Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler günlük hayatımızın rahatlığı için oldukça önemlidir. Bütün vücudumuzu gün boyu atakta taşıyan ayaklarımızı her daim koruyup, rahat ettirmemiz gerekmektedir. Sonuçta günün yorgunluğunu üstlenen ve bizi bir yerden bir yere taşımaya yarayan ayaklarımız için ayakkabı seçiminde de dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır.

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle de günlük ayakkabı tercih ederken renk ve modelden önce ayakkabının rahatlığına ve konforlusuna dikkat etmemiz gerekmektedir. Ayağımıza uygun bir ayakkabı seçmediğimiz takdirde ayak sağlığımızı da tehlikeye atmış olarak çeşitli ayak problemleriyle karşı karşıya kalabiliriz. İşte tam da bu yüzden ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir.

Bizler de bu yazımızda ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir detaylarıyla sizler için derledik. Şimdi gelin bütün detayları inceleyerek bundan sonraki tercihlerimizde daha dikkatli olalım.

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ayakkabı alırken mutlaka denemeyi ihmal etmeyiniz: Ayakkabı alırken internetten de ayakkabı sipariş etseniz mağazan da alsanız ayakkabıyı denemeniz ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda oldukça önemlidir. Ayakkabınızın her iki çiftini de giyip bir iki dakika boyunca ayağınızda verdiği hissiyatı kontrol etmeniz ve birkaç adım atmanız önerilir. Ayaklarınızın üzerine basarak deneyiniz ki herhangi sıkma ve rahatsızlık durumunda kolaylıkla hissedin. Alacağınız ayakkabınızın ayaktayken denemenizin en önemli artısı da ayakta iken vücudunuzun ağırlığı ayaklarınıza bindiğinden dolayı ayaklarınız uzayacak ve genişleme gösterecektir. Böylelikle de ayakkabı seçerken doğru tercih yapmanızda fayda sağlayacaktır. Ayrıca iki ayağın boy ve genişliği aynı olmayacağı için ayakkabının iki tekide aynı şekilde denenerek alınmalıdır.
  • Ayakkabı tabanına dikkat edin: Ayakkabı tabanını çok kalın, çok esnek ya da çok ince olması ayak bağ ve eklemlerine aşırı yük bindireceğinden çeşitli ağrılara sebep olacaktır. Özellikle de günlük kullanacağınız ayakkabılarınızın tabanının rahat ve doğru kalınlıkta olmasına dikkat etmelisiniz ki sizlere gerekli konforu sağlasın. Aksi halde rahatlığınız konusunda sıkıntılar yaşayacak ve ayak sağlığınız konusunda sorunlar yaşayacaksınız. Ayrıca ayağınızın hava almasına izin veren materyaller cilt sağlığınızı koruyacağı için nasır, batık tırnak ve mantar gibi sağlık problemlerinin oluşmasına engel olacaktır.
  • Ayakkabınızın esnekliğine dikkat edin: Sert kalıplı ayakkabılar ayağınızı vurup tahriş edeceği için oldukça rahatsız edici olacaktır. Yeterince esnek olmayan ayakkabılar, ayak eklemlerinin normal hareket etmesine engel olarak konforunuzun önüne geçecektir. Tabi ayakkabınızın yeteri kadar esnek olmaması yürüyüş bozuklukları, çabuk yorulma ve vücudunuzun fazla enerji tüketmesine sebep olacaktır.

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi GerekenlerAyakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ayakkabınızı ayağınızın yapısına göre tercih yapınız: Ayağınızın en uzun parmağıyla, ayakkabı arasında ortalama yarım santim boşluk olmasına özen gösteriniz. Büyük ya da sıkan ayakkabı giymek ayağınızın anatomik yapısını bozacağı gibi ayakkabının kısa sürede deforme olmasına ve rahatlık açısından sıkıntılar oluşmasına sebep olacaktır. Tabi bu durum bazı ayakkabılar için istisna olabilir. Bazı esnemeye meyilli ayakkabılar (spor ayakkabı) da bu boşluk göz ardı edilerek tercih edilebilir. Aksi halde ayakkabı esnedikten sonra fazla bırakılan boşluk ile birleşince de ayakkabınız ayağına büyük gelecek ve yine kullanırken problemler yaşayacaksınız.
  • İnce ve yüksek topuklu ayakkabılara dikkat edin: Günlük hayatınızda alışık olmadığınız halde ince ve yüksek topuklu ayakkabı giymeniz ayak bileği burkulma ihtimalini artıracağı için riskli olacaktır. Özellikle de ayak bileği burkulmalarının önüne geçmek için ideal topuk yüksekliği 2,5 cm’yi aşmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Casual Giyim Nedir? Nasıl Kombinlenir?Casual Giyim Nedir? Nasıl Kombinlenir?

  • Ayağınızın rahatlığı için ortopedik ayakkabılar tercih edin: Özellikle de ayağınızda sağlık problemi varsa doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Doktorunuz size uygun ortopedik ayakkabıları tercih etmenizi önererek yönlendirme yapacaktır. Aksi halde omurilik duruş bozukluklarından yürüyüş bozukluklarına kadar problemler ortaya çıkabilir. Ayakkabı tercihlerinizde ayak anatomi yapınızı bilerek tercih yapmanız gerekmektedir.
  • Ayakkabı alışverişinizi akşam vakti yapın: Ayakkabı alışverişinizi akşam vakitleri yapmanız ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunun en önemli unsurlarındandır. Bunun sebebi ayak hacminizin gün içinde değişmesi ve tercih edeceğiniz ayakkabının en uygun zamanın akşam olmasından dolayıdır. Gün içinde ayaklarınız yorgunluktan ve hareket etmekten şişeceği için o an ayakkabı denemeniz rahat bir ayakkabı seçmenizde çok daha yardımcı olacaktır.

Kaynak: Cemre

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum