Bebeklerde Kolik Nedir? Kolik Bebek Nasıl Anlaşılır ve Sakinleştirilir?

Evlilikler de bireylerin yeni çocuk sahibi olması düzenlerini bir süre karıştırır özellikle bebeklerinde Kolik varsa. Kolik toplumda bildiğimiz diğer adıyla "Gaz Sancısı" üç haftadan fazla, haftada en az üç gün, günde üç saati aşan huzursuzluk ve bitmek bilmeyen ağlama nöbetleri olarak bilinir. 

Bu durum doğumu izleyen ilk üç ayda çok sık rastlanılan bir süreçtir. Kolik bebeklerin % 5 - 25'inde etkin olarak görülmektedir. Doğumdan sonra ikinci, üçüncü hafta başlar, altıncı ve sekizinci haftalarda artış gösterir, üçüncü - dördüncü aydan sonra da kendiliğinden düzelir. 

Kolik Bebek Nasıl Anlaşılır? 

Kolik ağrısı olan bebeklerin ağlaması normal ağlamadan farklı olur. Bebek sakinleşmeden dakikalarca ağlama nöbetleri yaşayabilir. Çok nadir olarak az çocukta ağlama 24 saat gibi bir süre devam eder. Kolik ağrısı sırasında bebeğin suratında bir ağrı ifadesi oluşmakla birlikte yumruklarını sıkar ve ayaklarını karnına doğru çeker. Kolik ağrı da karakteristik nöbet ani başlar yüksek sesle sürekli ağlama olarak devam eder. 

Kolik ağrılarında bebeğin yüzünde kızarma veya ağız çevresinde solukluk gözlenebilir. Bu durum bebeğin gaz ve dışkı çıkarmasıyla son bulabilirken tamamen yorulması ile de bitebilir. Kolik ağrının getirdiği sancılı ağlama bebeğin beslenme ve uyku düzenini bozabilir ve bebeğin huysuz olmasına neden olur. 

Anne Bu Durumda Ne yapmalı? Kolik Bebek Nası Sakinleştirilir? 

Peki, bebeklerde kolik nedir? sorusunun cevabını verdikten sonra anneler nelere dikkat etmelidir onları sıralayalım. Emziren anneler özellikle tükettiği besinlere çok dikkat etmeliler. Çünkü anneni tükettiği bazı besinler süt yoluyla bebeğe geçip gaz sancısını körüklüyor. Annenin fazla miktarda inek sütü tüketmesi gaz sancısını artırır. Ayrıca limon, turp, lahana, karnabahar, brokoli, çikolata ve soğan gibi besinlerden de kaçınmalı yememeliler. Aşırı kahve tüketimi ve sigara kullanımı bebekte huzursuzluğa neden olabilir. Günde iki üç fincandan fazla kahve tüketmemeye dikkat etmeli. Turunçgiller, soya ve baharatlı yiyeceklerden de mümkün olduğunca uzak durmalıdırlar. 

Koliğin kesin bir tedavisi yok bu durumda bebeğin gaz sancılarını bu besinleri tüketmeyerek bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer gaz sancısı var ve şiddetle devam ediyorsa öncelikle yapmanız gereken ilk şey bebeği kucağa almaktır. Ritmik hareketler içeren salıncaklarında faydası oldukça fazladır. Bebeği dolaştırma, çok rahatsızlık vermeyecek sıcak bir havluyu bebeğin sancı çektiği bölgeye koymak, üç dört damla lavanta ya da limon yağı ile hazırlanmış ılık bir banyo, bebeğin ağrıyan bölgesine saat yönünde yumuşak hareketlerle yapılan masaj bebeğin rahatlamasına yardımcı olur. 

Doktora başvurmadan ilaç vermeye ya da bazı gıdaları vermeye kalkmayın. Doktorunuza danışarak bir yol almaya çalışın ve yine doktor tavsiyesinde mama değişimi yapmaya özen gösterin, eğer çocuk anne sütü değilde mama kullanıyorsa ani mama değişimleri de gaz sancılarına neden olabilir. 

Kolikli bebeklerde kilo artış hızı normal seyirde devam eder, eğer bebeğiniz kilo almıyorsa uzun süre devam eden huzursuzluğu var ise ishali yada kusmaları mevcutsa, egzama ve hırıltısı varsa keyfi azalmışsa doktorunu aramayı ihmal etmeyin. 

Kaynak: Cemre

Bebeklerde Kolik Nedir? Kolik Bebek Nasıl Anlaşılır ve Sakinleştirilir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum