Eşref Ziya Kimdir?

Eşref Ziya kimdir? Merak edenler için Eşref Ziya kaliteli bir  müzisyen, iyi bir ses sanatçısı ve sinema filmi oyuncusudur. Birbirinden güzel ezgileri ile tanınan Eşref Ziya her kesimden insana hitap eden müzik tarzı ile  genç kuşak tarafından da çok  beğeniliyor. Ezgiler müziğin bir alt türüdür. Dinlediğimiz pop müziklerden farklı olarak aşk dışında konuların işlendiği bir idealin, bir fikrin sözlere döküldüğü müziklerdir. Ezgi türüne hayat veren Eşref Ziya ezgilerinde çoğunlukla  ilahi aşk, vatanseverlik,  milli ve manevi değerleri ön plana çıkaran konulardan bahsetmiştir.

Eşref Ziya hayatı birçok insan tarafından merak ediliyor.  İstanbul’dan bahsettiği ezgileri de olan  Eşref Ziya’nın çocukluk yılları İstanbul’ da geçmiştir. Ailesiyle birlikte  Bayburt’un bir  köyünden İstanbul’a göç eden  sanatçının babası inşaat kalfasıdır. Ailenin altıncı çocuğu olan Eşref Ziya babası tarafından el üstünde tutulur ve babası onu okutmak için İstanbul’a gelir. İlkokul üçüncü sınıfa kadar  Dördüncü Levent Mahallesinde oturan usta sanatçı daha sonra İstinye’ye taşınsa da babasının işyeri orada olduğu için Sanayi Mahallesiyle bağını hiç koparmamıştır.

1988 yılında İstinye Sarıyer İmam Hatip Lisesi’nden  mezun olmuştur. Lise döneminde kültürel faaliyetlere sıklıkla katılan sanatçı lise son sınıfta  bir süre dershaneye gitmiş ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazanmıştır. Fakat okulu sevemediği için bir süre sonra bırakmıştır. Tekrar sınavlara girmiş fakat İstanbul dışında bir yer yazmadığı için üniversiteye devam edememiştir. Birçok ülkeyi gezen Eşref Ziya bir İstanbul aşığı olarak İstanbul’dan daha güzel bir şehir görmediğini söylemiştir.

İçindekiler

  • Eşref Ziya Doğum Tarihi Nedir? 
  • Eşref Ziya Kaç Yaşında?
  • Eşref Ziya Burcu Ne? 
  • Eşref Ziya Evli mi? 
  • Eşref Ziya Kariyer Hayatı 

Eşref Ziya Doğum Tarihi Nedir? 

Eşref Ziya doğum tarihi nedir? Merak edenler için Eşref Ziya 20 Temmuz 1969 tarihinde doğmuştur. Aslen Bayburtlu bir aileden gelmiştir. Her ne kadar nüfus cüzdanında bu tarih yazsa da aslında annesi onu soğuk bir kış gününde doğurduğunu söylemiştir.

Eşref Ziya Kaç Yaşında?

Eşref Ziya kaç yaşında? Merak edenler için 1969 doğumlu olan usta sanatçı 2023 yılı itibariyle 53 yaşına girmiştir. Sanatçı 53 yıllık kariyer hayatında birçok güzel işe imza atmıştır. Kültür sanat alanında faaliyetleri ve gençlere rol model olan yaşam tarzıyla günümüzde de birçok gencin severek takip ettiği bir isimdir.

Eşref Ziya Burcu Ne? 

Eşref Ziya burcu ne? Sorusunun cevabını verebilmek için öncelikle usta sanatçının gerçek doğum tarihini bilmemiz gerekir. Fakat Eşref Ziya’nın doğduğu dönemde teknoloji bu kadar gelişmemiş olduğu için doğum tarihi ile ilgili net bir bilgi yok. Soğuk bir kış gününde doğduğu annesi tarafından bildirilen usta sanatçının burcu maalesef bilinmiyor.

Eşref Ziya Evli mi? 

Eşref Ziya evli mi? sorusuna gelince Eşref Ziya Evli ve üç çocuk babasıdır. Usta sanatçının bu evliliğinden  Burak ve Tarık isimli iki oğlu ile  Büşra Sümeyye adlı bir de kızı vardır. Eşinin ismi Nuran Terzi’dir.

Eşref Ziya Kariyer Hayatı 

Eşref Ziya kimdir? Sorusunu açıklarken kariyer hayatına da değinmemiz gerekir. Eşref Ziya kültürel bir etkinlik olarak “Çağrı” isimli bir  dergi çıkarmıştır. Aynı zamanda kültürel geceler düzenleyerek ilahiler seslendiren Eşref Ziya Terzi’ ye Dr. Ramazan Uçar tarafından kaset çıkarma projesi teklif edilmiştir. Fakat Eşref Ziya müziğe karşı olduğu için bu teklifi reddetmiştir. Âlim ve Tağut isimli tiyatroda eserlerini seslendirmesi  rica edilmesi üzerine iki eserini arkadaşı İbrahim Tanrıkulu ile birlikte seslendirerek stüdyo hayatına ilk kez adım atmıştır. Evlendikten sonra eşi ile birlikte yaptığı “Kalksam ve Dirilsem” adlı albümü bugünkü şöhretini kazanmasına vesile olmuştur. Günümüz gençleri usta sanatçıyı  bu albümüyle tanımıştır. Çokça satan bu albümünün ardından baba olan Eşref Ziya 1993 yılında bir grup arkadaşıyla birlikte Marmara FM radyosunu kurmuştur. Kurulduğu yıllarda sadece İstanbul’da dinlenen bu radyo zamanla Avrupa’da da dinlenmeye başlamıştır.

Radyo yayın yönetmenliği yaptığı bu sırada müzikle ilgili işleri yarım kalmıştır fakat yine de “Özgürlüğün Gölgesinde” adlı çalışmasını sevenleriyle paylaşmıştır. Daha sonra askere giderek vatani görevini tamamlayan Eşref Ziya acemi birliğini Amasya’da, usta birliğini ise Çanakkale’nin hazin  öyküsünün yaşandığı Kars Sarıkamış’ta tamamlamıştır. Askerliğin ardından tekrar radyo yayıncılığına devam etmiş ve Marmara Ajans’ı kurmuştur. 2005 yılında yönetmenliğini İsmail Güneş’in yaptığı “The İmam” adlı sinema filminde başrol oyunculuğu yapmıştır. Eşref Ziya bu filmde Emre Hacıoğlu adlı karakteri canlandırmıştır. Filmin oldukça ilgi çekici bir konusu vardır.

İmam hatipli olduğunu saklayan, hız ve motosiklet tutkunu, yurt dışında eğitim almış Emre Hacıoğlu geçmişini unutup yeni bir hayata başlamıştır. Ancak bir gün ölümcül bir hastalığa yakalanan çok sevdiği idealist lise arkadaşı  köyünün imamsız kaldığını ve kendisinden köyünde  imamlık yapmasını rica eder. Önce itiraz eden Emre çok sevdiği arkadaşının ısrarına dayanamayıp kabul eder. Bu köyde kendisiyle yüzleşen Emre Köylülerin hayatına dokunur. Onlardan ders alır ve  geçmişiyle ilgili birçok noktada kendisine aynalık eden bu deneyimden sonra tamamen değişir. Herkesin izlemesi gereken bu eşsiz filmde Eşref Ziya iyi bir performans sergilemiştir.

Eşref Ziya‘nın eserlerinin birçoğu bir dönemin toplumsal  sorunlarına aynalık etmiştir. “Ağlama Karanfil” adlı eserinin bir dönem başörtüsü yasağı yüzünden okula alınmayan genç kızların simgesi olduğunu belirten usta sanatçı eserin sözlerinin  başörtüsü sorunu yaşayan genç kızlardan biri olan Yusuf Meral’e ait olduğunu söyledi. Ezginin nakarat kısmındaki  sözlerine bakarak o dönem başörtülü kızlarımızın yaşadığı zorlukları daha iyi anlayabiliriz. Kutsal bir davanın kutlu temsilcileri olan İslam dinini en güzel şekliyle yaşayan tüm kızların simgesi olan o sözlere kısaca şu şöyledir:

Ağlama karanfil, beni de ağlatma sil gözyaşlarını, yeşerecek sevdan kutlu tohumlarla körpe dudaklarda, aldırma söylenen o sözlere, sen dağıt etrafa mis kokunu, umudu, sevgiyi, özlemlerini ve hasretlerini. Eşref Ziya bu eserin 28 Şubat döneminin karanlık ve baskıcı atmosferinde ortaya çıktığını ve sadece başörtülü kızların değil dinini rahat rahat yaşayamayan, özgürce konuşamayan  tüm Müslümanların o dönem çektiği zorlukları yansıtan bir eser olduğunu vurguluyor.

Eşref Ziya Terzi yapılan son röportajında eser üretme çalışmalarının halen devam ettiğini Marmara Müzik adlı YouTube kanallarında bu eserlerini gençlerle ve tüm dinleyicileriyle paylaştıklarını söyledi. Ayrıca “28 Şubat sürecini kınamak amacıyla  “İnanca Saygı Düşünceye Özgürlük İçin Bütün Türkiye El Ele”  ismiyle bilinen faaliyetler  organize ederek insanları birlik ve beraberliğe çağıran bilinçlendirici çalışmalar düzenlediklerini bildiriyor.

Bu faaliyetlerin öncesinde Türkiye’nin her bölgesinde konserler vererek halka moral ve destek verdiklerini belirten usta sanatçı o günler inşallah bir daha geri gelmez ben o zamanlarda  her konser çıkışında polisler tarafından karakola götürülüyordum şimdi ise polisler  fotoğraf çektirmek için geliyorlar dedi. Ülkenin şu an daha huzurlu bir atmosfere sahip olduğu belirten Eşref Ziya gençlere birlik olun, kardeş olun, halkı düşmanlığa teşvik eden her türlü faaliyetten uzak durun çağrısını yapıyor.

Kaynak: Cemre

Eşref Ziya Kimdir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum