Diyet Salata

Diyet salata ile zayıflama artık mümkün oluyor. Günümüzün en büyük sorunu maalesef obezite hastalığı ve fazla kilolar oluyor. Sürekli yaşanan stresten kaynaklı olarak yeme alışkanlığının bozulması sonucu kontrolsüz kilo alımına neden oluyor. Buna takriben sağlıksız beslenme başlıyor. Kadınların ve erkeklerin ortak sorunu haline gelen kilo alma sorun günümüzün adeta bir hastalığı konumuna yerleşti. Sağlık problemlerini de beraberinde getiren fazla kilolar, yağın bedene vermiş olduğu zararları herkes artık biliyor. Bilinçlenmiş olarak artık bu problemleri çözmek adına çalışmaktayız.

Salata ile Zayıflamak Mümkün mü?

Salata hem şifa deposu hem de kalorisi az olan besleyici ürünler ile zayıflamak artık çok kolay diyebiliriz. Sağlıklı beslenmek adına yapılan diyetler, diyetisyenler tarafından kişinin ihtiyacına yönelik olarak yapılıyor. Ancak bilindiği gibi sağlıklı beslenmek de vücut kitle endeksine uygun olarak beslenme alışkanlığı ile mümkündür. Diyet salata olarak ifade edilen salata türleri günümüzde her kesimden bireyin maddi olarak kolay bir şekilde kendi başına zayıflama tekniği olarak ifade ediliyor. Salata ile zayıflamak mümkündür.

Bu yüzden özellikle salata diyeti yaparak sizler de zayıflayabilirsiniz günümüzün beslenme alışkanlıklarından en önemli yeri kaplayan salata artık sadece salata olarak ifade edilmiyor. Yani bir besin deposu olan salata şimdilerde her diyet listelerinin başında yer alıyor. Zayıflamak isteyenler bu yüzden zayıflamak adına her türlü imkânı salatada buluyor. Zayıflamak için salata yemek çok iyi bir alışkanlıktır hatta istediğiniz ideal kiloya ulaştığınızı dahi salata yiyerek formunuzu koruyabilirsiniz.

Diyet Salatası Nasıl Yapılmalıdır?

Salata özellikle kültürümüzde bir meze olarak sofralarda yerini almaktadır. Ancak bunu bir diyet salatası olarak yapacaksak salata bir meze değil bir öğün olarak tüketilmesi gerekiyor. Diyet salatası içinde bol yeşillik bulunduran salata olmak zorundadır. İçine yeteri kadar baklagil ve protein ekleyerek salatayı çeşitlendirip özellikle zeytinyağı kullanarak bu salatayı öğün olarak tüketmemiz gerekiyor. Eğer doymayacağınızı düşünüyorsanız salatanızı özellikle üstünde balık, et ve kendi damak zevkinize göre tavuk da kullanabilirsiniz.

Özellikle zayıflatan diyet salataları içeriğinde ve protein olan salatalardır. Tokluk yaratan hem de kişinin zayıflamasına neden olan bu salatalar şimdilerde çok fazla tercih edilmektedir. Anlaşılacağı gibi diyet salata protein kaplamalı salata olarak ifade edilebilir. Salatanın olmazsa olmazı yeşillik olarak adlandırılan marul, maydanoz, dereotu, roka, tere otu ve akıllara gelebilecek bütün yeşillik yeşil yapraklı sebzeler diyet listelerinde ve salatalarında ön sırada yer alır. Baklagillerle de taçlandırılabilinen bu salatalar herkesin olarak ifade edilebilir

En popüler Diyet Salata Tarifleri Nelerdir?

Zayıflamak isteyenler için, salata tarifleri özellikle yağ yakıcı diyet salata tarifleri olarak ifade ediliyor. Bilindiği üzere diyetin amacı yağı yakmaktır.  Bu anlamda istenmeyen yağlardan kurtulmanın yolu salatalardan geçer. Günümüzde birçok salata tarifi bu anlamda bulunmaktadır. Yağ Yakıcı diyet salata tarifleri arasında yer alan mevsimine göre yapılmış salatalardır. Mevsiminde alınmış olan sebzelerle özellikle salata tarifi uygulanabilir. Diyet salata tarifleri ile hem zayıflamak hem de sağlıklı yaşamak adına birçok tarif bulunmaktadır. Bu anlamda ilk etapta yağ yakmaya yönelik olarak tarifleri uygulamak gerekiyor.

Yağ Yakan ve Kalorisi Düşük Diyet Salatalar

Yağ yakıcı salata tarifinin başında tabii ki brokoli geliyor. Brokoli ile yağ yakmak mümkün bunun için sizlere sunmuş olduğumuz yağ yakıcı salata tarifleri kapsamında brokoli ilk sırayı alıyor. Bilindiği gibi doktorlar tarafından en çok önerilen konu brokoli ve özellikle yeşilliklerin çok tüketilmesidir. Bir diyet listesi hazırladığımız için brokoli salatasında sizlere haşlamayı tercih ediyoruz.

Haşlama bilindiği gibi az olmalıdır yani brokolileri olabildiğince az haşlamanız gerekiyor yeşilliğini kaybetmeyen brokolinin içerisine sarımsak zeytinyağı ve az miktarda tuz ekliyoruz.  Brokoli salatasının ve genel olarak salataların içine limon suyu ekliyoruz. Özellikle hem damak zevkinize uyan hem de şifa deposu olan bu salatayı istediğimiz zaman haftada bir kez tüketebiliriz.

Protein Deposu Tavuk ile Salata Yaparak Zayıflama Tekniği

Özellikle vücut geliştirmek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği gıda ürünleri arasında yer alan tavuk ve yumurta zayıflamak isteyenlerin doyurucu zayıflatan salata tarifleri olarak bilinmektedir. Peki, tavuğu nasıl kullanmalıyız? Tabi ki haşlayıp salatalarımıza ekliyoruz. Salatalar diyet listelerinde yer alırken aynı zamanda da haşlama ürünleri tercih ederek salataları zenginleştiriyoruz. Tavuk da özellikle haşlanarak salatalarımıza girecek. Kızartma her türlü ürünlerden uzak durmamız gerektiği gibi tavuğu da haşlıyoruz. Fırınlama yöntemi de kullanılabilinen bu tarifte herkesin tercihine yönelik olarak değişiyor. Tavuklu diyet salata tarifimiz işe şöyle;

Malzemelerimiz;

  • Domates,
  • marul,
  • tavuk,
  • nar ekşisi,
  • arpa şehriye,
  • dereotu,
  • zeytinyağı,
  • tuz

Yapılışı; öncelikle bu tarifi yaparken tavukları ve arpa şehriyeyi haşlanmış olmamız gerekiyor. Arpa şehriye ve tavuk doyurucu olduğu için porsiyon olarak size kendi tercihinize yönelik olarak porsiyonunuzu hazırlamanızı istiyoruz. Bu anlamda haşlanmış olan arpa şehriyemiz ve tavuğu bir başka kapta nar ekşisi, zeytinyağı, tuz ve acı sevenler için acı eklenebilir. Özellikle belirtmek gerekiyor ki acı ve baharat takviyesi yapabiliriz. Bir baharat cenneti olan ülkemizde herkesin damağına uygun olarak baharat tercihinizi sizler yapabilirsiniz.

Tarifimize dönecek olursak tavuk, arpa şehriye, zeytinyağı, tuz ve baharatla karıştırmış olduğumuz karışımı doğranmış olan diğer sebzelerimizle karıştırıyoruz. Herkesin damak zevkine uyabileceği bu tarifi özellikle akşam saat 17.00’den önce yemek önemlidir. Genel olarak akşam yemeklerini erken tüketmek yağ yakımını kolaylaştırıyor. Yemekten yarım saat sonra bitki çayı içerek midemizi dillendiriyoruz. Kısa sürede hem metabolizmayı hızlandırıyoruz hem de diyet yaparak zayıflıyoruz. Bu tip salatalar ile aç kalmadan zayıflamak daha doğru bir yöntemdir. Vücudun tanımış olduğu besinlerle zayıflama yöntemi sağlıklı zayıflama desteği olarak geçmektedir.

Probiyotik kaynağı Yoğurt ile Zayıflayın

Yoğurt bilindiği gibi bağırsak sistemini düzenleyen hem kalsiyum deposu hem de probiyotik kaynağıdır. Yararlı bakterilerin bulunduğu yoğurt sindirim sistemini düzenlediği için diyet listelerinde yer alıyor. Yoğurtlu diyet salata olarak bilinen zayıflama işlemini direkt olarak yağsız yoğurt ile yapmaktayız. Diyet salatalarında yoğurdu tercih edecekseniz herhangi bir yağ katmamanız gerekiyor.

Birçok kişi yoğurt ve pul biberli salata ile zayıfladığını söylemektedir. Tecrübe esaslı olarak tavsiye edilen yoğurt, yeşillik, haşlanmış mısır içeriğinde bulunan bu tarifi direkt olarak uygularken dikkat edilmesi gereken yoğurdun yağsız pastorize olmasıdır. Hatta mümkünse evde kendi mayalamış olduğunuz yoğurdu süzme yoğurt şeklinde tüketirseniz daha faydasını göreceksiniz.

Salatalar ile Mucizevi Zayıflama

Günümüzde Brüksel lahana ve marullu diyet salata ile zayıflama ve diyet yöntemleri bulunuyor. Çok sevilen bu tarifler günümüzde birçok kişi tarafından tavsiye ediliyor. Hayatın bir parçası olarak salatalar, egzersizler ve sağlıklı beslenme ile istenilen forma kavuşurken aynı zamanda da istenilen formu muhafaza etmek mümkündür. 1 haftalık salata diyeti ile zayıflamak ve bu mucizeyi keşfetmek isterseniz denemeye hemen başlamalısınız. Fazla kilolardan kurtulmak ve verilen kiloları tekrar geri almamak adına spor yapmak önemlidir. Bir hafta boyunca özellikle ekmek yemeden sadece salata ile zayıflamak imkânsız değildir.

Çok para harcayarak ya da cerrahi operasyonlara gerek kalmadan diyet ile zayıflamak isterseniz salatayı hayatınızdan çıkarmayın. Protein, kalsiyum ve bol sıvı tüketimi ile zayıflamak ve istenilen kiloya gelince bu durumu korumak için yapmanız gereken salataları öğün olarak tüketmeye devam etmelisiniz. Yağlı ürünlerden uzak kalmak da bir o kadar değerlidir. Bol su tüketmek ve su ile birlikte egzersizlere devam ederek hangi yaş kategorisinde olursanız olun zayıflamak ve bu mucizeye tanık olmak için yaşam biçimi olarak devam etmelisiniz.

Kaynak: Cemre

Diyet Salata Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum