Bilgisayar Isınma Sorunu Neyden Kaynaklanır?

Bilgisayar Isınma Sorunu Neyden Kaynaklanır? Bilgisayarınızda bir ısınma sorunu yaşıyorsanız bu durum çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Hava filtresinin tıkanması, yanlış zemin seçimi ve yazılım ile ilgili problemler bilgisayarınızın ısınmasına neden olur. Gelip hep beraber bilgisayarınızın ısınma sorununun nasıl çözüleceğini nedeni hakkında bilgi sahibi olalım.

Bilgisayar Isınma Sorunu Nereden Kaynaklanır?Bilgisayar Isınma Sorunu Nereden Kaynaklanır?

İçindekiler

  • Bilgisayar Isınma Sorunu Nereden Kaynaklanır?
    • Hava Menfezlerinin Tıkanması
    • Soğutucu ile İlgili Problemler
    • Termal Macun Eksikliği
    • Yazılımsal Sorunlar

Bilgisayar Isınma Sorunu Nereden Kaynaklanır?

Bilgisayarınızın genellikle ısınma sorunu zemin problemlerinden kaynaklanmaktadır. Pek başka bilgisayar ısınma sorunu neyden kaynaklanır? Bu sorunun farklı farklı birçok cevabı olabilir.

Dolayısıyla bir bilenden yardım almak bilgisayarınızın ısınma probleminin doğru bir şekilde çözülmesine yardımcı olacaktır. Gelin hep beraber bilgisayarınızın neden ısındığına bir göz atalım.

Hava Menfezlerinin Tıkanması

Bilgisayar ısınma sorunu genel olarak hava menfezlerinin tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Hava menfezleri bilgisayar kasasının havalandırma delikleridir. Genel olarak tüm bilgisayarlarda bulunmaktadır. 

Dizüstü bilgisayarı kucakta yada yatağın üzerinde kullanmak hava deliklerinin kapanmasına neden olabilir. Buda bilgisayarda ısınma sorununa yol açar. Bilgisayarınızı kaldırdıktan sonra soğuma fark ederseniz, zeminden kaynaklandığını göreceksiniz.

Lakin kaldırdığınız halde ısınma sorunu devam ederse o zaman kir ya da toz hava menfezlerini tıkadığı anlamına gelmektedir. Burada bilgisayarın fiziki olarak temizlenmesi gerekmektedir. Eğer ki deneyiminiz yok ise bir bilenden yardım alabilirsiniz.

Soğutucu ile İlgili Problemler

Bilgisayar soğutucuları bilgisayarda ısınma sorunu olmaması için devreye giren parçadır. Donanım bileşeninin önemli parçalarından bir tanesi olan soğutucuların tıkanması halinde bilgisayarda ısınma meydana gelebilir.

Soğutucu ile ilgili problemlerden ilki kir ve toz birikmesidir. Biriken bu yabancı maddeler soğutucuların yeteri kadar çalışamamasına neden olur. Dolayısıyla daha az verim alırsınız. 

Bir başka soğutucu ile ilgilli neden ise soğutucunun arızalanmıştı. Eğer ki bilgisayarınızda bir ısınma sorunu fark edersiniz soğutucu arızalanmış olabilir. Bu durumda soğutucunun değişmesi gerekir. Soğutucu işlevsiz kalması durumunda bilgisayar kendi kendini kapatabilir.

Termal Macun Eksikliği

Termal macun bilgisayarın soğutucu ısı bloğu ile işlemci arasına uygulanan bir macundur. Macun en temel amacı soğutma işleminin daha verimli hale gelmesini sağlamaktır. 

Bilgisayar ısınmasına çözüm arıyorsanız termal macununuzu kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu macun koruyabilir veya özelliğini yitirebilir. Burada termal macunun bilgisayarınıza uygun olmasını ve bir bilen tarafından sürülmesine dikkat edin.

Yazılımsal Sorunlar

Son olarak laptop aşırı ısınıyor diyenlerdenseniz sorun yazılımsal olabilir. Buradan işletim sisteminin normalden daha fazla çalışması bilgisayarınızda ısınma sorunu meydana getirebilir.

Dikkat etmeniz gereken ilk şey arka planda uygulamanın çalışıp çalışmadığıdır. Daha sonrasında bilgisayarınıza  CPU ve bellek klasörlerin da kontrollerinizi yapabilirsiniz. Bu klasörlerden bilgisayarınızın en çok hangi uygulama ısısını arttırdığını görebileceksiniz.

Kaynak: Cemre

Bilgisayar Isınma Sorunu Neyden Kaynaklanır? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum