Aşil Ne Demek?

Gündelik hayatta sıklıkla karşılaşılan kelimelerden biri olan ‘Aşil’ kelimesinin ne anlama geldiği pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Aşil ne demek? sorusunun cevabı ve Achilles (Aşil) efsanesi, aşil sendromu gibi pek çok konuya ilişkin detayları yazımızda bulabilirsiniz. 

Aşil (Achilles), Yunan mitolojisinde ölümlü Peleus ile su tanrıçası olan Thetis’in oğludur. Yarı ölümsüz olan Aşil, dünyanın en büyük savaşçısı olarak bilinir. Afamemnon’un ordusunda yer alan ve Truva Savaşında yer alan en büyük ve en cesur savaşçı olarak nitelendirilir. 

MÖ 720’li tarihlerde Homeros tarafından on altı bin dize olarak yazılan İlyada eserinde de adı geçen Achilles pek çok efsaneye de konu olmuştur. En bilinen Achilles efsanesi;  

Achilles’in annesi Thetis, oğlunun ölümsüz olması için onu ölümsüzlük nehri olan Styx’te yıkamaya karar verir. Thetis’e Aşil’i yıkarken elini suya değirmemesi söylendiği için Thetis oğlunu sol topuğundan tutarak suya batırmıştır. Bundan dolayı da sol topuğu Styx suyuna değmeyen Achilles’in yalnızca sol topundan vurulması durumundan öleceğine inanıldı. Anlatılan efsaneye göre Achilles, öleceğini bildiği halde Helen’i geri almak için başlatılan ve dünyanın en büyük savaşlarından biri olarak nitelendirilen Truva Savaşı’na adının sonsuza kadar anılması için katılmıştır. Ve sonuç itibariyle savaş sırasında Truvalı Prens Paris tarafından sol topuğuna isabet ettirilen okla öldürülmüştür. 

İçindekiler

  • Aşil Ne Demek? Aşil Tendonu Nedir? 
  • Aşil Sendromu? 

Aşil Ne Demek? Aşil Tendonu Nedir? 

Aşil ne demek? Sorusunun cevabı olarak yukarıda anlattığımız hikayenin bir de tıp boyutu  bulunmaktadır. Aşil kelimesi, tıbbi terim olarak da kullanılmaktadır. Topuğun üst kısmında yer alan ve  bacak kaslarını topuğa bağlayan tendona tıpta aşil tendonu denmektedir. Vücudun en büyük tendonu olan aşil tendonu, TDK tarafından ‘en zayıf nokta’ olarak açıklanmıştır. 

Ani bir zorlamaya bağlı olarak ya da aşırı esneme sonucunda yaş ve cinsiyet fark etmeden herkeste görülebilen aşil tendonu kopması; tendonun kısmen ya da tamamen yırtılması sonucu görülen bir durumdur. 

Aşil tendonunda meydana gelen kopmanın nedeni tam olarak bilinmese de aşağıda sıraladığımız indirekt travmalarla ilişkilendirilmektedir: 

  • Mekanik: Diz açık ve uzatılmış durumdayken ayak bileğinin ani  bir şekilde öne doğru bükülmesi gibi yapılan hareket sonucu zaten yük ve gerilim altında olan tendona binen yükün artmasıyla gerçekleşebilir. 
  • Vasküler (Damarsal): Aşil tendonu zayıf vaskülarize bir bölgede bulunur. Özellikle  bağlı olduğu 2 ila 6 cm uzaktaki bölgede az miktarda damar bulunur. Bu nedenle, vesküler kopmaya oldukça müsaittir. 
  • Doku kalitesinin düşük olması: Tendinit; kut yaralanma nedeniyle tendonun iltihaplanmasıdır. Tendinoz; kronik yaralanma sonucu tekrarlayan rüptürlerin meydana geldiği dejeneratif bir süreçtir. Bu koşulların her ikisi de tendonun kolayca zayıflamasına ve kopmasına neden olabilir. Bu durum, yanlış egzersizlere bağlı olarak görülen mikro travmalar sonucu yaşanır. 

Akut ya da kronik nedenlere bağlı olarak gelişen aşil tendonu kopması, tedavi edilirken cerrahi ya da cerrahi dışı olarak farklı tedavi yöntemleri tercih edilir. Cerrahi dışı tedavi yöntemlerinde genellikle ayak bileği alçıya alını ve hareketlerin kısıtlanması sağlanır. Alçı uygulaması ile tedavi edilen hasta sık sık kontrol edilir ve aşil tendonundaki düzelmenin durumu gözlemlenir.  

Aşil Sendromu? 

Aşil ne demek? Sorusunun cevabına ilişkin olarak yazımızda yer verdiğimiz son konu aşil sendromudur. Psikoloji alanında sıklıkla karşılaşılan aşil sendromu; çevresindekiler tarafından başarılı görülmesine rağmen kişinin kendisini yetersiz ve başarısız görme durumudur. Kişi hangi işte olursa olsun kesinlikle başarısız olacağına dair yoğun bir endişe yaşamaktadır. Kişi işinde başarılı olsa ve istediği sonuçlara ulaşsa bile bu kaygı doyumsuzluğa neden olmaktadır. Buna bağlı olarak kişi tükenmiş bir ruh haline girmekten kaçınamaz. Bu hastalık tablosu ani bir şekilde kendisini göstermez. Kişide yavaşça gelişir, ruhsal dengeyi bozar ve hayatın birçok alanını etkiler. 

Bu ruhsal bozukluğa aşil sendromu denilmesinin nedeni; ölümsüz ve dünyanın en güçlü savaşçısı olarak bilinen Achilles’in bile zayıf noktası olması ve bu yüzden ölmesidir. Pek çok kişi ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar sahip oldukları herhangi bir zayıflık yüzünden bir gün başarısız olacaklarının endişesini yaşadığı için aşil sendromu ile baş etmek durumunda kalıyor. 

Kaynak: Cemre

Aşil Ne Demek? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum