En İyi Gaming Laptoplar

En iyi Gaming laptoplar listesi oyun severler tarafından bir hale araştırılıyor. Biz de bu listeye en kısa yoldan ulaşabilmeniz adına en iyi fiyat performans veren oyun bilgisayarları sizler için derledik. Yazımızın sonunda ise en iyi oyun bilgisayarına nasıl seçeceğinize dair bir rehber hazırladık.

En İyi Fiyat Performans Gaming Laptopları

  • Monster Abra A5
  • Excalibur G770 
  • Asus TUF Gaming A15
  • MSI Katana GF76

Listemize kısaca göz attıysanız gelin hep birlikte detaylı bir şekilde en iyi fiyat performans veren oyuncu bilgisayarlarına bir göz atalım.

Monster Abra A5

2.30 kg olarak karşımıza gelen monster oyun bilgisayarı 27 mm kalınlığına ve 378 mm genişliği sahiptir. Intel işlemcile olarak karşımıza gelen bilgisayar 15.6 inç ekran boyutuna sahiptir.

Her ne kadar optik okuyucusunun olmaması bir dezavantajı olsa da siz oyun oynarken herhangi bir kasma yapmayacaktır. Özellikle 1920 × 1080 piksel olması oyunseverlere tatmin edici bir çözünürlük sağlıyor.

Intel Core İ5 işlemcisine sahiptir. 2017 senesinde piyasaya sürülen oyun bilgisayarı aynı zamanda SD kart okuyucu özelliğine de sahiptir.

Fiyatı diğer oyuncu bilgisayarlarına göre oldukça idealdır. Dolayısıyla çok bir bütçe ayırmak istemeyen oyun severler için idealdir.

Excalibur G770 

Son zamanların gözde oyun bilgisayarıdır. Monster oyun bilgisayarından biraz daha hafiftir.2.10 kilogramdır. İ7 İşlemci ile karşımıza gelen oyun bilgisayarı kalınlık olarak 23 milimetredir. Bununla birlikte genişliği 359 milimetredir.

Oyun severlere sorunsuz bir oyun deneyimi yaşatan bilgisayarın ekran boyutu 15.6 inçtir. Bununla beraber oyunlarda daha iyi bir ekran çözünürlüğü geliştirebilmek adına ekran piksel ise 1920 × 1080 pikseldır.

Tıpkı monster Abra da olduğu gibi bu bilgisayarda da optik okuyucu bulunmamaktadır. Üç hücreli pil sayısı mevcuttur.

Fiyatı ise ortalama olarak oyun severlerin ayılabileceği bir bütçeye sahiptir. Tam bir fiyat performans oyuncu bilgisayarı arıyorsanız Excalibur oyuncu bilgisayarına göz atmayı unutmayın.

Asus TUF Gaming A15

2.30 kg ağırlığında gelen oyun bilgisayarı 256 mm derinliğine sahiptir. 359.8 mm genişliğe sahip olan bu oyun bilgisayarı 24.9 mm kalınlığında sahiptir. Aynı zamanda ekran boyutu ise 15.6 inçtir.

Ekran çözünürlüğü 1920 × 1080 pikseldır. Buda çok fazla oyun oynamayı sevenler için oldukça ideal bir çözünürlükdür. 

Bu bilgisayarda tıpkı diğer rakiplerin de olduğu gibi oldukça uygun fiyat segmentindedir. Eğer ki oyuncu bilgisayarına çok fazla bütçe ayırmak istemiyorsanız Asus’un bu bilgisayarına göz atabilirsiniz.

MSI Katana GF76

Rakiplerinin en çok merak ettiği oyuncu bilgisayarıdır. Ekran boyutu 17.3 inçtir. Bununla birlikte ekran çözünürlüğü tıpkı diğer oyuncu bilgisayarların da olduğu gibi 1920 × 1080 pikseldır.

Bununla birlikte 398 mm genişliği sahiptir. Bilgisayar 2.3 kg ağırlığında karşımıza gelmektedir. Daha sonrasında kalınlığı ise 25.2 milimetredir.

tıpkı diğer bilgisayarlarda olduğu gibi optik okuyucusu bulunmamaktadır. Bununla birlikte bu bilgisayarda dokunmatik ekranda bulunmamaktadır.

Fiyatı listemizde yer alan diğer bilgisayardan biraz daha pahalıdır. Lakin ayıracak bir bütçe var ise tercihinize bu bilgisayara yana kullanabilirsiniz.

En İyi Oyuncu Bilgisayarı Nasıl Seçilir?

Genel olarak bilgisayar ekipmanı, satın alma sırasında dikkat gerektirir ve eksiksiz bir oyun bilgisayarı da farklı değildir. Bunun nedeni, setin performansıyla doğrudan bağlantılı olan birçok spesifikasyonun olmasıdır. Ancak merak etmeyin, bilmeniz gereken her şeyi aşağıda açıklayacağız!

Core i7 ve Ryzen 7 İşlemcilere Sahip Hepsi Bir Arada Oyun Bilgisayarları En Verimli Bilgisayarlar Arasında

İşlemci, sistem tarafından yürütülen her şeyin işlenmesinden sorumlu olduğu için, eksiksiz bir oyun PC'sinde kontrol edilmesi gereken ana özelliklerden biridir. Sektörde Intel ve AMD, sırasıyla Core ve Ryzen hatları ile bu donanımı en güçlü olarak üreten markalardır.

  • Core i3 ve Ryzen 3: Bunlar daha temel modellerdir. Lakin Intel ve AMD'nin en güçlü serilerinin bir parçası olduklarından şimdiden iyi performans sunarlar. Bu şekilde, eksiksiz bir PC Gamer'ı ucuza isteyenler için idealdir. Ancak daha hafif oyunlar için tercih edilebilir.
  • Core i5 ve Ryzen 5: Ayrıca daha uygun bir fiyata, bu işlemciler çok iyi dengelenmiş ve çok yönlüdür. Genel olarak, orta düzey oyuncu bilgisayarlarını donatırlar ve hatta bazı ağır oyunların üstesinden gelir.
  • Core i7 ve Ryzen 7: Bu, ağır oyunlarda yüksek performansa ihtiyaç duyanlar için ideal bir seçenektir. Beklediğiniz gibi, fiyat daha yüksek, ancak i7 ve Ryzen 7 hepsi bir arada oyun bilgisayarları, performans arayanlar için paranın en iyi değeri arasında. 
  • Core i9 ve Ryzen 9: Bu modeller çok yüksek maliyetleri nedeniyle çok popüler değiller, ancak piyasadaki en üst sıralarda yer alıyorlar. Akış programları gibi oyunlara ek olarak diğer ağır görevleri yerine getirmesi gerekenler için mükemmel seçeneklerdir.

Ayrıca, işlemci neslini göz önünde bulundurun ve en modern olanları tercih edin . Intel Core söz konusu olduğunda, en modern olanı 12. nesildir. En yeni AMD Ryzen, 5000 serisindendir. AMD Athlon ve Intel Pentium gibi başka işlemcilerin de olduğunu belirtmekte fayda var, ancak bunlar çok daha basit.

En İyi Oyun Bilgisayarları 16 GB'tan Fazla RAM'e Sahip Olmalı

Bilgisayarda internet tarayıcısını açmak veya oyun oynamak gibi bir görevi yerine getirdiğimizde, sistemin o işlemle ilgili geçici verileri depolaması gerekir. Bu depolama için RAM belleği tasarlanmıştır. Bu nedenle, iyi bir kapasiteye sahip olmak, yaptığınız eylemler sırasında çökmeleri önleyecektir.

Daha hafif oyunlar çalıştırmak isteyenler için 8 GB RAM belleğe sahip bilgisayarlar yeterli olabilir. Şimdi, daha ağır oyunlar oynamayı düşünüyorsanız, en iyi tam özellikli oyun bilgisayarları 16 GB veya daha fazla RAM'e sahip olanlar olacaktır. Bazı markalar ayrıca bellek türünü de bildirir, DDR4 en modern olanıdır.

Oyun Deneyimini Geliştirmek İçin İyi Bir Ekran Kartı Çok Önemlidir

Video kartı veya GPU (Grafik İşleme Birimleri),  grafik işlemeye yönelik bir işlemcidir. Bu amaca ayrılmış bir bileşene sahip olmanın avantajı, görüntü kalitesinin çok daha yüksek hale gelmesi ve farklı oyunları yüksek tanımlı ve çökme olmadan çalıştırmayı mümkün kılmasıdır.

GPU'ya bağlı, işleyebileceği veri hacmini belirleyen VRAM adı verilen bir bellektir. Genel olarak HD çözünürlükteki daha hafif oyunlar için 2 GB yeterli olabilir. Full HD'de daha ayrıntılı grafikler için 4 GB veya daha fazlasını seçin.

Oyunlarınızın Depolama Alanının Kullanımınız İçin Yeterli Olup Olmadığını Kontrol Edin

Yeni oyun bilgisayarınızı seçerken, yeterli depolama alanınız olması için en sevdiğiniz oyunları göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bunun nedeni, bilgisayarda kayıtlı ve yüklü tutabileceğiniz dosya ve program miktarını belirleyecek olanın bu belirtim olmasıdır.

Genellikle, hangi oyunların kurulacağına bağlı olarak hafif ve orta düzey kullanıcılar için 500 GB kapasite yeterlidir. Bununla birlikte, en iyi tam özellikli oyun bilgisayarları 1 TB'ın üzerinde olabilir; bu, daha ağır oyunları sevenler ve hatta endişelenmek istemeyenler için mükemmeldir.

Bu amaçla hangi donanımın kullanıldığını da dikkate almak önemlidir. HD, daha yavaş olmasına rağmen daha makul bir maliyetle yüksek kapasiteler sağladığı için hala çok popüler. SSD ise çok daha modern ve daha hızlı bir donanım ama daha yüksek bir maliyeti var.

Güç Kaynağının Sağlamlığı Çok Önemli.

Tüm bileşenlere güç sağlamaktan sorumlu olan güç kaynağı son derece önemli bir parçadır. Oyun bilgisayarı daha sağlam donanım kullandığından, enerji talebi sıradan bilgisayarlardan daha fazladır, bu nedenle iyi bir güce sahip olması önemlidir.

Normalde, 500 W'lık sarf malzemeleri genellikle çoğu kurulumu sağlar. Daha basit bir bilgisayar seçerseniz, 450 W seçenekleri bile yeterli olabilir. Lakin her zaman bir güvenlik payı bırakmak önemlidir. Kaynak yetersiz ise aşırı yüklenebileceğini ve hatta yanabileceğini de belirtmekte fayda var.

Kaynak: Cemre

En İyi Gaming Laptoplar Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum