Boğaz Çakrası Nedir? Nasıl Açılır? (Visshuddha) 

“Boğaz çakrası nedir?” sorunuzu cevaplamadan önce çakranın ne olduğunu açıklamak daha uygun olacaktır. Çakra, kelime anlamı olarak dönüş ve tekerlek manalarını taşımaktadır. İnsanda yer alan çakralar ise enerji dönüşüm alanlarıdır. Bu nedenle enerjilerin kesiştikleri noktalarda yapılacak bazı uygulamalarla salt enerjinizi açığa çıkarabilirsiniz.

Boğaz çakrası, insan vücudunda bulunan önemli enerji noktaları arasında yer alıyor. Oldukça büyük bir öneme sahip bu alan, köprücük kemiği ile iki gözün arasında kalan kısmı ifade etmektedir. Diş, ağız, boğaz, dil, kulak, burun ve karotis arterler boğaz çakrası içinde sayılmaktadır.

İçindekiler

 • Boğaz Çakrası Nedir?
 • Boğaz Çakrası Özellikleri
 • Boğaz Çakrası Neden Tıkanır?
 • Boğaz Çakrası Kapandığında Ne Olur?
 • 5. Çakra Boğaz Çakrası Nasıl Açılır?
  • Boğaz Çakrası Meditasyonu Yapın
  • Boğaz Çakrası Taşı Kullanın!
  • Şarkı Söyleyin!
  • Egzersiz Yapın
 • Boğaz Çakrası Açılma Belirtileri
 • Sıkça Sorulan Sorular

Boğaz Çakrası Nedir?

“Boğaz çakrası nedir?” diye cevaplarken bu çakranın önemine değinmeliyiz. Yer aldığı kısımda bulunan tiroit bölgesi, insanın büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. Metabolizmayı düzenlemesiyse değerini daha çok arttırır. Metabolizmanın dengeli ve doğru çalışması, sağlık ve kaliteli bir vücut enerjisiyle doğrudan bağlantılıdır. Boğaz çakrası, enerjiyi boğaz bölgenizden aldığı için saf bir niteliğe sahip olarak kabul edilir.

Boğaz Çakrası Özellikleri

Boğaz çakrası hem ruh hem de beden sağlığınız için kritiktir.

Boğaz çakrası özellikleri arasında ruh ve beden sağlığına olan katkıları bilinmektedir. Beden sağlığının iyi hale gelmesini sağlayan bu çakra aynı zamanda psikolojik bir denge oluşturma konusunda etkilere sahiptir. Diğer özelliklerini aşağıda okuyabilirsiniz:

 • Hem beden hem de ruhun enerji akışlarını düzenler.
 • Daha sevgi dolu olmayı sağlar.
 • Kibar olmanızda etkilidir.
 • Konuşabilme yetinizin kalitesini etkiler.
 • Konuşurken ihtiyaç duyulan mimikler ve jestler, boğaz çakrası tarafından kontrol edilir.

Çok sayıdaki özellikle beraber boğaz çakrasının açılması, günlük yaşamınızın kalitesini arttıracaktır. Aynı zamanda daha rahat ve özgüvenli olmaya katkı sağlayacaktır.

Boğaz Çakrası Neden Tıkanır?

“Boğaz çakrası nedir?” gibi merak edilen soruları cevaplamaya çalıştığımız bu yazımızda, çakraların neden tıkandığını da sizler için araştırdık. Diğer çakralarda olduğu gibi boğaz noktasını temsil eden bu enerji alanının tıkanmasına ruhsal üzüntüler etki ediyor. Ayrıca fiziksel olarak da kişinin kendisini ihmal etmesi, bir diğer etkendir. Çakraların tıkanması noktasında özellikle yeterli oranda su içilmemesi ve kötü beslenme çok büyük öneme sahiptir.

Boğaz Çakrası Kapandığında Ne Olur?

Çakraların tıkanması yüzünden enerji vücudunuza rahatlıkla giremez ve zamanla çeşitli sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Psikolojik ve fiziksel dengesizliklerin artması, mutsuzluğu ve azalan özgüveni beraberinde getirir.

Boğaz çakrası kapandığında bazı rahatsızlıkları kendinizde görebilirsiniz. Bu hastalıklar arasında;

 • Kulak enfeksiyonları,
 • Üst solunum yolu rahatsızlıkları,
 • Ülser,
 • Boğaz ağrısı,
 • Tiroit rahatsızlıkları yer almaktadır.

Belirtilen hastalıkların boğaz çakrasının açılmasıyla iyileşmesi arasında olumlu etkiler mutlaka olacaktır. Ancak ilk olarak yapılacak olan bir doktor görüşüne başvurmak olacaktır.

5. Çakra Boğaz Çakrası Nasıl Açılır?

Boğaz çakrasını açmak için uygulayabileceğiniz çok sayıda yöntem var.

Çakra tıkanmasının olumsuz etkilerini incelemek, boğaz çakrasının nasıl açılması gerektiği merakını ortaya çıkarıyor. Özellikle boğaz çakrası olumlamaları yapmak bu konuda fayda sağlıyor. Boğaz çakrasının sorumlu olduğu fiziksel ve psikolojik özelliklerin içerisinde yer aldığı cümlelerle olumlama yapılması gerekiyor.

Düşüncelerinizi rahat ifade ettiğinizi, aktif bir dinleyici olduğunuzu, konuşurken rahat davrandığınızı ve çok daha fazlasını kendinize hatırlatarak olumlamalarınızı tamamlayabilirsiniz. Çakralarınızı açarken kullanabileceğiniz diğer yöntemleri de aşağıda inceleyebilirsiniz.

Boğaz Çakrası Meditasyonu Yapın

Boğaz çakrası meditasyonu yapmak, çakranın açılmasında etkili yöntemler arasında yer alır. İlk olarak rahat bir oturuşa sahip olmalısınız. Ardından düşüncelerinizi ve tüm dikkatinizi boğaz çakranız üzerinde toplayın. Nefes alıp verirken tüm enerjiyi hissetmeye çalışın. Aynı zamanda nefes sesiniz size ait olan şifa sesinizdir. Onu duyumsayın ve her adımda daha da güçlendiğinizi hayal edin.

Enerjiyi ve şifayı hissetmeyi başardığınızda ihtiyacınız olan soruları sorabilirsiniz. Cevaplar size bir duygu, görüntü veya ses olarak gelecektir. Bu sayede doğru cevaplara zihniniz ve enerjinizle beraber ulaşabileceksiniz.

Boğaz Çakrası Taşı Kullanın! (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Taşların çakralar üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Her bir çakranın temsil edildiği renklere sahip taşlarla var olan enerjiler etkileşime giriyor. Boğaz çakrası rengi ise mavi olarak kabul edilir. Boğaz çakrası taşı için tercih edebilecekleriniz arasında akuamarin, kalsit, safir, mavi kuvars ve amazonit bulunmaktadır. Bu taşları kullanarak enerjinizi arttırabilirsiniz.

Strese iyi gelen doğal taşlar hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı inceleyin.

Şarkı Söyleyin!

“5. çakra nasıl açılır?” sorusuna verilebilecek en güzel cevap, şarkı söylemektir. Sesinizin kötü olduğunu düşünüyorsanız, yine de şarkı söylemeye devam edin. Boğaz çakranız açılıp da kalp çakranızla iletişime geçtiğinde daha rahat hissedeceksiniz. Çakra enerji akışını, şarkıların enerjisiyle birleştirebilirsiniz.

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak, çakralar arası enerjilerin rahat hareket etmesi için önemlidir. Bu nedenle ister nefes egzersizleri isterseniz de yoga ve esneme hareketleri yapabilirsiniz. Egzersizlere ek olarak aromaterapinin etkilerinden faydalanmak mümkün. Papatya, kişniş, ekinezya ve lavanta ile masaj yapmak ise boğaz çakrası için olumlu etkilere sahiptir.

Boğaz Çakrası Açılma Belirtileri

Boğaz çakranız açıldığında kendinizi daha özgüvenli hissedeceksiniz.

Boğaz çakraların açılma belirtileri kısa sürede kendini göstermektedir. Daha huzurlu, sakin, özgür ve özgüvenli hissedebilirsiniz. Diğer insanlara karşı ifadelerde zorlanmalar varsa bunların azaldığı yakından görülecektir. Vücut metabolizmanızın dengelenmesi sayesinde fiziksel enerjinizin yükseldiğini hissedebilirsiniz.

‘’Boğaz çakrası nedir?’’ ve diğer merak edilenlere cevaplar bulmaya çalıştığımız bu yazımızı ve çok daha fazlasını cemre.com sitemiz aracılığıyla her zaman keyifle okuyabilirsiniz.

Kaynak: Cemre

Boğaz Çakrası Nedir? Nasıl Açılır? (Visshuddha)  Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum