En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın puan ve sıralamalarının açıklanmasını büyük bir heyecan ile bekleyen öğrenciler, en çok tercih edilen üniversite bölümleri hakkında araştırma yapmaya başladı. Bu süreçteki öğrenciler, geleceklerini düşünerek yetenekleri, kariyer planları doğrultusunda kendileri için en iyi üniversiteyi ve bölümü seçmek istiyor. Bunun için öğrencilerin kendisini çok iyi tanıması ve geleceğini etkileyecek bu kararı iyi bir şekilde alması gerekiyor. 

Üniversiteye geçişte önemli bir adım olan YKS maratonu sona erince, öğrenciler kendilerine göre üniversite bulmak ve fakülteleri belirlemek için telaş içine girdiler. Hangi bölümü seçeceğine karar veremeyen öğrenciler araştırmalar yaparak ön planda olan ve iş imkanları daha fazla olan bölümü tercih etmek istiyorlar. Öğrencilere rehber olması açısından en çok tercih edilen üniversite bölümleri yazımızı hazırladık. 

En Fazla Tercih Edilen Üniversite Bölümleri 

Sınıf Öğretmenliği Bölümü 

Milyonlarca öğretmen Millî Eğitim Bakanlığımıza bağlı devlet veya özel okullarda istihdam ediliyor. Bu öğretmenlerin çoğu sınıf öğretmeni oluyor. Sınıf öğretmenliği bölümü mezunlarının sayısı Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yeni açılmasıyla birlikte son yıllarda önemli ölçüde artmasına rağmen, sınıf öğretmenliği her dönem popüler mesleklerden olmuştur. Bu, özellikle kadınlar için çok uygun bir kariyer planıdır. 

Bölüm sayısı arttığı için puanlarında düşüşler olmuştur. Üniversite eğitimlerinin ardından Kamu Personeli Seçme Sınavı'na giren öğretmen adaylarının aldıkları puanlara göre atanmaları gerçekleşir. Sınıf öğretmenleri ilkokullarda çalışır ve öğrencilerin ilk öğretmenleri olurlar. Onun için sabır isteyen önemli bir meslektir. 

Diyetisyenlik ve Beslenme Uzmanlığı Bölümü  

Son yıllarda yükselen ve popüler olan diyetisyenlik ve beslenme uzmanlığı bölümü birçok öğrenci tarafından tercih ediliyor. Obezite çağımızın en büyük sorunlarından biri haline geldi ve bu mesleği doğurdu. Birçok üniversite diyetisyenlik ve beslenme uzmanlığı bölümü açtı ve açmaya devam ediyor. 

Bu bölüm sayısal bir alandadır. Bölümden mezun olan öğrenciler hastanelerde veya özel poliklinik hizmetlerinin kurarak da çalışabilirler. Oldukça eğlenceli bir meslek olan diyetisyenlik ve beslenme uzmanlığı, çalışmalarının sonucunu aldıklarında daha da heyecanlı olacaktır. 

Eczacılık Bölümü 

Eczacılık bölümü de günümüzde oldukça popüler olmaya başlamıştır. Eczacılık bölümü de tıp bölümü ile aynı değere sahiptir. Eczacılık, binlerce öğrencinin hayali olan bir bölümdür.  

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü 

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü için eşit ağırlık alanından tercih yapılır. PDR bölümü en çok tercih edilen üniversite bölümleri arasında yer alıyor. Bu bölümün puanları yüksektir ve PDR bölümü son zamanlar oldukça popüler bölümlerden olmaya başlamıştır. Bundan dolayı da pek çok kurum bu meslek için kadro açıyor. PDR bölümü iş olanağının fazla olmasından dolayı öğrenciler tarafından çok tercih ediliyor. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünü tercih eden öğrenciler, meslek hayatlarına atıldıkları zaman insanlara danışmanlık ve rehberlik yaparak yönlendirirler. 

Tıp Bölümü 

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin ebeveynlerine, çocuklarının hangi kariyerleri sürdürmesini istediğinizi sorarsanız, hemen hemen her birinden doktor yanıtını alabilirsiniz. Tıp bölümü her zaman popüler olmuştur ve her yıl sıralamanın zirvesinde yer alıyor. Tıp fakülteleri sayısal puanları iyi olan öğrencileri kabul eder. Diğer fakültelerden farklı olarak öğrenciler, altı yıllık meşakkatli bir eğitimin ardından hekim unvanıyla mezun oluyorlar. Tıp fakültesinden mezun olan tüm doktorların işleri vardır ve muhtemelen boş durmazlar. Yeni mezun doktorlar, özel hastaneler veya özel klinikler açabilir, devlet ve üniversite hastanelerinde çalışabilirler. 

İnşaat Mühendisliği Bölümü 

İnşaat mühendisliği bölümü, en popüler bölümlerden biridir. İnşaat sektörünün çoğunda aktif rol oynayan bu mühendisler, mühendislik okullarının sayısının artmasıyla son yıllarda bu bölümden daha fazla öğrenci mezun olmaya başladı. Bu da inşaat mühendislerinin iş bulmasını zorlaştırıyor. Ancak ülkemizdeki birçok üniversitenin inşaat mühendisliği bölümleri hala çok popüler ve çoğu mezun iş bulmakta zorluk yaşamıyor. 

Kaynak: Cemre

En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum