Bebekler Ne Zaman Oyuncak Tutar?

Ebeveynlerin en çok merak ettiği sorulardan biri olan bebekler ne zaman oyuncak tutar sorusuna cevap verebilmek için, öncelikle bebeklerde kavrama refleksinin hangi aşamalardan geçerek şekillendiğinin bilinmesi gerekmektedir. 

Bebeklerde Kavrama Refleksi Nasıl Gelişir? 

 Dünyaya yeni gelen bir bebeğin elleri çoğu zaman yumulmuştur. Ebeveynleri bebeklerinin elini açarak parmaklarını bebeğin avucuna koyduklarında hemen bebeğin, parmaklarını sımsıkı tuttuğunu görmektedirler. 

 Parmaklarını çekmeye çalıştıklarında ise bebek de daha tutuşunu daha kuvvetlendirmektedir. Bu hissiyat ebeveynlerde çok güzel duygular oluştursa da, aslında bebek bunu bilinçli olarak yapmamaktadır. Bu durum bebeğin içgüdüsel olarak sahip olduğu kavrama refleksinden kaynaklanmaktadır. Bu refleks bebeğin doğduğu andan itibaren bebek üç aylık oluncaya kadar devam eder. Daha sonra bu refleks, bebek ellerini açık tutmaya başladığı zaman giderek kaybolur. Bu refleks kaybolduğunda bebeğin eline herhangi bir oyuncak verildiği zaman ilk üç ayın aksine verilen oyuncağı bilinçli olarak kavrayacaktır. 

Bebekler Oyuncakları Tutmayı Nasıl Öğrenirler? 

Bebeğin arabası ya da yatağı üstüne bir ipe dizilmiş canlı renklere sahip oyuncaklar asılması, onun dikkatini çekip uzanıp tutmaya teşvik edecektir. Genelde bebekler beş aylık olana kadar ebeveynlerin uzattığı bir şeyi doğrudan ellerinden alamaz. İlk olarak uzatılan nesneyi baş ve işaret parmakları ile kavramaya çalışacaklardır. Biraz daha büyüdüklerinde ise kavrama yetenekleri daha fazla gelişecektir. 

Yaklaşık altı aylık oldukları zaman ellerine aldıkları bir nesneyi bir ellerinden diğerine rahatlıkla geçirebilir hale gelirler. Bu çağdaki bebekler ellerine aldıkları her neneyi ağızlarına götürme eğilimindedirler. Bu sebeple küçük oyuncaklarla birlikte asla yalnız bırakılmamaları gerekir. Bebekler yaklaşık olarak bir yaşlarına geldikleri zaman artık her ellerine aldıkları nesneyi ağızlarına götürmemeye başlarlar. Çok küçük oyuncakları yalnızca baş ve işaret parmaklarını kullanarak rahatlıkla tutabilirler. Bu sebeple bu çağdaki bebekler için yere düşen boncuk, hap, fıstık gibi ufak cisimler tehlike kaynağıdır. 

Yaklaşık 13 aylık olan bir bebek tahta küplerden yapılan oyuncakları üst üste dizebilecek beceriyi kazanmıştır. Bebekler 15 aylık olduklarında ise bir bardak dolusu sütü devirmeden masadan alabilir ve kendi kaşığını kullanarak mamasını kendi kendine yiyebilir hale gelmektedir. 

Kaynak: Cemre

Bebekler Ne Zaman Oyuncak Tutar? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum