Bitcoin Madenciliği Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Küresel ekonominin yeni yatırım ve kazanç kapılarından biri bitcoin ve bununla birlikte bitcoin madenciliği olmaktadır. Küresel bilgisayar ağı ile yapılan çalışmaların başını bitcoin kodlarının çalıştırılması çekmektedir. Öyle ki yapılan işlemler yasal olmasının yanında block zincirine doğru olarak eklenmesini sağlar. Bunun yanında bir nevi Bitcoin madenciliği yeni bitcoinlerin dolaşıma girme şekli olmaktadır.

Bitcoin madenciliği yüksek ekran kartlarına sahip güçlü bilgisayarlar ile yapılabilmektedir. Tamamen ağlar üzerinden blok adı verilen bir dizi işlem ile bu işlemi doğrulayan ve sonrasıda da bloğu zincire ekleyen kişi olmak için çalışır ve diğer ağlarla rekabet halindedir. Bu aşamada yapılan çalışmalar ile gösterilen gayretler karşılığı işlem ücreti ise blok başına ödenmektedir. Dijital paraların değeri ile madencilik sonrası kazançları farklı olmaktadır. Bu anlamda Bitcoin Madenciliğinde blok başı yaklaşık 6,25 BTC ödenmektedir. Bu ücretin kazanılmasında doğru çözülme gerçekleşmesi gerekir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bitcoin Madenciliğinin yapılmasında söz konusu ağ üzerinde kodları çözmek, algoritmaları çalıştırmak için son derece güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple çok pahalı teknolojik aletlerden bahsetmek mümkündür. Bitcoin işlemlerini doğrulamak çok önemlidir. Bununla birlikte blok zincirine kaydetmek, karmaşık algoritmaları çözmeyi içermektedir. Yapılan çalışmalarda amaç her 10 dakikada bir yeni bir blok eklemektir. Böylelikle Bitcoin'in çalışma kanıtı mutabakat mekanizmasının bir parçası haline gelmektedir. Üstelik bir madenci ne kadar fazla güçlü bilgisayara ve bilgi işlem gücüne sahipse, blok kazanma olasılığı o kadar yüksek olmaktadır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dijital paraların öncüsü olan Bitcoin'in 2009'da piyasaya sürülmesinden bu yana ağ, daha fazla madenci dahil olsa bile yeni işlem bloklarının akışını sabit tutmak için madencilik zorluğunu artırma yoluna gitmiştir. Bu sebeple küresel ekonomide Bitcoin kripto para birimini üretmek için gereken enerji artış göstermiştir.

Bitcoin madenciliği genellikle amaca yöneliktir. Bu sebeple sunuculara sahip veri merkezlerini kullanan şirketler tarafından yapılan büyük ölçekli bir ticari mesele haline gelmiştir. Öyle ki Bitcoin üretimi için büyük çiftlikler kurulmuştur. Nitekim madencilik çiftliklerinde depolarda tutulan birçok güçlü madencilik bilgisayarları kullanılmaktadır. Duyulan enerji ihtiyacı nedeniyle dijital para çiftlikleri genellikle barajlar, petrol, güneş enerjisi çiftlikleri veya jeotermal kaynaklar gibi enerji kaynaklarının yakınında kurulmaktadır.

Evde Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Yüksek güce sahip bilgisayarları bulunan kişiler evlerde Bitcoin Madenciliği yapmak ister. Bu anlamda yüksek maliyetler, ev madencilerini, düşük maliyetli güç sağlayabilen ve toplu Bitcoin madencilik teçhizatı satın alarak paradan tasarruf edebilen kurumsal madencilere karşı dezavantajlı duruma getirmektedir. Ancak yüksek enerji ihtiyacı nedeniyle evlerde bu işlem pahalı bir ticari işlem olarak görülmektedir. Yine de evlerde bitcoin üretimi yapılmasının imkansız olduğunu göstermemektedir. Özellikle evinizde kendi şartlarınızda madencilik yapmak istiyorsanız yüksek bütçeli Bitcoin Madencilik bilgisayarları ve teçhizatları satın almanız gerekmektedir.

Bitcoin üretimi ile madenciliğinde bloklar her 10 dakikada bir üretilmektedir. Bu durumda her 96 saniyede bir yeni bir Bitcoin basılmaktadır. Fakat dünya üzerinde madencilik yapan binlerce kişi tarafından bu üretilen Bitcoin paylaşılmaktadır. Öyle ki tek bir madencinin Bitcoin üretmesi çok uzun süreler almaktadır. Bu yüzden büyük bir rekabetten bahsetmek mümkündür. Bireysel olarak bir madenci bir havuzun parçası olmaktadır. Bu havuz içerisinde, havuzun bir parçası olarak blok zincirdeki bir bloğu çözme şansları havuzdakilerin birleşmesi ile daha çok güçlenmektedir.

Bitcoin Madenciliği Suç mu?

Yüksek değer ile büyük kazançlar sağlamasının yanında Bitcoin Madenciliğinin merak edilen bir hususu da suç olup olmadığıdır. Son zamanlarda dijital para borsaları ile birlikte vergi kaçırma, internet ile kumar oynatılması, uyuşturucu ve kara para aklanması suçlarında kullanıldığına dair hususlar söz konusu olmaktadır. Bu aşamada riskleri oldukça büyüktür. Bu sebeple Dünya ülkeleri bu paraların kullanılmasında endişe yaşar. Türkiye’de kripto paralar ile ödeme sağlanmaktadır. Bu aşamada sistemin kaynağı net değildir. Yapılan işlemlerde kullanıcılar iz bırakmadan hareket eder. Bu sebeple yasal düzenleme ihtiyaç duyulmaktadır. Öyle ki bu düzenleme yapılmış olsa dahi uluslar arası alanda bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum ise çok uzaklarda ve zor olan bir husustur. Dijital paralar ile ülkeden ne kadar para gönderildiği, ne kadar vergi kaybı yaşandığı bilinememektedir.

Kaynak: Cemre

Bitcoin Madenciliği Nedir Ve Nasıl Yapılır? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum