mümkündür. Bebeğin kafatası ve beyni oluşurken ortaya çıkan bu durum çocuk büyüdükçe problem yaratmaya devam edecektir. Hidrosefali anne karnında tespit edilebilen bir rahatsızlıktır. Bunun için anne karnında yapılan rutin testlerin yaptırılması yeterli olacaktır. Testler sayesinde bebekte soru olup olmadığı anlaşılmış olacaktır. 

  Hidrosefali belirtileri nelerdir? 

Hidrosefali rahatsızlığı kendi içerisinde bazı belirtiler verecektir. Bu belirtiler anne karnında oluşan rahatsızlık için geçerli olmasa sonradan oluşan hidrosefali durumu için geçerlidir. Bu belirtiler erken teşhis için büyük önem taşımaktadır. Belirtilerden ilki kafada hissedilen basınçtır. Bunun yanı sıra gözle fark edilebilir dereceye gelen şişliklerin oluşması da mümkündür. Baş çevresinde genişleme yaşanıyorsa ya da kafadaki damarlar belirginleşiyor ise hidrosefali oluşumu ihtimali son derece yüksek olacaktır. Bu gibi belirtiler görüldüğünde mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve tedavi için gerekli olan testler yaptırılmalıdır. 

Anne karnında hidrosefali nasıl tespit edilir? 

Anne karnında olan hidrosefali durumunun tespit edilmesi için yapılabilecek belli başlı tetkikler bulunmaktadır. Bunlardan ilki ultrasondur. Anne adayı ultrasona girdiğinde bebeğin baş kısmında bir şişlik görülür ise bu hidrosefali rahatsızlığını işaret edebilmektedir. Bu noktada bebeğin kafatasına özel iğneler batırılacak ve içeride biriken sıvıdan örnek alınacaktır. Bu örneklerde sıvının omurilik sıvısı olduğu anlaşıldığında bebeğin bu hastalığı taşıdığı net bir şekilde ortaya konmuş olacaktır. 

Bunun yanı sıra yapılabilecek daha farklı testlerde bulunmaktadır. Bu testlerden ilki plastik tüp yöntemidir. Bu yöntem sayesinde anne karnındaki bebeğin kafasına tüp takılacak ve sıvının bu şekilde akması sağlanacaktır. Bu tetkiklerin ve testlerin her biri kadın doğum uzmanları tarafında yapılmalıdır. Bu sayede hastalık net bir şekilde tespit edilecektir. 

Kaynak: Cemre

Anne Karnında Hidrosefali Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum