<"> <" /> <"> <" /> <" />

Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yemek yeme ve konuşma yeteneğinizi engellemesi ve derinden etkilemesi nedeniyle sorun yaşayanlar çene ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt aramaktadır. Öyle ki çene ağrısı sinüsler, kulaklar, dişlere kadar ağrı hissetmenize neden olabilir.

Çene ağrısı kişinin diş, kulak, sinüsleri gibi birçok organına yansımaktadır. Bu aşamada çene ağrısına neden olan husus önem arz eder. Üstelik ağrı çene sorunlarından mı yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığını ayırt etmeniz imkansız hale gelmektedir. Sağlık açısından tetkik ve tedaviler özellikle dikkat edilmesi gereken ayrıntılardır.

İçindekiler

 • Çene Ağrısı Neden Olur?
  • Eklem ve Kas Bozuklukları
  • Baş Ağrıları
  • Sinüs Problemleri
  • Diş Ağrıları
  • Trigeminal Nevralji
  • Kalp Krizi
 • Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?
  • Buz ve Soğuk Uygulama
  • Reçetesiz Satılan İlaçlar
  • Masaj

Çene Ağrısı Neden Olur?

Fiziksel travmalar ağrıların başlıca sebebi olabilir. Bununla birlikte çene eklemlerinizdeki anormal ağrıların başka sebepleri de ortaya çıkabilmektedir. Bunlar;

 • Eklem ve kas bozukluğu
 • Baş ağrıları
 • Sinüs Problemleri
 • Diş Ağrıları
 • Trigeminal Nevralji
 • Kalp Krizi

Başlıca nedeni olarak gösterilebilir. Böylelikle çene ağrısına neden olan en önemli husus eklem ve kas bozuklukları olabilir.

Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?Eklem ve Kas Bozuklukları

Çenelerde hissedeceğiniz ağrıların en yaygın nedeni eklemler ile kaslarda meydana gelen bozukluklardır. Söz konusu Temporomandibular eklemler çenenin iki tarafındaki menteşe olarak görülen eklemlerdir. Buralarda meydana gelen ağrıların başlıca sebepleri;

 • Çeneyi kontrol eden kaslarda ağrı
 • Çene eklemlerinde yaralanma
 • Çene ekleminin aşırı olarak hareketi ile uyarılması

Gibi sıralanabilir. Eklemlerde ve çene hareketini kontrol eden kaslarda meydana gelen hasarın sebepleri arasında ise birkaç neden bulunur. Bunlar;

 • Gece dişlere baskı ve gıcırdatmalar
 • Yaşanan stres, kaygı nedeniyle çeneyi istemsiz olarak sıkmak
 • Spor esnasında yüzünüze darbe ile eklemde travmalar

Başlıca neden olarak görülebilir. Bununla birlikte daha az sebebi olan hususlardan bahsetmek mümkündür. Ancak her aşamada çene ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt arayanlar makalemizi okumaya devam etmelidir.

Baş Ağrıları

Kişinin farklı nedenlere bağlı olarak yaşadığı baş ağrıları çene ağrısı olarak yansıyabilmektedir. Bu ağrılar yayılır ve çenenin alt kısımlarına kadar ilerleyebilir. Çok az bir ihtimal olsa da çenenizdeki ağrının sebebi baş ağrınız olabilir.

Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?Sinüs Problemleri

Hava boşluğu olarak tanımlayacağımız sinüsler çene eklemine yakın bölgede konumlanmaktadır. Bu anlamda sinüslerde meydana gelen virüs, bakteri gibi mikropların enfekte olması, çene eklemlerine askı uygular. Böylelikle ağrıya neden olur. Burada ağrının sebebi aşırı mukus olabilmektedir.

Diş Ağrıları

Çenenize yansıyan ve yayılan bir diğer ağrının sebebi ise dişler olabilir. Şiddetli bir diş apsesi, yaşanılan diş enfeksiyonları başlıca çene ağrınızın nedeni olabilmektedir.

Trigeminal Nevralji

Sinir sıkışmaları çeneye ağrı olarak yansıyabilmektedir. En yaygın olarak üst ve alt çeneler ile yüzün tamamı yada bir kısmına duyu sağlayan trigeminal sinirler sıkışma yaşayabilir. Bu sıkışma sonrası çeneye ağrı olarak yansır.

Kalp Krizi

Kişilere imkansız gibi gelmesine rağmen çene ağrısına neden olan bir diğer husus ise kalp krizi geçirmektir. Öyle ki kriz anında kişinin göğsü dışında kolları, sırt bölgesi, boyun ve çene gibi bölgelerinde ağrıya neden olabilmektedir. Bu anlamda kadınlar daha yatkın olarak kalp krizi esnasında yüzünün sol tarafında bir çene ağrısı yaşayabilmektedir. Özellikle kalp krizi belirtileri yaşıyor olunması halinde tıbbi destek alınması ve acil müdahale yapılması gerekebilir. Bu belirtiler;

 • Göğüste ağrı rahatsızlık,
 • Nefes darlığı
 • Aşırı terleme
 • Mide bulantısı
 • Baygınlık ve halsizlik

Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çene ağrısını geçirmenin en önemli aşaması ağrıya olan sebebin ortaya konulması olacaktır. Ancak elinizdeki imkanlar çerçevesinde atacağınız adımlar ile ağrınızı hafifletebilir, hatta sonlandırabilirsiniz. Böylelikle ağrıya etki edecek ilk müdahaleniz buz ile soğuk uygulaması olacaktır.

Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?Buz ve Soğuk Uygulama

Buz ile soğuk kompleksler yüzünüz ile çenenizdeki ağrıya iyi gelecektir. Bu anlamda direk buz uygulaması yapılması uygun olmaz. Buzu önce bir bez ya da peçete ile sarın ve yüzünüzdeki ağrı olan bölgelere 10 dakika kadar uygulayın. Buz yoksa ılık su ile ıslak bir bez ile yapacağınız uygulamalar aynı etkiyi gösterecektir. Nem ve soğuk ısı çene kaslarınızı gevşetir ve rahatlatır. Böylelikle ağrı hafifler ya da kesilir. Üstelik bu ağrının kesilmesi için birkaç kez nem ve buz uygulaması yapmanız gerekebilir.

Reçetesiz Satılan İlaçlar

Çene ağrınızın giderilmesinde reçetesiz ilaçlar kullanılabilir. Yaşanılan rahatsızlık çok küçük önemsiz olarak görülebilmektedir. Ancak sebebi kalp krizi gibi büyük nedenlerden kaynaklanabilir. Bu anlamda kalp krizi belirtisi olan kişilerin reçetesiz dahi olsa ağrı kesici kullanmaması gerekir. Özellikle tıbbi olarak başvuru ile acil müdahale gerekebilir. Ancak sebebi belli olan bir çene ağrısı için reçetesiz olarak eczanelerde satılan ibuprofen ve asetaminofen gibi ilaçlar rahatsızlığınızın azaltılmasına yardımcı olacaktır. Çene ağrısına ne iyi gelir sorusu ile eczaneniz size reçetesiz bir ilaç tavsiye edebilir.

Masaj

Çene kaslarınıza yapacağınız yumuşak kaslar gevşemenize yardımcı olurken rahatlatır ve ağrınızı azaltabilir. Masajın etkili olabilmesi için işaret ve orta parmağınızla çenenizin birleştiği, kulağınızın önündeki kasların olduğu yerlere baskı uygulayın. Hatta dairesel dönüşler ile masajınızı sürdürün. Arada ağzınızı açıp kapatarak egzersizler yapın. Boynunuzun yanındaki kaslarda masaj yoluyla çenenizdeki ağrıyı hafifletecektir.

Yaşanılan strese bağlı olarak kişiler özelikle uykuda dişlerini gıcırdatmaktadır. Bu anlamda çene kasları ile sürekli dişlere yapılan baskılar ağrıya neden olur. Hatta dişlerde oyulmalar ile zamanla diş kayıplarına kadar giden bir husustur. Bu sebeple üzerinizde olan kaygı ve stresin nedenlerini ortadan kaldırmaya çalışın. Stresinizi azaltmak ve en aza indirmek için;

 • Spor yapın
 • Yoga yapın
 • Günlükler tutun
 • Meditasyon

Gibi aktiviteler ile stresten uzaklaşmaya çalışın. Bu sayede çene ağrınıza neden olan stresin zayıflaması ağrıyı da zamanla giderecektir.

Çene ağrısını hafifletmenin bir yolu da yediğiniz yemek ve yiyeceklerdir. Sert ve zor yenebilen, çıtır yiyecekler çene kaslarını zorlar. Bu aşamada da yumuşak yemekler ağrıları hafifletebilir. Özellikle Elma, kurutulmuş meyveler, sakız ve buz yemek çene kaslarınızı zorlar ve ağrıya neden olabilmektedir.

Kafein çene ağrınız için iyi gelmeyen bir gıdadır. Zira özellikle sabah alınan kahveler ile kafein çene kaslarınızı gerebilir. Böylelikle ağrıda artış yaşanabilir. Hatta çok miktarlarda kahveler içmek bu aşamada tetikleme yapar. Kahve ve çay tüketimini azaltmanız hatta kaçınmanız gerekir.

Tıbbi destek ile çene ağrınızı gidermek için atacağınız adımlar bulunmaktadır. Ancak hekimler öncelikli olarak ilaç kullanımından uzak kalır. Ancak kişideki ağrının sebebi bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkıyorsa bunun için antibiyotik tedavisine başlanılabilir. Enfeksiyon sinüslerde ve dişlerde olabilir. Bu aşamada antibiyotikler bu enfeksiyonların kurutulmasına yardımcı olur.

Gece gıcırdatmaları ile birlikte baskı yaşayan kişilerin ağrısının giderilmesi için dişlik kullanılması önerilmektedir. Kişiye özel üst ve alt dişlere takılan plastik dişlikler dişlerinizi korumaktadır. Baskıyı azalttığı gibi yumuşak bir his verir. Bu sebeple çene ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıtlardan biri olarak plastik dişlikler eklenebilir.

Kaslarda meydana gelen ağrıyı gidermenin bir yolu da kas gevşetici ilaçlar kullanmaktır. Hekiminiz bu aşamada sizlere en iyi ilaçları reçete edebilir. Bu ilaçların kullanımı ile ağrınız son bulur. Ancak halen ağrılar devam ediyorsa bu aşamada tıbbi olarak müdahale ile ameliyatlar kaçınılmaz olacaktır. Bu aşamada hekiminiz en doğru tedavi yöntemi ile hareket eder.

Kaynak: Cemre

Çene Ağrısına Ne İyi Gelir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum