Bisiklet Sürmenin Faydaları Ve Sağlığa Yararları Nelerdir?

Bisiklet sürmenin ulaşım ile maddi avantajlarının yanında asıl büyük katkısı fiziksel olarak sağlıklı kalmak içindir. Söz konusu sağlığınız olduğunda bunu kazanmanın birçok yolu olabilir. Ancak iki tekerleği ve iki pedalı sayesinde sonsuz yol yapabileceğiniz bisikletler bir hobiden fazlasıdır. Öyle ki tozlu yollar, asfalt kadar bisiklet sürmenin tadını dağlık alanlarda çıkarabilirsiniz.

Bisiklet Sürmenin Yararları

Bisiklet sürme keyfi her yaşta insanı cezbeden bir durumdur. Özellikle ilgi çekici bir egzersiz olan bisiklet sizlerin kalbi ile birlikte kan damarlarınızı güçlendirecek aynı zamanda ciğerlerinizde daha güçlü nefes alacaktır. Kalbin en iyi dostu olan egzersizler yürüyüşler, kürek çekme ve yüzme olabilir. Ancak hayatınızın belli bölümünde ulaşım aracı olarak kullanabileceğiniz bisikletler aynı zamanda uzun yıllar sağlıklı kalmanızda da büyük bir aracı rolündedir. Bisiklet sürmenin başlıca faydaları şu şekilde sıralanabilir;

·         Kaslarınızı güçlendirir ve kas oluşturur

·         Koşma ve diğer yüksek sporlara oranla daha kolaydır ve eklemlerinize yük bindirmek

·         Aeorbik egzersizi sağlar ve bu sayede kalp atışı hızlanır. Böylelikle kalbe daha çok kan gider.

·         Kalori yakmanıza neden olur.

·         Denge ve koordinasyon sağlamanızda yardımcı olur.

·         Stresi azaltır

·         Güne daha zinde başlamanıza yardımcı olur

·         Esnek bir beden sahibi olursunuz.

·         Duruş bozukluklarını giderir

Fiziksel ve Ruh Sağlığınızı Maksimuma Çıkarır

Bireysel olduğu kadar bisikletlerin toplumu da etkileyen faydaları olmaktadır. Öyle ki çevre sorunlarını en aza indiren bir doğa dostu ulaşım aracı olmaktadır. İklim ile mücadele için önemli olmaktadır. Bununla birlikte bütçenize dost olarak cebinizi korur. Ulaşım maliyetlerinizi en aza indirirken birikim yapmanız içinde büyük bir alternatif olmaktadır. Bu sayede daha çok sosyalleşme sağlar. Bisiklete bindiğiniz sürece daha çok fiziksel ve zihinsel olarak ruh sağlığınız maksimum seviyelerde olur. Adeta mutlu yaşamın sırrı olan bisikletler her yaşta kişinin ilgi odağıdır.

Uzmanların açıklamaları kişilerin sağlıklı kalabilmesi için haftalık olarak yaklaşık 150 dakika egzersiz yapılmasıdır. Bu anlamda yapılan sporun da kalbinize iyi gelmesi gerekir. Vücudunuzu çok zorlamadan günlük yaşamınıza dahil edeceğiniz bisikletler haftalık yapmanız gereken egzersizler için büyük bir alternatif olmaktadır. Zira kişiler okula, işe ve market gibi yerlere araçlarıyla gitmek yerine bisikletlerle gitmesi onları daha zinde tutacaktır. Kas gücünüzü yakından etkileyecek olan bisiklet sürme özelikle bazı bölgelerde kasların oluşmasına yardımcı olmaktadır. Baldırlarınız ile kalçalarınızı gevşetmede yardımcı olurken vücudunuzu daha esnek bir hale getiren bisiklet aynı zamanda kol kasları için de iyi bir egzersiz ve spor olmaktadır.

Bisiklet Sürmek Denge ve Koordinasyonu Sağlar

Denge sorunu yaşayan kişilerin bisiklet sürmesi tavsiye nedenlerinden bir diğeridir. Öyle ki bisiklet sürme dengeyi geliştirmektedir. Böylelikle koordinasyonunuzu geliştirmeniz söz konusu olur.

 

Bisiklet Kas Kuvvetinizi Geliştirir

Bisikletler uzun süreli kullanımlar ile birlikte vücudunuzda direnci ve kas kuvvetini oluşturmakta yardımcı olmaktadır. Eller, kollar, boyun ve bel ile bacaklarda kas gruplarının tamamını çalıştıran bir özelliği bulunmaktadır. Bu sayede kalp kasını da çalıştırma özelliği bulunmaktadır. Yaptığınız hareketler sayesinde eklem yerleri de çalışır ve iyi bir egzersiz olurken yüksek etkili spor hareketlerinden çok daha faydalı olmaktadır.

Kan Basıncını Düşürür ve Kan Şekerini Düzenler

Bisiklet ile çevirdiğiniz her pedal sizin kalp atışını yükseltir. Kanın vücuda pompalanmasını sağlar, kan basıncınızı düşürür. Böylelikle kan şekeri düzenlenmiş olur. Aynı zamanda kalp hastalıkları ile damar rahatsızlıkları riskini de en aza indirmiş olur.

Bisiklet sürmek için bir denge ihtiyacınız gerekmektedir. Bu aşamada düz yol, yokuş yukarı ve aşağı bisiklet sürmek, köşelerden dönmek, hızınızı düzenlemeniz sayesinde bir denge ve koordinasyon gelişimi sağlamaktadır.

Kilo Vermeniz İçin Kalori Yakar

Kilo vermek isteyenler için sabit bir hızda bisiklet sürmek saatte yaklaşık 300 kalori yakmaktadır. Bireyler sağlıklı bir diyet yaparken aynı zamanda birlikte düzenli bisiklet sürmesi sayesinde kilo vermenize yardımcı olabilir.

Düzenli olarak bisiklet sürmek kalp hastalığı, diyabet, artrit, inme ve bazı kanser gibi rahatsızlıkların yakalanma riskini en aza indirmektedir. Hatta ruh sağlığınızı iyileştirmek için çok büyük bir alternatif olmaktadır. Endorfinler salınımı tetiklediği için temiz hava ile moralinizi yükseltir ve zihinsel olarak enerji dolu hissetmenizi sağlar.

Kaynak: Cemre

Bisiklet Sürmenin Faydaları Ve Sağlığa Yararları Nelerdir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum