Bir Devrin Sonu: Alessandro Michele ile Gucci Yollarını Ayırıyor

Alessandro Michele

Değişim şart ancak her zaman şaşırtıcı.

İtalyan moda markası Gucci de değişim rüzgarlarını başlatmış gibi görünüyor. WWD'nin özel haberine göre "sağlam kaynaklar" kreatif direktör Alessandro Michele'nin İtalyan lüks markasından ayrılacağını ve markanın yakın tarihte bir açıklama yayınlamasının beklendiğini belirtti.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir kaynak WWD'ye, Michele'den marka altında bir ateş yakmak için "güçlü bir tasarım değişikliği başlatmasının istendiğini" ancak tasarımcının bu talebi karşılamadığını söyledi. Başka bir kaynak, Gucci'nin ana şirketi Kering'in başkanı ve CEO'su François-Henri Pinault'nun grubun yıldız markası Gucci'yi farklı bir yöne taşıma istediği için bu kararın alındığı belirtiyor.

Yine farklı kaynaklardan gelen bilgilere göre Gucci'nin yorum taleplerine yanıt vermediği söyleniyor. Bu yakın zamanda markanın birinci kaynaktan yapılacak resmi bir açıklamanın da habercisi niteliğinde derken nihayet beklenen açıklama da geldi.

Takvimler 23 Kasım 2022 tarihini gösterirken Gucci, Alessandro Michele'nin Gucci'nin Kreatif Direktörü olarak görevinden ayrıldığını duyurdu. Gucci Başkanı ve CEO'su Marco Bizzarri, 2014'ün sonunda Alessandro ile tanışma fırsatı bulduğu için şanslı olduğunu belirterek, "Yaratıcı Direktör olarak görev yaptığı süre boyunca Gucci'ye 20 yıllık bağlılığı ve vizyonu, bağlılığı ve bu eşsiz Ev için koşulsuz sevgisi için kendisine teşekkür etmek istiyorum" dedi.Kering Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su François-Henri Pinault ise bu karar hakkında şunları söyledi: “Gucci ve Alessandro'nun geçtiğimiz yıllarda birlikte yürüdükleri yol benzersiz ve tarihinde olağanüstü bir an olarak kalacak. Bu maceraya kendinden çok şey kattığı için Alessandro'ya minnettarım. Tutkusu, hayal gücü, yaratıcılığı ve kültürü, Gucci'yi bulunduğu yer olan sahnenin merkezine yerleştirdi. Ona yaratıcı yolculuğunda harika bir sonraki bölüm diliyorum.”

Pinault'un son dönemdeki hamlelerine bakınca bu değişiklik rüzgarı her ne kadar şaşırtsa da büyük bir sürpriz olmuyor. Pinault, markanın güçlü performansına rağmen Daniel Lee'yi Bottega Veneta'da görevden almak da dahil olmak üzere birçok yaratıcı liderlik hamlesi yapmıştı.

Gelelim Alessandro Michele cephesinden haberlere. Tasarımcı göreve geldiği 2015'ten itibaren markanın daha genç ve daha çeşitli bir müşteriye hitap etmesinin öncüsü oldu. Atanmasının ardından Gucci, 2018'in ilk çeyreğine kadar art arda beş çeyrekte yüzde 35'i aşan bir büyüme kaydettiği bildirilmişti. Michele son olarak ilham meleği ve yakın dostu Harry Styles ile iki çocuğun birlikte oyun oynaması fikrinden yola çıkarak hazırlanan HA HA HA koleksiyonuna imza atmıştı.

Vedasıyla ilgili resmi açıklamasını ise Instagram'dan paylşatı:  "Her birimizin sahip olabileceği farklı bakış açıları nedeniyle yolların ayrıldığı zamanlar vardır. Yorulmadan tüm sevgimi ve yaratıcı tutkumu adadığım bir şirkette yirmi yılı aşkın süren olağanüstü bir yolculuk bugün benim için sona eriyor. Bu uzun süre boyunca Gucci benim evim, sahiplendiğim ailem oldu. Bu geniş aileye, sahip çıkan ve destekleyen tüm bireylere en içten teşekkürlerimi, en büyük ve en içten kucaklamalarımı gönderiyorum. Onlarla birlikte diledim, hayal ettim, hayal ettim. Onlar olmasaydı, inşa ettiklerimin hiçbiri mümkün olmazdı. En içten dileğim onlara gidiyor: Hayatı yaşanmaya değer kılan ince ve soyut madde olan hayallerinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz. Değerlerinize sadık kalarak şiirsel ve kapsayıcı imgelerle kendinizi beslemeye devam edin. Her zaman tutkularınla ​​yaşa, özgürlük rüzgarıyla hareket et."

Gucci'de Alessandro Michele'in önemli görevini kim devralacak bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Vogue

Bir Devrin Sonu: Alessandro Michele ile Gucci Yollarını Ayırıyor Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum