Çocuklarda Dikkat Eksikliği Neden Olur?

Dikkat eksikliği ile birlikte hiperaktivite bozukluğu ebeveynleri zorlayan bir süreç olarak görülüyor. Bu anlamda özellikle psikoterapi alan aileler yanında eksikliklerin düzeltilmesinde etkili olan hususlar ile ilgili araştırmalara yönelmektedir.

Özellikle okulların açılması ile eğitim öğretime devam eden çocuklarda yaşanan dikkat eksikliği nedeniyle ailelerden şikayetler söz konusu olmaktadır. Özellikle öğretmenlerin çocukların derse kendisini veremediğini, daldığını, ders esnasında başka şeylerle ilgilendiklerini, konuştuklarını, sınıfta sürekli gezme isteği duyduklarını, ödevlerini eksik ya da yanlış yaptıklarını belirtir. Hatta unutkanlık en üst seviyededir ve sürekli eşyalarını kaybederler. Bu gibi durumlarda okul rehberlikleri ile deste alan aileler aynı zamanda psikoterapi desteği ile durumu düzeltmeye çalışmaktadır.

Çocuklarda meydana gelen dikkat eksikliklerinin altında yatan nedenler bulunması gerekir. Bu anlamda yardım alınması en önemli hususlardan biri olmaktadır. Çocuklarda meydana gelen dikkat eksikliği sonrası okul öğretmenleri, rehberlik servisi, RAM (Rehberlik Araştırma Merkezleri), diğer kurumlar hatta psikiyatristlerden destek alınması gerekir. Öyle ki çocuklar yaşadıkları sorunları kendi içerisinde çözüme kavuşturmaya çalışabilir. Bu durum ruh sağlığı ile çocuklarda düşünme, anlama ve çözme kabiliyetlerinin üzerinde olabilir. Bu sebeple çocuklarda yaşanılan dikkat eksikliklerinin giderilmesinde mutlaka destek alınması gerekir. Böylelikle okul çağında çocuklara yardımcı olurken hassas olunmalı, profesyonel destek ile pedagojik olarak uygun yöntemler kullanılmalıdır.

 

Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Ne Yapmalı?

Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar genelde önem göstermedikleri gibi dinlemezler. Bu aşamada yine de cocuğunuzla iletişime geçmeniz gerekir. Özellikle konuşurken çocuğunuzla göz teması önemlidir. Bu yüzden onunla aynı hizada olun. Konuşmanızda çocuğunuzun anlayacağı dilden, kısa ve anlaşılır cümleler kullanın. Yaşadığınız sorunlarda tartışmak yerine onunla sohbet etin ve tüm konularda çocuğunuzun fikrini almaya özen gösterin.

Dikkat Eksikliği Gidermek İçin Ne Yapmalı?

Bireylerin çocukları için attıkları adımlar tartışılamaz. Bu anlamda zorluklardan bahsetmek mümkündür. Özellikle dikkat eksikliklerinin giderilmesi için;

·         Çocuğunuzu dengeli ve düzenli beslenmesini sağlayın

·         Sürekli ve düzenli egzersizler yaptırın

·         Uyku saatlerine dikkat edin ve iyi uyku önemlidir.

·         Düzenli olarak beraber yapacağınız etkinliklerin katsısı olacaktır.

·         Çocuğunuzla olan beraberliklerinizde aynı anda birden fazla şey yapmaktan kaçının.

 

Dikkat Eksikliği Sebepleri Nedir?

Yeni bir konu olmamasına karşın dikkat eksikliği sebepleri halen tartışılmaya devam edilmektedir. Öyle ki araştırmalar bu konu üzerinde kendisine yer bulurken beyin anatomisi ile fonksiyon bozukluklarından bahsedilmektedir. Çocuklardaki dikkat eksikliği ile birlikte dikkati toplayan beynin bölümünde küçülmelerden bahsetmek mümkündür. Bununla birlikte çocuklarda ergenlik ve genetik geçişler dikkat eksikliği için önemli olmaktadır.

Dikkat Eksikliği Hangi Vitamin Eksikliğinde Olur?

Çocukların gelişimi için dengeli beslenmenin yanı sıra alınan vitaminler önemlidir. Düşük miktarda alınan vitaminler çocukların gelişimini olumsuz olarak etkiler. Böylelikle dikkat eksikliği yaşayan bireyler çocuklarının sorunlarına dokunabilmek adına vitamin eksikliklerini sorgulamaktadır. Çocukların gelişimi için bu aşamada en önemli hususlardan biri vitaminler ile birlikte Omega-3 Yağ asitleri olmaktadır. Beslenmenin en önemli parçalarından biri olan bu asitler balık ve deniz ürünleri içerisinde yer alır. Hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocuklar için de önemli olmaktadır. Özellikle uskumru, somon, istavrit ve hamsi gibi yağlı balıkların tüketilmesi gerekir. Haftada iki kez bu yüzden balık tüketimi yapılması önerilmektedir.

Vitamin eksikliği ile dikkat eksikliği yaşayan çocuklarda yapılan araştırmalar özellikle demir, çinko, magnezyum ile birlikte B6 vitamini eksikliğini göstermektedir. Mineral eksikliği yaşayan çocuklar için vitamin eksikliğinin ne kadar etkili olduğuna dair kesin bir araştıra ve kanı yoktur. Ancak hekimler dikkat eksikliği yaşayan çocuklara vitamin önerisinde bulunmaktadır.

Kaynak: Cemre

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Neden Olur? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum