Casual Giyim Nedir? Nasıl Kombinlenir?

Casual giyim nedir? Nasıl kombinlenir? Casual giyim, günlük hayatta herkesin en az bir kere kombinlemek istediği fakat bunu yaparken zorlandığı bir giyim tarzı olarak bilinmektedir. Peki casual giyim nedir? Nasıl kombinlenir? Güç içerisinde yaptığınız kombinle hem rahat olayım hem de şık görüneyim istiyoruz ama kombin yapmak ve bir uyum yakalamak düşündüğümüz kadar kolay değil mi? Yazımızı okuduktan sonra artık çok daha kolay olacağına şüphe etmeyiniz.

Casual giyim de dikkat edilmesi gereken bazı ufak tefek püf noktalar bulunmaktadır. Özellikle iş hayatında aktif olanların ve kurumsal bir sektörde çalışanların sıklıkla tercih ettiği Casual giyim içim tüm detayları sizler için derledik. Casual giyim nedir? Nasıl kombinlenir? Casual tarzın çeşitleri nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını şimdi gelin beraber inceleyelim.

İçindekiler

 • Casual Giyim Nedir?
 • Casual Giyim Nasıl Kombinlenir?
 • Casual Tarzın Çeşitleri Nelerdir?

Casual Giyim Nedir?

Casual giyim nedir? Nasıl kombinlenir sorusuna cevap vermeden önce iyice anlaşılması açısından “casual” kelimesinin anlamına değinmemiz ve bilmemiz gerekmektedir. Casual giyimin anlamı gündelik, rahat, resmi olmayan anlamlarına gelmektedir. Kelime anlamı bile doğrudan bir giyim tarzı olduğu için anlamıyla oldukça uyumludur.

Fakat burada bir ayrıntıyı atlamamak gerekiyor ki bu da casual giyim ne kadar resmi olmayan bir giyim tarzı olarak kabul edilse de tam olarak bu anlama gelmemektedir. “Smart casual giyim” ve “business casual giyim” olarak çeşitleri bulunmaktadır.

Kısaca casual giyim, gündelik giyim ile resmi giyimin karışımı olarak bilinen bir giyim tarzıdır. Bazı tarzlara göre değişkenlik gösterse de ana maddesi resmi giyim ve gündelik giyim arasında bir noktaya sahiptir.

Casual Giyim Nedir? Nasıl Kombinlenir?Casual Giyim Nasıl Kombinlenir?

 • Casual giyim nedir? Nasıl kombinlenir? en net cevabı şüphesiz ki basitliktir. Casual giyim kombinini yaparken basit düşünmek gerekmektedir. Günlük giyim tarzının hâkim olduğu kot pantolon tişört giydiğinizi düşünün. Üzerine de spor ama şık bir ceket alarak risksiz bir kombin yaparak Casual giyim tarzını yakalamış ve oldukça iyi bir kombin yapmış olursunuz.
 • Kombin yaparken renk seçimindeki uyum da oldukça önemli bir konudur. Çok renk kullanmanız karmaşıklığa yol açacağı için önerilmemektedir. Ortalama en az 2 – 3 renk kullanmanız doğru olacaktır.
 • Casual giyim tarzı dikkat çeken ve kendini doğrudan gösteren bir tarz olduğu için yanlışlarınız direkt dikkat çekecektir. Bu yüzden uyum içerisinde olmaya dikkat etmeniz ve yanlışlardan uzak durmanız gerekmektedir.
 • Casual giyimde kanvas pantolonlar, spor ceketler, fularlar, kazaklar ve kullanacağınız çantalar bu kombinin en önemli parçalarıdır. Doğru parçalar kullanarak göze hitap eden kombinler yapabilirsiniz.
 • En önemli parçalarından biri ise şüphesiz ki ayakkabılardır. Ayakkabılar yaptığımız her kombinimizin olmazsa olmazlarından olacaktır. Kombinlerimizin son dokunuşlarını ayakkabı ile tamamlarız.
 • Kadınların casual giyim tarzını kombin yapmasında en çok tercih ettikleri şüphesiz ki blazer ceketlerdir. Bunun yanı sıra gömlekler, kumaş pantolonlar, fularlar, takılar, topuklu ayakkabısından, sandaletine erkeklere göre birçok alternatifi bulunmaktadır.
 • Çeşidin çok olması kimi zaman avantaj iken kimi zaman da dezavantaj olabilmektedir. Bu yüzden doğru kombinlemek oldukça önemlidir. Ayrıca fazla renkten de kaçınmalısınız. Çok fazla renk kullanımı göz yoracaktır. Unutmayın ki fazla renk karmaşıklıktan başka bir şey olmayacaktır.

Casual Giyim Nedir? Nasıl Kombinlenir?

Casual Tarzın Çeşitleri Nelerdir?

Casual tarzın ufak farklılıkları içerisinde barındırdığı birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler aşağıdaki gibidir;

 • Sportif Casual Tarzı: Bu giyim tarzında tam anlamıyla spor giyimin ağırlıklı olduğu ve sokak giyim tarzına yakın bir çeşittir. Kabarık ceketler, yelekler, şapkalar ve günlük rahat spor ayakkabıları sıklıkla tercih edilmektedir. Renk seçimi ise genellikle koyu tonlarıdır.
 • Şık Casual Tarzı: Minimaliz parçaların bir araya getirilerek yapılmakta olan bu kombinin kendini gösterdiği bir giyim tarzı bulunmaktadır. Genellikle şık casual tarzında görkem, zarafet, ince detaylar ve gösteriş oldukça ön plandadır. Hatta burada şık olabilmemiz için rahatlığımızdan da ödün verebilir ve kombinlerimizi ona göre yapabiliriz.
 • Akıllı Casual Tarzı: Akıllı Casual tarzı günlük giyim ile şık giyimin birleşimi ile gerçekleşmektedir. Kullanılan parça ne kadar az ise o kadar tarza uygun olabilirsiniz. Tulum, takım elbise vb. gibi parçalar akıllı casual tarzına uygun parçalardır.
 • İş Casual Tarzı: Adından da anlaşıldığı üzere iş tarzını yansıtan bir giyim tarzıdır. Klasik kıyafetlerin uyumu ve rahatlığın bir arada olup bütünleştiği giyim tarzıdır.

Kaynak: Cemre

Casual Giyim Nedir? Nasıl Kombinlenir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum