En İyi Koşu Ayakkabıları

En iyi koşu ayakkabıları sizin koşu sırasında en iyi müttefikiniz olacaktır. Çünkü koşu ayakların ön planda olduğu bir aktivitedir. Dolayısıyla en rahat etmesi gereken yer ayaklarınız olmalıdır. Gelin hep beraber kullanıcıları tarafından tam puana layık görülen en iyi koşu ayakkabılarına yakından göz atalım.

En İyi Koşu Ayakkabıları Önerisi

İster profesyonel bir maraton koşucusu olun ister amatör bir koşucu olun, kesin olan bir şey var: Koşu ayakkabıları, bu sporu yapmak için en önemli öğedir. Darbeleri azaltan ve adımları hızlandıran teknolojilerle, yarış sırasında performansın artırılmasından ve yaralanmaların önlenmesinden büyük ölçüde sorumludurlar.

İyi bir erkek koşu ayakkabısı seçmek için, satın almadan önce bazı ürün özelliklerini göz önünde bulundurmaya değer. Adımın türü, egzersizin sıklığı ve aktivitenin uygulanacağı yer başlıcalarıdır. Bunu göz önünde bulundurarak 2022'de yatırım yapmak için kategorideki en iyi seçeneklerin bir liste oluşturduk. Aşağıda farklı zevklere, bütçelere ve ihtiyaçlara cevap veren birbirinden iyi koşu ayakkabıları listesi mevcut.

 • Adidas Duramo Lite 2.0 
 • Olympikus Rapid Runner 2
 • Nike Revolution 6
 • Mizuno Wave Creation 22
 • Nike Air Zoom Pegasus 38

Listemiz sizde merak uyandırdıysa ve kendiniz için en iyi koşu ayakkabısını arıyorsanız gelin hep beraber listede yer alan birbirinden kaliteli ayakkabıların detaylarına bir göz atalım.

Adidas Duramo Lite 2.0 

Listemizin ilk kadın koşu ayakkabısı Adidas markasının gözdelerinden biri. Nefes alabilen üst kısmıyla Duramo Lite 2.0, ayak çevresindeki hava akışını iyileştirip terlemeyi önleyerek koşucu için daha fazla rahatlık sağlar. Bu model aynı zamanda üst kısımda koşarken ayaklarınızı desteklemeye yardımcı olan yüzeylere sahiptir.

Ve bununla da kalmıyor: bilekler üzerindeki baskıyı azaltan yumuşak bir yaka bile sunuyor. Bu kadın koşu ayakkabısının bahsetmeye değer diğer özellikleri, her adımda daha fazla direnç ve yastıklama sağlayan kauçuk taban ve EVA orta tabandır.

Bu kadın koşu ayakkabısının özellikleri:

 • Hafif, rahat ve pratik bir modeldir.
 • Çeşitli yüzeylerle uyum sağlayan kauçuk bir tabana sahiptir.
 • Daha fazla konfor için nefes alabilen üst kısım ile birlikte gelir
 • Koşmanın yanı sıra yürüyüş ve beden eğitimi için de önerilir
 • Nötr zemine sahip koşucular için ideal

Olympikus Rapid Runner 2

Olympikus Rapid kadın koşu ayakkabısı, bu koşu dünyasında yeni başlayanları çok memnun eden paranızın karşılığını fazlasıyla verir. Bu model ayrıca terlemeyi kolaylaştırmak ve performansa yardımcı olmak için stratejik açıklıklara sahip Jakarlı kumaş sayaya sahiptir. Elevate Pro teknolojisi tarafından desteklenen daha yüksekten düşme, her adımın itiş gücünü artırarak daha fazla koşabileceğinizi hissetmenizi sağlar. Ayrıca kaymaz ve yüksek dayanım teknolojisine sahiptir. Joker ve çok yönlü bu kadın koşu ayakkabısı, hem sokakta hem de koşu bandında koşmak için hala iyi bir seçim.

Bu kadın koşu ayakkabısının özellikleri:

 • İyi yastıklama ve hızlı tepki veren bir ayakkabıdır.
 • Sentetik malzeme ve kauçuk taban ile üretilmiştir
 • Asfalt veya mat üzerinde kullanılabilir
 • Nötr zemine sahip olanlar için önerilir

Nike Revolution 6

Erkek koşu ayakkabısı söz konusu olduğunda, Revolution 6 yatırım yapılabilecek en iyi giriş seviyesi modellerden biridir. Bir önceki modelden daha donanımlı bir model sunan bu model, egzersizin etkisini azaltan yumuşak köpüğüyle dikkat çekiyor. Bu ayakkabıların bir diğer avantajı da topuğun yanında yer alan ve koşu sırasında olası burulmaları veya yaralanmaları önleyen takviyedir. Diğer ucuz modellerin aksine bu koşu ayakkabısı, ayaklarınız için daha fazla nefes alabilirlik ve rahatlık sağlayan Knit ile yapılmıştır.

Bu erkek koşu ayakkabısının özellikleri:

 • Rahat, hafif ve nefes alabilen bir ayakkabıdır.
 • Ağırlığı azaltmaya yardımcı olan dokulu takviyeye sahiptir
 • Koşu ve diğer egzersizler için kullanılabilir
 • Dayanıklı kauçuk tabana sahiptir

Mizuno Wave Creation 22

Mizuno Wave Creation 22 ayakkabı, koşu için daha fazla itme gücü ve konfor sağlamak üzere tamamen yeniden formüle edilmiş Infinity Wave teknolojisine sahiptir. Ayakkabının dayanıklılığını arayan ve onu günlük koşularda bir müttefik haline getiren X10 kauçuktan yapılmış daha esnek ve dirençli bir tabana sahiptir.

Koşucunun performansını artırmanın yanı sıra yastıklama teknolojisi, darbe basıncını taban boyunca eşit olarak dağıtır. Yeni ve sofistike bir görünüme sahip bu spor ayakkabı, ayak parmakları arasında nefes alabilirlik sağlayan AirMesh üst kısma, olası bükülmeleri önlemek için topuk takviyesine ve dolgulu astara sahiptir.

Bu erkek koşu ayakkabısının özellikleri:

 • Sokakta veya koşu bandında koşmak veya yürümek için tasarlandı
 • Üst kısmı sentetik ve tekstil malzemeden yapılmıştır.
 • Enerjiyi dağıtmaya ve her adımı yumuşatmaya yardımcı olan teknolojiye sahiptir
 • Nötr bir adıma sahip olanlar için tavsiye edilen bir üründür.

Nike Air Zoom Pegasus 38

Nike Air Zoom Pegasus 38, ayak tarağı yastıklama sistemini öne çıkaran bir koşu ayakkabısıdır. Orta tabandaki hafif ve elastik köpük yastıklama ile birleştiğinde, ayağa gelen darbeleri önler ve daha hızlı tepki verilmesini sağlar. Tüm bunlar, yapısında bulunan ve daha iyi yastıklama sağlayan köpük miktarına bağlıdır.

Bu koşu ayakkabısının stili, popülaritesini haklı çıkaran başka bir özelliktir. İnce kumaş ve file detaylarıyla üretilen bu ayakkabı, stil ve nefes alabilirliği tek bir ayakkabıda birleştiriyor. Genel anlamda sadece yarış için değil günlük aktiviteler için de konfor sunan bir modeldir.

Bu kadın koşu ayakkabısının özellikleri:

 • Darbelere karşı korumadan vazgeçmeden çeviklik sağlayan bir ayakkabıdır.
 • Daha fazla kararlılığı garanti eden özelliklere sahiptir
 • 10 mm'lik bir düşüşe sahiptir
 • Supinated veya pronated ayak sesleri olan kullanıcılar için önerilmez

En İyi Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Koşuya başlamak ve sakatlanma veya uzun vadeli sağlık sorunlarından kaçınmak isteyenler için ihtiyaçlarınıza uygun doğru koşu ayakkabısını seçmek son derece önemli bir karardır. Ek olarak, özellikle antrenmanlarınızın performansından yararlanmak istiyorsanız, en iyi koşu ayakkabısını satın alırken dikkate alınması gereken bazı temel faktörler vardır.

Yumuşaklığını Analiz Edin

İlk başta, yumuşaklığın iyi bir şey olduğunu düşünebilirsiniz, çünkü rahatlık anlamına gelir.

Buraya kadar her şey iyi ama bir detay var: Çok yumuşak aynı zamanda ayağınızın dengesizliği anlamına da geliyor.

Sanki sürekli düz olmayan bir platforma basıyormuşsunuz gibi, bu da kaslarınızın vücudu dengelemek için sürekli çalışmasına neden olur ve bu da dizler ve ayak bilekleri gibi eklemlerinize aşırı yüklenmeyle sonuçlanır.

Bu nedenle buradaki püf nokta, yumuşaklık açısından rahat ancak her adımda ayağınızı sarsacak kadar aşırı olmayan bir ayakkabı seçmektir.

Düşmeye Dikkat Edin

Koşu ayakkabısının tabanının önü ve arkası arasındaki yükseklik farkına düşük denir. En büyük düşme sorunu tabanın genişliğinden başlar. Genel olarak, daha büyük bir düşüşe sahip olan spor ayakkabılar, geniş tabanlı, çok yumuşak modeller olma eğilimindedir.

Düşüş ne kadar büyük olursa, Aşil tendonu o kadar kısalır ve tüm gerilim baldır kasına yüklenir. Bu nedenle, düşüş ne kadar küçük olursa, vücudunuzun elastik potansiyelinden tam olarak yararlanma olasılığı o kadar artar.

Ancak, tekrar vurgulamak önemlidir: tıpkı ayakkabının yumuşaklığını seçerken olduğu gibi, düşme durumunda, güçlendirmeye ve koşu hareketine yatırım yapmadan "sıfır düşüş" seçmenin bir anlamı yoktur.

Adım Türünüzü Göz Önünde Bulundurun

Birkaç yıl önce, ayak tipinizi bilmenin gerekli olduğu yaygın olarak söylendi: pronasyonlu (içe doğru), supinasyonlu (dışa doğru) veya nötr (daha düz). Adım türünüzü bilmenizin nedeni, daha verimli bir teknikle koşmak istediğinizde, bir taraftan veya diğer taraftan (yüzüstü veya sırtüstü) güçlendirilmiş desteğin çok fazla fark yaratmamasıdır.

En İyi Koşu Ayakkabısı Seçmeniz İçin İp Uçları

 • Numaralandırma çok değişken olduğundan birkaç marka, model ve beden deneyin. Örneğin, arazi ayakkabısının tabanı asfalt ayakkabıdan çok farklı olduğundan, koşacağınız arazinin türünü de göz önünde bulundurun.
 • En pahalı ayakkabı her zaman en iyi seçenek değildir. Sizin algınız, beden ve teknik hazırlık esas olunca fiyat göreceli oluyor. 
 • Ayağı gevşek bırakacak kadar büyük spor ayakkabı almamaya dikkat edin. Ve çok küçük de almamalısınız, parmakların önde sıkıldığı noktaya kadar gelmesi yeterli. Ayak şişmemiş günde ayakkabı denendiğinde 0,5 cm kadar boşluk bırakmakta fayda var.
 • Sürtünerek su toplamasına neden olabileceğinden spor ayakkabılarınızın dikişlerine dikkat edin. Koşuya özel iyi çoraplar giyerek bunu en aza indirebilirsiniz.
 • Ağırlık ne kadar azsa, koşunuz o kadar akıcı olur. Dolayısıyla sağlamlığa dikkat edin.
 • Birden fazla ayakkabınız olsun. Spor ayakkabılarınızı kullandıktan sonra en az 24 ila 48 saat dinlendirerek tabana uygulanan baskıyı atmanız önemlidir. Ekstra bir masraf gibi gözükebilir ama tam tersi bir anlam ifade eder: Ayakkabıyı daha çok korur, aynı zamanda verimini kaybetmesini de engeller.
 • Ayağınıza giymeden önce ayakkabının esnekliğini test edin. Bu şekilde rahatlığı ve yumuşaklığı/sertliği hakkında iyi bir fikir sahibi olacaksınız. Ayakkabı ayağınıza ne kadar fazla hareket özgürlüğü verirse o kadar iyidir.

Kaynak: Cemre

En İyi Koşu Ayakkabıları Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum