Devlet 600 TL Doğum Yardımı Ödüyor! İşte Başvuru Koşulları

Çocuk sahibi olan aileleri rahatlatan bir uygulama olan devlet tarafından yapılan doğum yardımı 2023 yılında 600 olarak güncellenmiştir. Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerini desteklemek için yapılan sosyal yardımların da fiyatları artmıştır.

İçindekiler

  • Doğum Yardımı Desteği
  • Doğum Yardımları
  • Doğum Yardımı Ödeneği İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Doğum Yardımı Desteği

 

Çocuk sahibi olan anneler doğum izninde iken iş göremezlik ödeneği almaktadırlar. Bu süre devlet tarafından 112 gün olarak belirlenmiştir ancak doğan çocukların ikiz olması durumunda doğum izni 2 hafta daha uzatma süresi hakkı tanınmıştır. Doğum izni bittikten sonra ilgili ödemeyi alabilmek için anne adına açılan hesapla Ziraat Bankası ya da PTT üzerinden ödenekler alınabilir.

Sonra bir diğer destek olarak yine devlet tarafından doğum parası ödemesi yapılmaktadır. Doğum parası alabilmek için anne çalışıyor olmak zorunda değildir. Bağlı bulunduğu kaymakamlığa çocuğun doğum belgeleri ile birlikte doğum parası için başvuru yapması yeterli olacaktır. Eğer anne emzirmeye devam ediyorsa da yarı zamanlı çalışma ödeneği ile annelere destek sunulmaktadır. Emzirme ödeneği alabilmek için annenin çalışıyor olması gerekir.

Doğum Yardımları

 

Aile ikiz ya da üçüz çocuk sahibi olmuş ise devlet aileyi maddi olarak destekliyor. 24 aya varan her ay yapılan ödeme ile aile yalnız maddi yönden bırakılmıyor. Yapılan bu ödeme çoklu doğum yardımı olarak geçmektedir. İkiz ya da üçüz çocuklu ailelerin doğum desteğinde iş göremezlik süresini yani doğum izni süresini aşması durumunda yine izin süresi 126 gün üzerinden hesaplanarak ödeme yapılıyor.

Doğum Yardımı Ödeneği İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

 

Bunun için çocuğun doğmuş olması ve kayıt altına alınmış olması gerekir. Anne ya da baba bağlı bulunduğu yerin kaymakamlığına müracaat edebilirler. Çocuğun doğum belgeleri ve anne baba bilgilerini paylaşmak yeterli olacaktır. Kişiler isterlerse herhangi bir PTT’ye giderek de çocuğun doğum parasını kolaylıkla alabilir. Ücret değişikliği yalnızca çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. Herkese aynı ücret ödenir. Doğum ücretini almak için kişilerin en yakın PTT’ye kimlik ve doğum belgesi ile giderek ücretini kısa bir süre içerisinde alması mümkün olur.

Kaynak: Cemre

Devlet 600 TL Doğum Yardımı Ödüyor! İşte Başvuru Koşulları Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum