Çoklu Doğum Yardımında 400 TL Ek Ödeme Yapılıyor! Kimler Nasıl Alacak?

Çoklu doğum yardımında 400 TL ek ödeme yapılıyor! Kimler Nasıl Alacak? Ülkemizdeki muhtaç ailelerin 0-24 ay aralığındaki çocukları için tasarlanmıştır. Çocukların beslenmeleri ve bakım paraları için devlet tarafından fondan ayrılan bu yardım parası, başvuru sahiplerine sorunsuz bir şekilde ulaşıyor. Ödemeler ailelere PTT üzerinden aktarılır.

Çocuk parası için başvuru yapmak isteyen aileler, başvuru için gereken belgeleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yardım için başvuru belgelerini iletmeleri gereklidir. T.C. kimlik numaranız ile beraber e-devletten ilk başvurunuzu da yapabilirsiniz.

İçindekiler

  • Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar
  • Çoklu Doğum Yardımında Zaman Aşımı Var Mı?
  • Doğum Yardımı Kapsamında Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Doğum yardımı için annenin başvuru yapması esas alınıyor fakat anne gelemeyecek durumda ise o zaman babanın yardım başvurusu yapması gerekir.

Çocuk yardım parası başvurusu yaparken gereken evraklar:

* Annenin T.C. kimlik fotokopisi

* Bebeğin T.C. kimlik fotokopisi

* Doğum parası başvuru dilekçesi

* Bebeğin doğum raporu

Çoklu Doğum Yardımında Zaman Aşımı Var Mı?

Doğum yardımı alabilmek için, Türk vatandaşı olmak, muhtaç durumda olmak gerekir. Kanun kapsamında muhtaç olunduğunun tespiti yapıldığı zaman o hanede sosyal güvencesi olan birisinin varlığı çoklu doğum yardım sisteminden yararlanmaya engel değil. Çoklu doğum ile dünyaya gelen tüm çocuklar için aileler bu yardımdan faydalanabilirler.

Çoklu doğum yardımında zaman aşımı var mı? Doğum parasında zaman aşımı vardır. 5 yıllık bir zaman aşımı bulunmaktadır. 5 yıl içinde bu para çekilmezse, zaman aşımına uğruyor. Ödemeler iki aylık bir süreç içerisinde PTT aracılığıyla hesaplarına aktarılmaktadır. Bu programa uygun olarak, hak sahiplerine ödemeler tarih olarak, Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında, her ayın 24’ü ile 28’i arasında yapılır. Yani yılın tek ayları olan tarihlerde ödeme yapılır.

Doğum Yardımı Kapsamında Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Doğum yardımı kapsamında ödemeler kaç TL olarak belirlenmiştir? Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL olarak sadece bir defa olmak üzere, doğum yardımı ödemesi yapılır.

Kaynak: Cemre

Çoklu Doğum Yardımında 400 TL Ek Ödeme Yapılıyor! Kimler Nasıl Alacak? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum