Brusella Hastalığı Nedir?

Brusella Hastalığı Nedir? Enfeksiyon hastalıkları insanların her yaştan ve her kesimden etkilenebildiği, sık görülen sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Bu tür hastalıklar, temasta, hava veya damlacık yoluyla, enfekte gıdaların tüketilmesi gibi çeşitli mekanizmalarla geçebilmektedir. Brusella enfeksiyonu gibi, insanlarda sık görülen zoonoz hastalıklardan bazıları önemli sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle, bu tür hastalıklara karşı önlemler almak önemlidir.

Brusella enfeksiyonuna neden olan bir bakteri olarak bilinir ve kişilerin pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri ve çiğ etler tüketiminde, enfekte hayvanlarla temas etmesinde ortaya çıkar. Brusella hastalığı ne demek sorusunun cevabı da Brusella bakterisinin neden olduğu insan hastalığıdır.

Brusella bakterisi insan vücudunda yaygın bir enfeksiyon riski taşır ve her dokuya göre değişen çok çeşitli klinik belirtilerle ortaya çıkabilir. Farklı sağlık sorunlarıyla karışabildiği için tanısının konulması ve tedavisi güç olabileceğinden, potansiyel risk taşıyan özellikteki bireylerin bu konuda doğru ve yeterli düzeyde bilgi sahibi olması oldukça önemli bir durumdur.

İçindekiler

 • Brusella Hastalığı Belirtileri
 • Brusella Hastalığı Nasıl Bulaşır?
 • Brusella Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
  • Brusella Hastalığı Ölümcül Müdür?
 • Brusella Hastalığına Ne İyi Gelir?
 • Brusella Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Brusella Hastalığı Belirtileri

Brusella belirtileri çoğu zaman grip belirtileriyle benzerdir. Bu semptomlar, bakteri enfeksiyonundan sonra 5-30 günlük bir süreç içinde ortaya çıkar. Ayrıca, sayacağımız semptomların yanı sıra, nadiren ortaya çıkıp bir süre ortadan kaybolan ve tekrar ortaya çıkan, kronik brusellası olanlar için yıllarca sürebilen aşağıdaki belirtiler de görülebilir.

 • Yüksek ateş,
 • Öksürük,
 • Halsizlik,
 • Karın ağrısı,
 • İştahsızlık ve kilo verme,
 • Baş ağrısı,
 • Özellikle gece terlemeleri,
 • Vücut ve eklem ağrıları,
 • Sırt ağrısı,
 • Ateş basmaları,
 • Merkezi sinir sistemi iltihabı (beyin ve omurilik zarlarında iltihap veya beynin kendisinde iltihap),
 • Eklemde iltihap (artrit),
 • Kalp iltihabı (endokardit),
 • Karaciğer iltihabı,
 • Testis veya testis torbası iltihabı,
 • Dalak iltihabı,
 • Psikolojik değişiklikler,
 • Tükenmişlik.

Brusella hastalığı nasıl anlaşılır? sorusuna yukarıdaki maddelerin çoğunu barındırarak diyerek cevap verilebilir. Ancak bu maddelerin hepsine sahipseniz bile Brusella hastasısınız demek değildir. Eğer yukardaki maddelerde sayılan belirtilerin tümüne ya da çok fazlasına sahipseniz en yakın sağlık kuruluşunu ziyaret edip hekiminize sorunlarınızı ve şüphelerinizi anlatmalısınız.

Brusella Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Brusella bakterilerinin insanlara geçişi, çoğunlukla et tüketimi, çiğ süt tüketimi ve çiğ sütten üretilen süt-peynir ürünleriyle ilişkilidir. Brusella hastalığı bulaşıcı mı diye sorulursa bu sorunun cevabı evet bulaşıcıdır olacaktır. Ayrıca, enfekte hayvanla temas sırasında insan cildindeki yaralardan bakterinin insana geçmesi, Brusella bakterilerinin hava yoluyla vücuda girme olasılığı (bu tip bulaşma genellikle kesimhane, çiftlik ve laboratuvarlarda çalışan kişilerde görülür), enfekte hayvanın dışkısına temas gibi durumlar Brusella enfeksiyonunun bulaşma yollarıdır.

Brusella enfeksiyonunun insandan insana yayılması, çok ender bir durum olarak bilinmektedir. En yaygın şekilde kan ya da doku nakli sırasında bulaşma oluşturur. Bir diğer bulaşma yöntemi ise emzirmedir. Brusella enfeksiyon çoğunlukla ilkbahar ve yaz aylarında görülür.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız :  SMA hastalığı nedir? 

Brusella Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Brusella tedavisinde, 6-8 hafta arasında antibiyotik kullanımı, rahatsızlığın geçmesini sağlar. Bazı durumlarda bu süre uzayabilir. Brusella hastalığı, tedavi edildikten sonra, 5-15 arasında nüks oranına sahiptir. Hastalığın nüksetmesi, tedaviden sonraki altı ay içerisinde ortaya çıkar. Brusella tedavisinin erken evrede başlanması önemlidir. Bazen tedavinin aylarca sürmesi gerekir ve hatta kalıcı olabilir. Brusellanın can kaybı ile sonuçlanması ise, ender bir durumdur.

Brusella hastalığı mikrobiyal bir enfeksiyon olarak bilinir, bu nedenle tedavisi antibiyotik ilaçlarla gerçekleştirilir. Genellikle 6-8 haftalık bir ilaç tedavisinin ardından hastalık tamamen ortadan kalkmaz ve risk tekrarlama riskini taşıyabildiği için tamamen iyileşme süreci ay kadar sürebilir. Henüz mevcut tıp yaklaşımlarına dayalı olarak brusella hastalığını önlemek için özel bir aşı geliştirilmemiştir. O nedenle, etlerin pişirilmesi, süt ve süt ürünlerinin pastörize olması gibi tedbirler alınarak hastalığın önlenmesi gerekmektedir, aynı zamanda hayvanlarla temaslar sırasında oluşabilecek açık yaraların kapatılması ve uygun koruyucu tedbirlerin alınması da önem arz etmektedir.

Brusella bakterisi kan yoluyla geniş kapsamlı bir şekilde vücuda yayılabilir. Bu nedenle, Brusella hastalığı tedavi edilmezse hastalığın seyri sırasında çeşitli komplikasyonların ortaya çıkması muhtemeldir. Brusella hastalığının beraberinde getirdiği sağlık sorunları arasında; merkezi sinir sisteminin tutulumuyla nörolojik problemler, beyin zarı enfeksiyonu, dalak enfeksiyonu, artrit, erkeklerde testis iltihabı, kalp kapağı ve kalp cidarının tutulumuna bağlı endokardit, karaciğer apsesi yer almaktadır.

Brusella Hastalığı Ölümcül Müdür?

Brusella hastalığına maruz kalınması durumunda; yüksek ateş, terleme, eklem ağrısı, baş ağrısı, sırt ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı ve halsizlik gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Brusella hastalığı ölümcül müdür? Sorusunun cevabı ise şu şekildedir;  Eğer tedavi edilmezse; dalak enfeksiyonu, kalp zarı enfeksiyonu, beyin zarı enfeksiyonu, karaciğer iltihabı ve artrit gibi daha ciddi rahatsızlıklar da ortaya çıkma ihtimali vardır. Bu nedenle Brusella hastalığı ciddiye alınmalı ve ölümcül sonuçlarının olmaması için bu hastalıktan korunma yolları aranmalıdır.

Brusella Hastalığına Ne İyi Gelir?

Brusella hastalığı, yaygın olarak hayvancılıkla uğraşan ve pastörize edilmeyen süt tüketen insanlarda görülen, ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Ayrıca bu hastalık; solunum, beslenme, temas ve cinsel ilişki yoluyla bulaşabiliyor. Brusella Hastalığı Ne Yemeli? İyileşmesi için bol miktarda su tüketmek, adaçayı tüketmek, sarımsaklı limon suyu içmek gerekir. Bu sayede hastalık kısa sürede iyileşme göstermeye başlar. Ancak bu yöntemler kesin bir tedavi değildir. Mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir. En doğru tedaviyi hekiminiz size sunacaktır.

Pastörize olmayan veya iyice kaynatılmamış sütten üretilen ürünler tüketiminden kaçınılmalıdır. Buna örnek olarak peynir, krema, tereyağı, kaymak ve dondurma gibi ürünleri gösterebiliriz. Salamura peynirlerin en az 3 ay, yumuşak peynirlerin ise en az 6 ay bekletilmesi gerekmektedir. Et ve et ürünleri ise yeterince pişirilmeden tüketilmemelidir. Brusella Hastalığı Ne Yememeli? Kısaca, çiğ et ve çiğ sütten uzak durması gerekir.

Brusella Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Enfeksiyon hastalıkları, vücudun mikroorganizmaların sebep olduğu hastalıklarla mücadele etmesini ve bunlardan korunmasını sağlayan bilim dalıdır. Virüsler, parazitler, bakteriler ve mantarlar gibi mikroorganizmalara karşı mücadeleyi üstlenen enfeksiyon hastalıkları doktorları, hastanelerde çok sayıda başvuru almaktadır.

Bu alanda uzmanlık gerektirmesi nedeniyle, enfeksiyon hastalıkları doktoru olarak anılan ve eğitimlerini tamamlamış uzmanlar, bu alanda önemli görevler üstlenmektedir. Enfeksiyon hastalıkları doktorları, hastalıkların sebep olduğu sorunları tanımakta ve bunların tedavisine yönelik etkili çözümler üretmektedir.

Sağlıkla kalın.

Kaynak: Cemre

Brusella Hastalığı Nedir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum