"> " /> "> " /> " />

Budecort Buhar Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Budecort, inhalasyon yoluyla kullanılan bir kortikosteroiddir. Astım ve KOAH gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde, doktorların reçete etmesiyle birlikte kullanılan bir ilaçtır. Bu hastalıklara sahip olan insanlar “Budecort buhar ne işe yarar?” sorusunun cevabını ve ilacın nasıl kullanıldığını merak ederler. Biz de sizler için yazımızda Budecort isimli ilaç hakkında gerekli bilgileri vermeye çalıştık.

İçindekiler

 • Budecort Buhar Nedir?
 • Budecort Buhar Ne İçin Kullanılır?
 • Budecort Nasıl Kullanılır?
  • Budecort Steri-Neb 0.5 Ne İçin Kullanılır?
  • Budecort STERİ-NEB Kaç Yaşında Kullanılır?
 • Budecort Buhar Yan Etkileri
 • Sıkça Sorulan Sorular

Budecort Buhar Nedir?

Budecort buhar, yani “budesonid oral inhalasyon solüsyonu” adı verilen bu ilaç, hava yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Astım ve KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) gibi solunum yolu hastalıkları görülen kişilere reçete edilse de her astım hastasında kullanılmayabilir.

Bu ilaç kortikosteroid grubuna girer. Kortikosteroidler, vücudun doğal steroid hormonlarından biridir. Enflamasyonu kontrol etmek için kullanılırlar. Solunum yollarındaki enflamasyonu azaltarak semptomları hafifletir ve nöbetlerin yaşanmasını önler.

Budecort piyasaya inhalasyon solüsyonu şeklinde sunulmuştur. Bir nebulizer kullanılarak solunum yollarına verilir. Nebulizer, solunum yollarında sprey şeklinde ilaç dağıtmak için kullanılan bir cihazdır. Budecort buharın özelliği, solunum yollarında oluşan inflamasyonu azaltan ve böylece hava akışını artıran kortikosteroidler içermesidir.

Budecort Buhar Ne İçin Kullanılır?

Budecort buhar, solunum sorunlarını azaltmak için kullanılır.

Budecort, solunum yolu iltihabını azaltarak ve hava yollarını genişleterek nefes almada zorluk çeken hastaların semptomlarını hafifletir. Burun alerjileri gibi diğer solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisi için de kullanılabilir.

Budecort’ un kullanım alanlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Solunum yollarında oluşabilecek inflamasyonu azaltarak nefes alma zorluğunu önler.
 • Aynı zamanda bronşların genişlemesini sağlar ve solunum yollarını rahatlatır.
 • Alerjik reaksiyonlar gibi solunum yollarındaki inflamasyonun neden olduğu belirtileri tedavi eder.
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, bronşit, amfizem gibi diğer solunum yolu hastalıklarının tedavisi için de kullanılabilir.
 • İlaç, solunum yolu salgı üretimini azaltır ve solunum yolundaki şişlik ve tahrişi azaltarak solunum yollarının açık kalmasını sağlar.

Bu bilgilere ek olarak Budecort buhar, çocukların kullanımına uygun bir ilaçtır. 12 yaşından büyük herkese önerilebilir. Bu ilaç, astım ve diğer solunum yolu hastalıklarının tedavisinde birincil tedavi olarak tercih edilir veya semptomlar kontrol altına alınana kadar diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Budecort Nasıl Kullanılır?

Budecort buharın kullanımı, doktor tarafından reçete edilir. Bu ilacın kullanım dozu; hastanın yaşına, ağırlığına, hastalığının ciddiyetine ve diğer faktörlere göre değişir. Budecort buhar kullanırken ilacın tüm talimatlarını okumanız önemlidir fakat bazı durumlarda doktorlar, reçetede yazandan farklı bir kullanım süreci isteyebilir.

Budecort nasıl kullanılır?” sorusuna cevap her zaman net ve doğru bir şekilde verilmez. Bu konuda tavsiyelerde bulunmak da doğru değildir. Çünkü bahsi geçen ilaç, insan vücudunda oldukça etkilidir. Doktor reçetesi ile satılır ve hastalar tarafından kullanılır. Bunlara ek olarak tıp literatüründe genellikle günde iki kez inhaler yoluyla kullanılması önerilir. Ayrıca her inhalasyondan önce ağzınızı suyla çalkalamanız gerekir. Buna ek olarak Budecort‘un diğer ilaçlarla birlikte kullanımını gerektiren durumlarda, doktorunuzun önerdiği şekilde hareket etmeye dikkat etmelisiniz.

Budecort Steri-Neb 0.5 Ne İçin Kullanılır?

Budecort buhar başta KOAH olmak üzere solunum yolu sorunlarında reçete edilir.

“Budecort Steri-neb 0.5 ne için kullanılır?” sorusu bu ilacı kullananlar ya da ilacın reçete edildiği kişiler tarafından sıklıkla sorulur. Budecort Steri-neb 0.5; astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi solunum yolu hastalıklarında son derece etkili bir ilaç olmakla birlikte kullanımı yaygındır.

Bu ilaç, inhaler olarak da kullanılabilir fakat Steri-neb formu özellikle solunum zorluğu yaşayan hastalar için daha etkilidir. Budecort Steri-neb, solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltarak ve bronşları açarak solunum sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olur.

Budecort STERİ-NEB Kaç Yaşında Kullanılır?

“Budecort STERİ-NEB kaç yaşında kullanılır?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir: 6 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlere reçete edilen bir ilaç olduğu için bu yaş üzeri insanlar kullanabilir. Bu ilacın çocukların kullanımı için özel bir doz formu mevcuttur. Ancak bu ilacı kullanma sürecine, herhangi bir doktor muayenesi olmadan başlanmamalı, mutlaka reçete edildiğinde kullanılmalıdır.

Dozaj ve tedavi süresi, hastanın yaşına, sağlık durumuna ve semptomların şiddetine bağlı olarak değişebilir. Budecort Steri-neb ’in yan etkileri ve olası etkileşimleri hakkında bilgi sahibi olmanız, olası bir durumda müdahale edilmesi için önemlidir.

Budecort Buhar Yan Etkileri

Budecort buharın yan etkileri varsa bile az sayıda insan bu etkileri yaşamıştır. Ancak olası yan etkiler şunlardır:

 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Öksürük
 • Boğazda tahriş
 • Ses kısıklığı
 • İshal
 • Ağızda tat bozukluğu
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu
 • İdrar yolu enfeksiyonları

Nadir durumlarda bu ilaç uzun süreli kullanımda kemiklerde zayıflamaya neden olabilir ve enfeksiyonlara karşı direncinizi azaltabilir. Yukarıda listede olmayan farklı semptomlarla karşılaşırsanız, ilacın kullanımını durdurup doktorunuza danışmalısınız.

Sağlık köşemizden bir başka yazıya daha göz atabilirsiniz: Amoklavin yan etkileri ne zaman geçer?

Sıkça Sorulan Sorular Budecort Günde Kaç Defa Kullanılır? Budecort buharı genellikle günde iki defa kullanılır. Fakat unutulmamalıdır ki doktor reçetesi bu ilacın kullanımında önemlidir. Budecort Kortizonlu mu? Evet, bu ilaç kortizonludur. Kortikosteroid ilaç grubuna girer. Bu yüzden ilacın doktor reçetesi dışında kullanılması tehlikedir. Ventolin ve Budecort Birlikte Kullanılır mı? Evet, kullanılır. Bununla birlikte bu iki ilaç da doktor reçetesine göre kullanılmalıdır. Bu ilaçların nasıl, ne sıklıkla ve hangi şartlar altında birlikte kullanılması gerektiğini doktorunuz size söylemelidir.

Kaynak: Cemre

Budecort Buhar Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum