Asteroit Kuşağı Nedir?

Asteroit Kuşağı Nedir? Uzay araçlarının rahatlıkla geçebileceği toz ve kaya parçalarından oluşan asteroit kuşağı son zamanlarda sıkça gündeme geldi. İçerisinde Ceres adı verilen cüce gezegenide barındırması asteroit kuşağını bir hayli merak ettirdi. Gelin hep beraber asteroit kuşağının nerede bulunduğuna ve hakkında detaylı bilgilere göz atalım.

Asteroit Kuşağı Nedir? Asteroit Kuşağı Nerede Bulunur?Asteroit Kuşağı Nedir? Asteroit Kuşağı Nerede Bulunur?

İçindekiler

  • Asteroit Kuşağı Nedir?
  • Asteroit Kuşağı Nerede Bulunur?

Asteroit Kuşağı Nedir?

Her ne kadar dünyadaki olaylar canlılar için önemliyse dünya dışındaki ortamda oldukça önemlidir. Uzayda yer alan en ilgi çekici olaylardan bir tanesi asteroit kuşağıdır. Peki asteroit kuşağı nedir? 

Asteroit kuşağı, güneş sisteminin Mars ve Jüpiter gezegenleri arasında yer alan bölgesidir. Asteroitler ve cüce gezegenler olarak bilinen toz ve kaya parçalarından oluşur. 

Bu toz ve kaya parçaları yoğun bir halde dizilim göstermemişlerdir. Dolayısıyla içerisinden uzak gemisinin rahatlıkla geçtiği bilinmektedir. Bu bilgiye ek olarak asteroit kuşağından ilk 1972 yılında Jüpiter’e doğru giden Pioneer 10 uzay gemisi geçmiştir.

Matematikçi Johannes yıllar önce Kepler Mars ve Jüpiter gezegenleri arasında bir gezegen daha olabileceği ihtimalini sunmuştur. Bu teorinin nedeni Mars ve Jüpiter gezegenleri arasında gerçekten büyük bir boşluk oluşmasından kaynaklıdır. Daha sonrasında Papaz Giuseppe Piazzi Ceres adında bir gezegen keşfetti.

Gezegeni kendisi bulduğu için adını Roma’nın ünlü tarım tanrıçalarından bir tanesinin adını verdi. Ceres gezegeni asteroit kuşağındaki en büyük nesnedir.

Asteroit Kuşağı Nedir? Asteroit Kuşağı Nerede Bulunur?Asteroit Kuşağı Nedir? Asteroit Kuşağı Nerede Bulunur? Asteroit Kuşağı Nerede Bulunur?

Son zamanlarda haberleri sıkça meşgul eden asteroit kuşağı yeri ilede oldukça fazla konuşuldu. Peki asteroit kuşağı hangi gezegenler arasında bulunur? Gelin hep beraber detaylarıyla bir göz atalım.

Toz ve kaya parçalarından oluşan asteroit kuşağı Mars ve Jüpiter yörüngeleri arasında yer almaktadır. Bu kuşağında içerisinde 4 Vesta, 2 Pallas, 10 Hygiea ve Celes yer almaktadır. Asteroit kuşağını oluşturan çeşitli maddeler Güneş’in yerçekimi sayesinde yerlerde durabilmektedirler.

Kaynak: Cemre

Asteroit Kuşağı Nedir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum