En İyi Dezenfektan

En iyi dezenfektan bulmak için size bir liste derledik. Dezenfektanlar cilt temizliğinin olmazsa olmazı ürünleridir. Genel olarak cilde yapılan dezenfektan ile temizlik sonrasında bıraktığı hoş koku ile ön plana gelmektedirler. Lakin bu ürünler koku bırakmanın yanı sıra aynı zamanda bakteri ve mikropları yok etmekten de sorumludur. Nasıl en iyi dezenfektanı seçmeniz gerektiğini yazımızda yer verdik.

Kullanıcılardan Olumlu Yorum Alan Dezenfektan Önerileri

Dezenfektanlar özellikle Pandemi sürecinden sonra hayatımızda yer almaktaydı. Her ne kadar Pandemi sürecinde bir azalma söz konusu olsa da insanların çantalarında hala dezenfektan bulunmaktadır. Dezenfektan seçerken içerisinde cildinize karşı alerjiniz herhangi bir madde bulunup bulunmamasına dikkat edilmelidir. Aşağıdaki listede kullanıcılarından tam puan alan dezenfektanları kısaca derledik.

  • Dr. Mars Dezenfektan
  • Activex El Dezenfektanı
  • Eczacıbaşı Maratem Dezenfektan
  • Farmasi Dr. C. Tuna El Dezenfektanı
  • Eyüp Sabri Tuncer Est Labs Antiseptik El Dezenfektanı
  • Dr. Clinic Dezenfektan
  • Farmisol El Dezenfektanı
  • Actodermanol Dezenfektan
  • Bebak Günlük Dezenfektan

Birbirinden etkili bu dezenfektanlara yakından göz atmaya ne dersiniz? Gelin hep beraber nasıl kullanıldığına ve nelere karşı etkili olduğuna bir göz atalım.

Dr. Mars

Bu dezenfektan derinlemesine bir hijyen sağladığı için kullanıcılardan tam puan almayı başarmıştır. Aynı zamanda içerisinde cildi onaran alo Vera bulunmaktadır. Lakin alerjiniz varsa kullanmanız önerilmez.

Ürünün kullanım talimatlarında göze temas etmemesi gerektiği yer almaktadır. Aynı zamanda cildin kurumasını engeller.

Son olarak ise ürünün dermatolojik olarak test edildiği bilinmektedir. Bununla birlikte hastane ve medikal ortamlarda da sıklıkla kullanılmaktadır.

Activex

Bu dezenfektan sayesinde virüs, mantar veya bakterilerden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Genel olarak antibakteriyel, antiviral ve antifungal olarak geliştirilmiştir. Birbirinden farklı türleri bulunmaktadır.

Yapılan laboratuvar tetkikleri sonucunda ciltte herhangi bir tahrişe neden olmadığı ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte kullandıktan sonra suyla ekstradan bir durulama gerektirmemektedir.

Aynı zamanda içerisinde herhangi bir parfüm bulundurmadığı için kokusuzdur. Dolayısıyla kalabalık ortamlarda rahatlıkla çıkarılıp kullanılabilir.

Sıvı sabunu, el temizleme jeli, dezenfektanı, islak mendil ve hijyenik sprey olarak formları bulunmaktadır.

Aynı zamanda bakterilerin %99.9’una karşı etkilidir.

Eczacıbaşı Maratem

Bir çok farklı mikroorganizmaya karşı etkili olan bu dezenfektan diğer dezenfektanlardan ziyade kilitli bir yapıya sahiptir. Genel olarak bir çok kullanıcı bu markayı hastane veya poliklinikler de görmektedir.

Dermatolojik olarak da onaylanan bu dezenfektan bakteri, virüs ve mantarlara karşı oldukça etkilidir. İçerisinde alkol bulundurmaktadır.

Lakin içerisinde bulunan alkol miktarı cildi tahriş etmeyecek düzeydedir. Genel olarak 1 litre 5 litre olarak satışa sunulmuştur.

Farmasi Dr. C. Tuna

Bir Türk ürünü olan bu el dezenfektanı kullandıktan sonra su ile durulama gerektirmeyen bir dezenfektandır. Özellikle içerisinde Paraben ve triklosan içermemektedir. Böyle olması bu dezenfektanı diğer dezenfektanlardan daha ön plana çıkarmaktadır.

Bununla birlikte her ne kadar yapısı yoğun olsa da el üzerinde yapışkan bir his bırakmamaktadır.

75 ml boyunun olması da çantada rahat bir şekilde taşınmasına olanak sağlamaktadır.

Eyüp Sabri Tuncer Est Labs

Bakteri ve virüsler üzerinde etkili olan bu dezenfektan dış laboratuvar testlerinden geçerek %99.99 onay almıştır.

Bununla birlikte kullanıma başladıktan sonra toplamda bir yıl içerisinde bitirilmesi gerekmektedir. Özellikle içerisinde cidde nemi tutan gliserin ve cildi beslemeye yardımcı olan ev vitamini bulunmaktadır. Dolayısıyla diğer dezenfektanlar gibi eli kurutmamaktadır.

Alkollü bir el dezenfektanı olan bu dezenfektanı aynı zamanda göz ile temas etmemelidir.

Lakin bazı kullanıcılar içerisinde %80 oranında etilalkol bulundurduğu için düzenli olarak kullanılmasında cilt yüzeyinde tahriş oluşturabileceğini öngörmektedirler.

Dr. Clinic

Bu dezenfektan diğer dezenfektanlara göre koku bakımından daha ön plandadır. Özellikle gül kokusu sevenler için tercih sebebidir. Lakin kokuya karşı bir alerjiniz var ise kullanılması önerilmez.

Dezenfektanı kullandıktan sonra tekrardan su kullanmanıza gerek yoktur. Genel olarak el ve cildin üzerine lokal olarak uygulanmaktadır. Göz ile temas etmemesi gereken bir dezenfektandır. 

Genellikle 100 ml içerisinde bulunmaktadır. Buda pratik bir şekilde hemen çantanızda atıp çıkmanıza olanak sağlar.

Farmisol

İçerisinde kimyasal madde ve alkol içermemesi genel olarak bu dezenfektanı tercih etmelerinin nedenidir. Etken maddesi hipoklorözdür. Kullandıktan sonra tekrardan bir yıkama gerektirmemektedir.

Küçük formlar da satılması genel olarak tercih sebebidir. Ürün aynı zamanda ele, yüzey ve cilt yüzeyine uygulana bilmektedir. Aynı zamanda bakteri, virus ve mantarlar üzerinde etkilidir. Yani antiviral ve antibakteriyeldir.

Özellikle içerisinde alkol bulundurmaması cilt yüzeyinde tahriş eder neden olmamaktadır.

Actodermanol

İçerisinde etil alkol içeren bir dezenfektandır. Bu dezenfektan alman mikrobiyoloji ve hijyen kurumu tarafından test edilip onaylanmıştır. Dolayısıyla cerrahi olarak da kullanıla bilmektedir. Dezenfektan biosidal olarak ruhsatlıdır.

Günlük olarak kullanımda elde var olan bakteri ve mikroplar 30 saniye içersinde ölmektedir. Lakin bu dezenfektanı cerrahi olarak uygulamak istiyorsanız 3 dakika boyunca ile güzel bir şekilde ovalamanız ve beklemeniz gerekmektedir. Kullanırken elinizde olan aksesuarları çıkarmanız önemlidir.

Bebak Dezenfektan

Saniyeler içerisinde etki etmesi ile bilinmektedir. İçerisinde zehirli maddeler, renk bulundurmamaktadır. Bununla birlikte yine içerisinde 90° alkol bulundurmaktadır.

Bu dezenfektanın içerisinde cildi besleyene vitamini, cildin nemli durmasını sağlayan gliserin ve panthenol bulunmaktadır. 

Genel olarak kullandıktan sonra 30 saniye beklemeniz gerekmektedir. Böylece cilt yüzeyinde bulunan bakteri, virus ve mantarlara karşı maksimum etki gösterecektir. Cilt yüzeyinden ziyade günlük olarak kullanılan eşyaların üzerine de sıkılabilir.

En İyi Dezenfektan Nasıl Seçilir?

İyi bir dezenfektan seçerken birçok kişi sadece kokusu ve fiyatı kriter olarak kullanır. Lakin seçimin daha kesin olması ve gerçekten en iyi seçeneği seçtiğinizden emin olmak için diğer ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Aşağıda en iyi dezenfektan seçimi nasıl yapılır? sorusunu yanıtladık. 

Kullanım Şekline Uygun Dezenfektan Tercih Edin

Pek çok kişinin sandığının aksine dezenfektanlar arasındaki fark sadece kokuda değil kullanım amacında da yatmaktadır. Sonuçta temizlik her zaman aynı yerde ya da aynı tür pislikte yapılmıyor değil mi? Bu nedenle kullanım amacına en uygun türün seçilmesi önemlidir.

En yaygın ve çok yönlü olanı, gerçek bir temizlik yapılması gereken her yerde kullanılabilen genel kullanım için dezenfektandır. Ancak, zemin ve banyo gibi özel temizlik ürünleri ve evcil hayvanlar için idrar ve dışkı kokusunu gideren dezenfektanlar da vardır.

Dezenfektanın Türüne Göre Seçim Yapın

Bazı dezenfektanların kullanıma hazır şekilde raflarda yerini aldığını unutmayın. Tipik olarak, bu tür bir dezenfektan, uygulanmasını kolaylaştıran bir ambalaj içinde gelir. Avantajı, ekstra olarak seyreltilmesine gerek kalmasığı için kullanımdaki pratikliktir. Doğrudan yüzeye uygulayın ve nemli bir bezle yayın.

Öte yandan, konsantre dezenfektanlar, gerektiği gibi daha güçlü veya daha zayıf seyreltmeyi ayarlamanıza izin verdiği için daha çok yönlüdür. Bu ürünlerin çoğu, daha ağır temizlik için yüzeylere doğrudan uygulamaya da izin verir. Üreticinin talimatlarına dikkat edin.

Kokulu Dezenfektanlar Ortamın Havasını Değiştirir

Derinlemesine bir temizlikten sonra evin her yerinde o temiz kokunun olması kuşkusuz çok güzel değil mi? Ancak bazı kişiler için alerji ve hassasiyet nedeniyle bu parfüm rahatsız edici olabilir. Bu durumda hafif kokulu ürünleri tercih etmek şarttır.

Öte yandan bu tür problemleriniz yoksa yatak odaları ve oturma odaları için lavanta, banyolar ve servis alanları için okaliptüs gibi belirli mekanlara oldukça uygun parfümler bulunmaktadır. Ancak bu bir kural değildir, sonuçta evin parfümü de oturanların zevkine uygun olmalıdır.

Hacim ve Fiyat Performansını Göz Önünde Bulundurun

Dezenfektan alırken paradan tasarruf etmenin başlıca yollarından biri, ambalajdaki ürün hacmine dikkat etmektir. Paket başına hacmin markadan markaya değişmesine ek olarak, aynı dezenfektan için farklı boyutlarda bulmak çok yaygındır.

Genel olarak konsantre dezenfektanlar ekonomik olduğu bilinen seçeneklerde genellikle 120 ml ile 5 L arasında değişen şişelerde satılmaktadır. Kullanıma hazır olanlar ise 500 ml'den başlayan seçenekler ile 1 L' ye ulaşabilmektedir.

Kaynak: Cemre

En İyi Dezenfektan Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum