Bursa Gezilecek Yerler

Bursa gezilecek yerler konusunu sizler için derledik. 1335 senesinde Osmanlı devletinin başkenti olan bursa zengin kültür ve tarihi ile kültür gezilerinin vazgeçilmez adreslerinden bir tanesidir. Türkiye’nin 4. Büyük şehri olan Bursa’nın gezilecek yerleri ve tarihi yapıları saymakla bitmez. Osmanlı döneminden kalan eşi benzeri olmayan mimari yapıları, Marmara denizine bakan tertemiz plajları, el değmemiş doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin odak noktası olmaya devam ediyor. 700 senelik tarihi köyleri ve şehir merkezinde halen sağlamlığını koruyan tarihi camileri, hanlarını bir günde gezerek bitiremezsiniz. Size yol haritası olması için gezilecek yerleri toparladık. Haydi gelin bursa gezilecek yerler listesinin üzerinden birlikte geçelim.

Bursa gezilecek yerler

İçindekiler

 • Bursa Ulu Cami
 • Yeşil Cami Ve Yeşil Türbe
 • Koza Han
 • Uzun Çarşı
 • Kapalı Çarşı
 • Muradiye Külliyesi
 • Atatürk Evi Müzesi
 • Osmangazi Türbesi
 • Bursa Kent Müzesi
 • Cumhuriyet Caddesi
 • Irgandı Köprüsü
 • Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
 • Arkeoloji Müzesi
 • Cumalıkızık Köyü
 • Ağlayan Çınar
 • Uludağ
 • Tophane Saat Kulesi
 • Bursa Kalesi
 • Oylat Mağarası

Bursa Ulu Cami

Bursa ulu cami ihtişamlı yapısı ile gezilecek yerlerin en başında geliyor. Bursa’nın simgesi haline gelen ulu cami 1400 senesinde yapıldı. 1855 senesinde yaşanan depremden etkilendiği için yenilenme geçirmiştir. Kâbe’nin kapısını örten süslü ipek örtünün de sergilendiği bu camide Osmanlının çok ayaklı cami mimarisinin örneğini görebilirsiniz. Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan camide toplamda 20 adet kubbe, 16 köşeli şadırvan bulunmaktadır. İçerisine girdiğinizde adeta sizi büyüleyen içinize su serpen bir atmosferi var. Duvarlarını süsleyen çini desenleri, minyatürleri ve ahşap oymaları görmeniz gereken bir güzellik. Türkiye’nin en güzel camilerinden olarak kabul edilen ulu cami mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Bursa gezilecek yerlerYeşil Cami Ve Yeşil Türbe

Yeşil cami ve yeşil türbe Osmanlı devletinin erken dönem eserlerinin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Bursa’nın hemen merkezinde bulunan yeşil cami 1419 senesinde çelebi sultan Mehmet tarafından yapılmıştır. Caminin yapımında ender bir plan olan ters t planı uygulanmıştır. Taş oymacılığı ve çini konusunda adeta bir şaheser gibi gözüken bir işçiliği var. Zamanında caminin kubbeleri de çini desenleriyle süslüymüş. Bursa’da gezilecek yerler listenize yeşil cami ve müzeyi eklemenizi tavsiye ederim.

Bursa gezilecek yerlerKoza Han

Koza han 2. Beyazıt döneminde yaptırılan iki katlı bir yapıdır. Kesme mimariye sahip olduğundan dolayı Osmanlı döneminin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ulu cami ve Orhan gazi cami arasından yürüyerek kolayca ulaşılabilen bir bölgede yer alan handa döneminde senelerce ipek böceği kozası satışı yapılmıştır. Adını buradan almaktadır. Günümüzde halen ticaret üzerine işletim yapılan handa ipek eşarplar, elbiseler satılmaya devam ediyor. Hanın avlusunda bulunan çınar ağaçlarının manzarasına karşılık oturup çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Bursa gezilecek yerlerUzun Çarşı

Uzun çarşı Bursa’nın en eski ticaret bölgelerinden biri olan uzun çarşı günümüzde halen hizmet vermeye devam ediyor. Evliya çelebinin kitaplarına konu olan uzun çarşı koza hanın yakınlarında yürüme mesafesindedir. 1340 senesinde Orhan gazi tarafından yapılan çarşı içerisinde 80 adet dükkân işletiliyor. Bıçakçılar çarşısı, bakırcılar çarşısı, tekstil ve ipek ürünler satan dükkânları, şekerlemeciler bulunmaktadır. Sevdikleriniz ve kendiniz için alışveriş yapmak isterseniz Bursa’da gezilecek yerler listenize uzun çarşıyı eklemeden geçmeyin.

Bursa gezilecek yerlerKapalı Çarşı

Kapalı çarşı ulu caminin yakınlarında ve uzun çarşıya yürüme mesafesindedir. Yerli ve yabancı turistlerin uğradığı çarşıda çoğunlukla kuyumcular bulunmaktadır. Yerli halkı tarafından kuyumcular çarşısı olarak da bilinmektedir.

Bursa gezilecek yerlerMuradiye Külliyesi

Muradiye külliyesi Bursa’da 1425 senesinde yapılmıştır. Bursa’nın en önemli yapılarından biri olarak kabul edilen külliyenin içerisinde cami, medrese, hamam, imarethane ve türbeler bulunmaktadır. Külliyeyi gezerken yeşil camide olduğu gibi erken dönem Osmanlı mimarisinin izlerini göreceksiniz.

Bursa gezilecek yerlerAtatürk Evi Müzesi

Atatürk evi müzesi çekirge semtinde bulunan müze çam ağaçlarının arasında 19. Yüzyıl sonuna doğru yapılmıştır. Atatürk’ün Bursa’yı ziyaret ettiği zamanlarda kaldığı ev olarak bilindiği için 1973 senesinde müzeye çevrilerek ziyarete hazır hale getirilmiştir. Ahşap mimari yapının 1. Katında dönem mobilyaları ve antika eşyalarla süslenmiş bir dinlenme odası, ikinci katında ise Atatürk’ün çalışma odası ve yatak odası bulunuyor. Atatürk’ün Bursa’yı ziyareti sıralarında çekilen resimleri, kişisel eşyaları, göz alıcı tavan süslemesi ile Bursa’nın nadide mekanlarından bir tanesidir.

Bursa gezilecek yerlerOsmangazi Türbesi

Osmangazi türbesi Osmanlı devletinin kurucusu olan Osmangazi’nin türbesi oğlu oran gazinin türbesi ile karşı karşıya duruyor. Tophane meydanında bulunan bu türbe ilk Osmanlı padişah türbesidir. Sade yapısının içerisinde sedef süslemeli ahşap sanduka var.

Bursa gezilecek yerlerBursa Kent Müzesi

Bursa kent müzesi Bursa’nın asırlardır değişen kültürünü ve geçmişten günümüze yaşam tarzını yansıtan bir müzedir. 1922 yılında yapılan adliye binası olarak kullanılan mekân 2014 senesinde restore edilmesi ile kent müzesi olarak faaliyete geçmiştir. Üç katlı olan bu müzede el sanatları koleksiyonu, senelerdir var olan giyim tarzı, dönem mobilyaları, balmumu heykelleri sebebiyle yerli ve yabancı turistler tarafından en çok uğranan noktalardan bir tanesi. İçerideki konsepte göre adeta gerçekmiş gibi görünen heykeller sayesinde zamanda yolculuk yapabilirsiniz.

Bursa gezilecek yerlerCumhuriyet Caddesi

Cumhuriyet caddesi İstanbul’daki istiklal caddesine benzetildiği için Bursa’nın istiklal caddesi olarak da biliniyor. Trafiğe kapalı ve ortasından geçen nostaljik bir tren bulunmaktadır. Ahşap ve taş mimariden yararlanılmış iki katlı dükkanları gezerken alışverişinizi yapabilirsiniz.

Bursa gezilecek yerlerIrgandı Köprüsü

Irgandı köprüsü ilginç yapısı ile Türkiye’de görebileceğiniz nadir yapılardan bir tanesidir. Bursa’da gezilecek yerler sıralamanıza mutlaka eklemeniz gereken bir yer.1442 senesinde yapılan bu ihtişamlı yapı tek kemerlidir ve üzerinde Osmanlı mimarisi ile yapılmış dükkanları ile benzersiz bir manzara sunmaya devam ediyor.

Bursa gezilecek yerlerTofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Anadolu arabaları müzesi bursa da en çok ziyaret edilen müzelerden bir tanesidir. 2002 senesinde faaliyete geçen, Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu arabaları müzesi otomobil severler ve çocuklar tarafından merakla ziyaret edilen mekan.  Geleneksel araba atölyeleri, tarih boyunca gelen tekerlekler, Anadolu’da kullanılan birbirinden ilginç araba tasarımlarını sergide inceleyebilirsiniz.

Bursa gezilecek yerlerArkeoloji Müzesi

Arkeoloji müzesi kültür park içerisinde bulunan eski arkeoloji müzesi içeril bakımından çok zengindir. Milattan önce 3000 senelerinden Bizans ve Osmanlı dönemlerine kadar olan tarihi bulgulara ev sahipliği yapıyor. Doğu roma ve Bizans dönemi salonu, taş eserler salonu, üç pınar tümülüsü buluntuları ile müze asırlık taş tekerleklerden çeşitli kişisel eşyalara ve Urartululara ait kalıntılara kadar 600.000 çeşit hazineyi bünyesinde barındırıyor.

Bursa gezilecek yerlerCumalıkızık Köyü

Cumalıkızık köyü 2014 senesinde dünya kültür mirası listesine eklenen Cumalıkızık köyü 700 seneden fazla tarihi ve Osmanlı dönemi mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz ve adeta içerisinde gezerken kendini kaybedeceğiniz bir mekân. Ahşap, kerpiç ve taş mimarisi ile yapılmış olan bu evlerde yer sofralarında oturup yöresel köy kahvaltınızı yapabilirsiniz. Sizi adeta günümüzden alıp eski köy hayatına geri döndüren Cumalıkızık köyünde Uludağ’ın eteklerinden gelen suyun aktığı çeşmeden yaz kış buz gibi su içmeniz mümkün.

Bursa gezilecek yerlerAğlayan Çınar

Ağlayan çınar Bursa’nın en sevilen ve merak edilen yeri olan ağlayan çınarın 150 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Kurtuluş savaşı zamanında Rum kız ve Türk gencinin aşk hikayesine konu olan ağlayan çınarla ilgili bölge halkının söylentilerine göre geceleri usul usul ağlama sesleri duyuluyormuş. Çınarın bulunduğu bölgede bulunan çay bahçesinde oturup manzaraya karşı çayınızı yudumlamak için bursa gezilecek yerlere ağlayan çınarı eklemeyi unutmayın.

Bursa gezilecek yerlerUludağ

Uludağ Marmara bölgesinin en büyük dağı olarak kabul edilir. 2543 metre yükseklikte olan bu dağ kış sporları merkezi ve Bursa’nın en turistik bölgesidir. İlk oteli 1933 senesinde kurulmuştur. Uludağ milli parkında yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir, dağcılık ve tırmanıcılık yapabililir, ailenizle güzel bir piknik yapabilirsiniz. Kışın kayak sporlarının yapıldığı Uludağ’da beş yıldızlı otelleri, bungalov evleri, orman köşkleri gelen turistleri misafir ediyor. Eşsiz doğa ve orman manzarası içerisinde metrelerce yüksekte teleferik ile tura katılabilirsiniz. Tabii yükseklik korunuz yoksa.

Bursa gezilecek yerlerTophane Saat Kulesi

Tophane saat kulesi Bursa’nın simgelerinden biri haline gelen tophane saat kulesi gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka önünde fotoğraf çekildiği etkileyici mimariye sahip bir yer. Saat kulesi 1905 senesinde yapıldı. Bulunduğu konum tepede olduğu için Bursa’nın manzarasını izlemek için surların arasından 89 tane basamak çıkmanız lazım. Yapı olarak 6 katlı ve 33 metre yükseklikte olan bu kule kendine özgü dönemsel mimarisi ile Osmangazi ve Orhangazi türbelerinin bulunduğu alanda yer alıyor.

Bursa gezilecek yerlerBursa Kalesi

Bursa kalesi günümüzde halen sağlam olan ve saltanat kapısı olarak bilinen tophane saat kulesinin yakınlarında olan bir surdur. Ünlü kartacalı komutanı hannibal tarafından yapılan ve döneminde hisar kalesi olarak geçen bu yer günümüze kadar sağlamlığını koruyor. Osmanlı zamanlarında bu kapı Bursa’ya giriş kapısı olarak kullanılırdı. Bursa’ya girmek isteyen gezginler, seyyahlar, tüccarlar buradan geçmek zorundaydılar. İpek yolu ve baharat yolunun da önemli noktalarından biri olan bu kapının önünde Bursa’ya geldiğinizde mutlaka fotoğraf albümünüze bir anı ekleyin.

Bursa gezilecek yerlerOylat Mağarası

Oylat mağarası dünyanın keşfedilelen en eski ve en büyük 2. Mağarasıdır. Yaklaşık 3 milyon yaşı olan oylat mağazası Bursa’nın İnegöl ilçesine yakın bir mesafededir. Tarih ve arkeoloji meraklılarının ilgisini çeken bu eşsiz mağaranın duvarları 95 metre yüksekliğinde. İçerisinde yüzlerce yıldır oluşmuş sarkıtlar, mağara göletleri ve dikitler sizi hayran bırakacak bir atmosferi var. Mağaranın havasının ilk öne astım hastalarına iyi geldiğini söyleyebiliriz. Bursa’da gezilecek yerleri tek bir başlık altında toplayacak olursak;

 • Ulu Cami
 • Koza han
 • Muradiye külliyesi
 • Yeşil cami ve yeşil türbe
 • Kapalıçarşı
 • Uzun çarşı
 • Hüdavendigar camii
 • Türk İslam eserleri müzesi
 • Atatürk evi müzesi
 • Botanik parkı
 • Hayvanat bahçesi
 • Kültür parkı
 • Osman Gazi Türbesi
 • Orhan gazi Türbesi
 • Tophane saat kulesi
 • Kale sokak
 • Kent müzesi
 • Cumhuriyet Caddesi
 • Irgandı köprüsü
 • Emir sultan camisi
 • Balibey han
 • Alaattin paşa cami
 • Tofaş Anadolu arabaları müzesi
 • Hanlar bölgesi
 • Aynalı çarşı
 • Arkeoloji müzesi
 • Cumalı Kızık köyü
 • Misi köyü
 • İznik
 • Trilye
 • Göl yazı
 • Ağlayan çınar
 • Ulu çınar
 • Uluabat gölü
 • Suuçtu şelalesi
 • Kaplıkaya
 • Panorama fetih müzesi
 • Karagöz müzesi
 • Teleferik
 • Uludağ
 • Mudanya
 • Kumyaka
 • Altın kum plajı
 • İnegöl
 • Oylat mağarası ve şelalesi
 • İnkaya çınarı
 • Hünkâr köşkü
 • Bursa kalesi
 • Ahmet Vefik Paşa tiyatrosu
 • Arap Şükrü sokak
 • Tuzaklı köyü
 • Yıldırım Beyazıt cami
 • Dağyenice göleti
 • sadağ kanyonu
 • Merinos tekstil sanayi müzesi
 • Acem reis cami
 • Yüzen taşlar heykeli
 • Kent ormanı
 • Sait abat şelalesi
 • arkeopark

Bursa’da bir günde ne yapılır tophane saat kulesini görebilirsiniz, kulenin bahçesinde bulunan Orhan gazi ve Orhan Osman Gazi türbelerini ziyaret edebilirsiniz, Bursa saltanat kapısını, aynalı çarşı ve kapalı çarşıyı gezebilirsiniz, koza han balibey han’ın görebilirsiniz, Cumalıkızık köyüne gidebilirsiniz, Mudanya trilye gidebilirsiniz, kent müzesini ziyaret edebilirsiniz, arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bursa’nın en güzel yeri neresi diye yapılan ankette en güzel yeri Uludağ olmuştur.

Bursa’nın neyi meşhur kestane şekeri can tak İnegöl köfte pideli köfte İskender şeftali deveci armudu apolyon kirazı zeytin çilek Bağdat hurması

Bursa en büyük AVM’si hangisidir diye soracak olursanız 2.007 yılında yapılan koru park AVM’dir.

Bursa kaç günde gezilir Bursa bugün de gezilecek bitirilecek bir yer değil 3 4 gününüzü ayırmalısınız.

Bursa’nın en meşhur tatlısı Bağdat hurması ve kestane şekeridir.

Bursa’ya neden yeşil Bursa denir tarihteki önemli değerleri eşsiz doğası yeşil rengiyle adeta bütünleşmiştir ve onun simgesi olmuştur Bursaspor’un takım renkleri de yeşil beyaz olarak Uludağ temsil etmektedir.

Bursa’da yürüyerek gezilecek yerler sıralamak gerekirse Göl yazı Uludağ hayvanat bahçesi botanik parkı kültür parkı Sait abat şelalesi oynatma arası balat ormanı longoz ormanları kent ormanı Bali Beyhan merinos parkı babası sultan parkı.

Bursa’da sevgiliyle gezebileceğiniz yerler tophane saltanat kapısı Kapalıçarşı’ya aynalı çarşı uzun çarşı Ahmet Vefik Paşa tiyatrosu hayvanat bahçesi Cumalıkızık misi köyü daha yenice göleti koza han kültür park…

Bursa kışın nereye gidilir Uludağ Milli Parkı ve kayak merkezi

Kaynak: Cemre

Bursa Gezilecek Yerler Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum