Cep Telefonu Kaskosu Nedir?

Gündelik hayatta neredeyse bitişik halde yaşadığımız cep telefonları güncel olarak yüksek tutarlar ile satışa sunulmaktadır. Öyle ki arızası ile cam kırılmaları sık tekrarlanması nedeniyle pahalı bir tamir işlemi görür. Hatta bazı modeller çok pahalı rakamlar ile satılmaktadır. Bu sebeple kullanıcılar telefonlarını sigorta kapsamına alır. Yani cep telefonu kaskosu yaptırılmaktadır.

Kullanıcılar çarpma ve kırılmalar ile çizilmelere karşı olarak bireysel çapta telefonları için önlemler almaktadır. Bu önlemler içerisinde kılıf, cam koruyucu şeffaf jelatinler başlıca yapılanlardır. Ancak çalınma riskine karşı olarak kasko önemli olmaktadır. Bir telefonun çalınması ve kaybolması arasında fark vardır. Kaybederseniz kasko telefonunuzun değerini karşılamaz. Ancak çalınması halinde gerekli yasal başvurularınızı yaparak telefonunuzun çalındığına dair belgeler ile kaskodan telefonuzun bedelinin karşılanmasını talep edebilirsiniz.

Telefon satın alıyorsanız bütçenizden büyük bir pay ayırıyor olmanız anlamına gelir. Bu aşamada satış işlemi gerçekleştiren elektronik ürün satıcıları kampanyalar ile indirimli olarak kasko ve diğer sigorta hizmetleri vermektedir. Böylelikle uygun fiyatlı olarak sigorta alımını değerlendirebilirsiniz.

 

Cep Telefonu Kaskosu Neleri Kapsar?

Tüketiciler telefonlarının başına gelebilecek muhtemel kazalara karşı kasko yaptırır. Bu aşamada yapılan kasko ile ayrıntılar dikkat edilmeyebilir. Ancak kişinin başına gelmesi ile birlikte cep telefonu kaskosu neleri kapsar sorusuna yanıtlar aranılır. Bu anlamda telefon kaskosu; garanti kapsamında tamir edilebilirken tamir edilemeyen telefonlar için yenisi verilmektedir. Ancak kullanıcı kaynaklı arızalar ve kırılmalar sizin taleplerinizi yerine getirmeyebilir.

Cep telefonu kaskosu özellikle gasp ile telefonunuzun çalınmasında devreye giren böylelikle cihazınızı güvence altına alan bir sigorta kapsamı olmaktadır. Yani size bağlı olarak kırılması halinde kasko zararınızı karşılamaz. Telefonunuzun sigorta poliçesinde yazıyor olması halinde kaskonun karşıladığı hususlar şunlardır;

·         Kaza, düşme, çarpma sonrası kırılma ve hasarlar

·         Hırsızlık ve gasp

·         Elektrik akımı ile zarar görmesi

·         Kısa elektrik devresi

·         Sıvı içine teması

·         Doğal afet

·          Yıldırım vb.

Telefona Kasko Yaptırmak Mantıklı mı?

Güncel olarak satışa konu edilen cep telefonlarının bedelleri çok yüksek tutarlarda olmaktadır. Bu sebeple kişiler çalınma, kırılma ve diğer hususlarda telefonunu sigorta yaptırmak suretiyle kasko yaptırır. Bu aşamada tüketiciler telefona kasko yaptırmak mantıklı mı sorusunu sorar. Telefonun başına gelebilecek hususlarda sigorta poliçesinde ayrıntılı açıklamalar olması halinde kasko yaptırmak çok mantıklı olur. Özellikle çarpma ile düşürme sonrası kırılan, dış etkenler ile zarar gören cihazlar koruma altına alınmış olur. Telefon ekranlarının sık sık kırılıyor olması bu durumda kaskoyu neredeyse zorunlu hale getirmektedir. Öyle ki 5 haneli satış rakamlarına ulaşan telefonların camları ile ekranları da çok pahalı olarak satılmaktadır.

 

Telefon Kaskosu Ne Kadar Öder?

Yüksek bedeller ile satışa sunulan telefonlar artık araçlar gibi kasko yaptırılmaktadır. Ancak bu aşama öncelikli olarak tüketici telefon kaskosu ne kadar öder sorusuna yanıt arar. Kaskolar yıllık olarak düzenlenmektedir. Bu sayede cep telefonunun satış bedeli ile telefonun üzerinden belli oranlar ile poliçe tutarları düzenlenmektedir. Telefon bedeli ile sözleşmede belirtilen hususlar nedeniyle farklı rakamlardan bahsetmek mümkündür. Böylelikle sabit bir ücret ödemesinden bahsetmek yanlış olur.

Ekran Kırılması Kasko Karşılar mı?

Her ne kadar telefonun değeri ve çalınması için kasko yapılıyor olsa da; garanti şartları dahilinde ekran camının kırılması ile suya düşmesi ve çalınması sonrasında ortaya çıkan masraflar kullanıcıdan kaynaklanmaktadır. Bu sebeple kasko karşılamayabilir. Ancak kasko ile sigorta yaptırılmasında poliçede belirtilen hususlar bu aşamada önemlidir. Sözleşmede bu hususlar dahilinde kaskonun etkili ve garantili olduğu belirtildiği takdirde cihazınıza dair talepleriniz kasko tarafından karşılanması gerekir.

Kaynak: Cemre

Cep Telefonu Kaskosu Nedir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum