Etkili Öğrenme Teknikleri Nelerdir?

Bireysel açıdan öğrenme tekniklerimiz çok daha verimli olabilirken aynı zamanda etkili öğrenme teknikleri sayesinde bu durumu birkaç adım daha öteye taşıyabiliyoruz. Bu anlamda kişisel olarak ihtiyaç duyduğunuz öğrenme yollarını uzman araştırmacılar tarafından yapılan Ar-ge çalışmalarıyla harmanlamak öğrenmeniz ve unutmamak adına çok daha verimli olabilmektedir.

Özellikle ders çalışma ve verimli olması açısından kısa sürede etkili bir öğrenme herkesin talebidir. Böylelikle kısa zaman aralığında çok daha fazlasını öğrenme imkanı bulan birey daha başarılı olmaktadır. Hatta öğrenme açısından görsel ve işitsel yaklaşımların çok daha verimli olduğunu göstermektedir.

Öğrenme Nedir?

Öğrenme ile birlikte birey kendisine uygun bir tepkiyi ortaya koyarken aynı zamanda konuyu yenileme ve biçimlendirme hakkına sahip olmaktadır. Sınırlı olsa da bu durum daima olacaktır. Söz konusu öğrenme olunca genel itibarla yüksek öğretimde öğretimle ilgili tartışmalarda rutin olarak kullanılmaktadır. Böylelikle öğrenme hakkında konuşurken neyi kastettiğimizi açıklığa kavuşturmak çok önemli bir husus olur. Nitekim yapılan açıklamalar ile eğitim araştırmacıları, öğrenmenin ezberleme ve bilgiyi hatırlamadan çok daha derin olduğu konusunda hem fikir olarak beyanlarını sunar. Öğrenme kısa bir cümle ile açıklanacak kadar basite indirgenemez. Özellikle derin ve uzun süreli öğrenme çok daha farklı olarak ortaya konur. Kişi fikirleri ilişkilendirmeyi ve önceki ve yeni bilgiler arasında bağlantılar kurmayı hedefler. Bununla birlikte bağımsız ve eleştirel düşünmeyi ve bilgiyi yeni ve farklı bağlamlara aktarma becerisini içerir.

Öğrenme Yöntemi Nedir?

Teknik açıdan uzmanların yaptığı çalışmalar neticesinde eğitim sisteminde yer edinen öğrenme yöntemleri söz konusudur. Bu aşamada bireyin kendi açısından çok daha iyi öğrenme yolu ile seçenekleri sınırlı olabilir. Bununla birlikte kişi kendi öğrenme yöntemi ile çok daha kısa zamanlarda çok daha fazla öğrenme sağlayabilmektedir. Görsel ve işitsel olarak yeteneklerin ele alındığı öğrenme yönteminde kendi yatkın olduğunuz hususlarda öğrenme yöntemi aynı zamanda testler ile geliştirilebilir.

Öğrenme Yöntemleri Neler?

Bireysel ve teknik açıdan konu ele alındığında üç başlıkla öğrenme yöntemleri ortaya konulabilir. Ancak bu duruma çok daha farklı bakış açısı sunan eğitimciler bulunmaktadır. Böylelikle klasik olarak;

·         Görsel Öğrenme

·         İşitsel Öğrenme

·         Kinestetik Öğrenme

Standart olarak kullanılan öğrenme yollarıdır.

Görsel Öğrenme Nedir?

Tamamen kişinin gördüğü şekil ve materyaller sayesinde aldığı öğrenme tekniği olmaktadır. Bu anlamda görmeye konu olabilecek grafik, resim, harita gibi hususlar bulunurken aynı zamanda video ile sesli sistemler sayesinde görme ve işitme yoluyla aynı anda öğrenme uygulanabilmektedir.

İşitsel Öğrenme Nedir?

Öğrenme açısından en önemli hususlardan biri hafızadır. Kişi okuduğunu hafızasına alırken bunu sürekli pekiştirmesi halinde unutmayabilir. Ancak bir kez okunan bilgi unutulabilmektedir. Ancak öğrenme tekniklerinin başında işitsel öğrenme gelmektedir. Özellikle görsel dökümanlar işitsel olarak etkili bir öğrenme ortaya koymaktadır.

Kinestetik Öğrenme Nedir?

Bedensel olarak şekil ve hareketler yoluyla öğrenme yoluna kinestetik öğrenme denilmektedir. Bu sayede kişi çok daha farklı kavrayabilmektedir. Bu sayede öğrenilenler deneyim ile pratiğe dökülmesi gerekir.

Öğrenme Pekiştirme Aşamaları

Kendi öğrenme tekniklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu anlamda özellikle öğrendiklerinizi pekiştirmeniz ve unutmamanız ileriki sınavlarda çok daha başarılı olacağınız anlamına gelir. Böylelikle;

·         Alıştırma Testi

·         Uygulama

·         Ayrıntılı olarak sorgulayarak öğrenme

·         Kendini açıklama

·         Yeniden okuma

·         Vurgu

·         Özetleme

·         Anahtar kelimeler ile anımsama

·         Metinler içinde görseller

Sizlere faydalı bir öğrenme stratejisi oluşturabilir. Çalışmalarınızda özellikle bir metindeki en önemli fikirleri yorumlamak öğrenmenize yardımcı olacaktır.  Ancak, bu durumda özellikle dikkate dilmesi gereken husus yalnızca öğrenciler özet yazması gerekir. Böylelikle uygun şekilde eğitildikten sonra işe yarar.

Alıştırma Test Çalışmaları Önemli Olmaktadır

Yapılan araştırmalar ile güncel olarak en etkili stratejinin uygulanmasında pratik olan testlerdir. Konular ile kişi soruları yanıtlayarak ve bilgileri aktif olarak akla getirmesi gerekir. Böylelikle çalışmak ve gözden geçirmekten oluşan bir çalışma tekniğinden bahsetmek doğru olur. Öğrenme teknikleri ile çalışmalar böyle yapıldığında bilgi yeniden birleştirilir. Üstelik yeni bağlantılar kurulur ve hafıza ve anlayış güçlendirilir. Kişi konuları gözden geçirirken, öğretmenler her zaman düşük riskli sınavlara yer vermektedir.

Eğitim sürecinde özellikle bu birimin başında olan uzman kişiler sürekli yaptıkları araştırmalar ve çalışmalar ile etkili öğrenme teknikleri hakkında daha yaratıcı olabilmektedir.

Kaynak: Cemre

Etkili Öğrenme Teknikleri Nelerdir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum