Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır? 

Saçları yıpranan, kırılan ve canlı görünmeyen kadınlar ‘evde keratin bakımı nasıl yapılır?’ sorusunun cevabını araştırmaktadır. Keratin, saç ve cilt sağlığı için hayati önem taşıyan doğal bir proteindir. Ancak, saç şekillendirme işlemleri, güneş ışınları ve kimyasal ürünler gibi faktörler nedeniyle keratin miktarı azalabilir. Keratin eksikliği, saçlarda mat bir görünüm ve şekil bozukluklarına neden olabilir. Dışarıdan uygulanan keratin bakımı ise saçların korunmasına, parlak ve düzgün bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Ancak son dönemde yapılan pahalı keratin bakımı işlemlerine alternatif olarak, evde kolayca keratin bakımı yapabilirsiniz. Böylece saçlarınızın bakımlı ve parlak görünümünü koruyabilirsiniz.  

Evde keratin bakımı nasıl yapılır? Sorusuna bir cevap arıyorsanız yazımızı okumaya devam etmenizi öneriyoruz. 

İçindekiler

 • Keratin Bakım Nedir? 
 • Saça Keratin Yüklemesi Evde Nasıl Yapılır? 
 • Evde Keratin Bakımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler 
 • Keratin Bakımı Hangi Sıklıkla Yapılmalı? 
 • Saça Keratin Bakımı Yapmanın Faydaları
 • En İyi Evde Keratin Bakım Markası 
 • Keratin Bakımının Zararları Nelerdir? 

Keratin Bakım Nedir? 

Evde keratin bakımı nasıl yapılır? Sorusuna cevap vermeden önce keratin bakımı nedir? Sorusuna cevap vermek daha mantıklı olacaktır. Keratin, saçın temel yapı taşlarından biri olarak bilinir ve aynı zamanda tırnak ve dişlerin yapısında da yer alır. Saçların sağlıklı, dirençli ve güçlü olması için keratin hayati bir öneme sahiptir. Özellikle fön, maşa ve düzleştirici gibi ısıl işlemler sonrasında saçların toparlanması ve güçlenmesi için kullanılır. Keratin, bir tür protein olduğu için saçların güçlenmesine ve kırılmaya karşı dirençli hale gelmesine yardımcı olur. Keratin bakımı, aynı zamanda keratin yüklemesi olarak da adlandırılır ve saçların kaybettiği keratini geri kazanarak onarmayı hedefler. Keratin bakım ile saça yerleştirilen proteinler saç gözeneklerinden emilerek saçın güçlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Keratin bakım tercihe göre hem evde hem de kuaförlerde yapılan bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Saça Keratin Yüklemesi Evde Nasıl Yapılır? Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Saça keratin yüklemesi evde nasıl yapılır? Sorusu artan fiyatlar ve düşen ekonomik durumdan dolayı araştırılmaya başlanmıştır. Pek çok kadın kuaförlere yüksek paralar ödemektense gerekli malzemeleri alıp evde saçlara keratin yüklemesi yapmayı tercih etmektedir. Bundan dolayı da evde keratin bakımı nasıl yapılır? Sorusu özellikle kadınlar arasında oldukça popülerdir. İlk defa yapacak kişiler zorlansa bile evde saça keratin bakımı yapmak oldukça kolaydır. Birkaç kez yapıldıktan sonra bu işlemi gerçekleştirmek çok daha kolay bir hale gelecektir. İşte evde saça keratin yüklemesi yapma adımları… 

 • İlk olarak, saçlarınızı sülfatsız bir şampuanla yıkayın ve iyice kurutun. Eğer saçlarınız fazla dalgalıysa, kuruttuktan sonra düzleştirin. 
 • Daha sonra, saçlarınızı eşit parçalara ayırın ve eldivenlerinizi takın. Her parçaya eşit miktarda keratin sürün ve keratinin saçlara eşit bir şekilde dağıldığından emin olmak için ince bir tarakla tarayın. 
 • Tarama işlemi bittikten sonra, saçlarınızı tepeden toplayın ve bir bone takın. 20 ila 40 dakika boyunca saçlarınızı bu şekilde bekletin. 
 • Daha sonra, saç kurutma makinesi ve seyrek bir tarak alarak saçlarınızı kuruyuncaya kadar hem tarayın hem de fönleyin.  
 • Kuruduktan sonra, saçlarınızı düzleştiriciyle düzleştirin. 
 • Tüm saçınızı düzleştirdikten sonra, saçlarınızı şerit şerit ayırın ve her bir şerit için 5 ila 10 defa pres yaparak saçlarınızı sabitleyin.  
 • 1-3 gün boyunca duş almayın ve bu sürenin ardından yine sülfatsız bir şampuan ile saçınızı yıkayın. 
 • Duştan sonra saçınızı isterseniz fön makinesiyle kurutabilir isterseniz kendi haline bırakabilirsiniz. 

Evde Keratin Bakımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Evde keratin bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler vardır. Aşağıda açıklayacağımız bu noktalara dikkat edilmediği takdirde saçlara daha fazla zarar vermek mümkündür. Evde keratin bakımı nasıl yapılır? Sorusuna cevap ararken kesinlikle bu noktada dikkat edilmesi gerekenler gözden kaçırılmamalıdır.   

 • Keratin bakımı, sık aralıklarla uygulanmaması gereken bir bakım yöntemidir. Çok sık aralıklarla yapılan keratin bakımı, saça zarar verebilir. Bu nedenle en az 6 ay geçmeden yeni bir keratin bakımı uygulanmamalıdır. 
 • Saça zarar vermemek ve istenilen etkiyi alabilmek için doğru malzemelerin seçimi çok önemlidir. Keratin bakımı sonrasında saç gözenekleri açıldığı için silikon içeren şampuan ve saç bakım ürünleri kullanmamak önemlidir. 
 • Keratin bakımından maksimum verim almak ve etkisini uzun süre korumak için, keratinli saçlar için özel olarak formüle edilmiş veya kimyasal içerikler barındırmayan saç bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Keratin Bakımı Hangi Sıklıkla Yapılmalı? Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde keratin bakımı ile ilgili merak edilen konulardan biri de ‘Keratin bakımı hangi sıklıkla yapılmalı?’ sorusunun cevabıdır. Keratin bakımının uygulanma sıklığı ve süresi, saçların ne kadar bakıma ihtiyaç duyduğuna göre değişir. Kurumuş ve yıpranmış saçlara uygulanacak keratin süreci, daha az hasar görmüş saçlara uygulanacak keratin sürecinden farklılık gösterebilir. 

İlk zamanlarda keratin uygulaması, saçlarını kestirmek istemeyen kadınların hasarlı saç bölgelerini keratin bakımıyla kurtarmaya çalışması için kullanılıyordu. Ancak zaman içinde, keratin bakımı birçok kadının düzenli bakım rutinlerine eklediği bir yöntem haline geldi. Keratin uygulaması her ne kadar saçlara canlılık ve sağlık katmak için yapılsa da sık aralıklarla uygulandığında yarardan ziyade zararlı olacaktır. Bundan dolayı uygulamalar arasında minimum 6 ay bırakmak saçlar için çok daha faydalı olacaktır. 

Saça Keratin Bakımı Yapmanın Faydaları 

Saça keratin bakımı yapmanın faydaları oldukça fazladır. Saçları hem içten besleyen hem de dışarıdan güzel görünmesini sağlayan saça keratin yüklemesi yapmanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Keratin bakımı, saçların zarar görmüş bölgelerini onarır ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. 
 • Saçlar daha hacimli, dolgun ve parlak bir görünüme kavuşur. 
 • Etkisi uzun süreli olup, en az 3 ay boyunca devam eder. 
 • Kabarmayı ve elektriklenmeyi önleyerek saçların daha düz bir görünüm almasını sağlar. 
 • İnce telli saçların kalınlaşmasını destekler ve saç kırılması, dökülme ve kepeklenme gibi problemleri önler. 
 • Saçların vitamin ihtiyacını karşılayarak saçları besler ve sağlıklı tutar. 
 • Ayrıca saçların birbirine dolanmasını da engeller. 

En İyi Evde Keratin Bakım Markası Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde keratin bakımı yaparken, piyasada birçok farklı marka ve ürün arasından seçim yapmak zor olabilir. Bundan dolayı evde keratin bakımı nasıl yapılır? Sorusunun cevabını arayan pek çok kişi en iyi keratin bakım markası arayışına da girmektedir. En çok sevilen keratin bakım markalarından bazıları şunlardır: 

 • Native Base Daily Keratin Treatment: Profesyonel kullanım için tasarlanmış olan bu ürün, içeriğindeki hidrolize keratin sayesinde saçı onarır ve daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. 
 • Davines Nourishing Hair Building Pak: Kolay kırılan, kuru ve nemsiz saçlar için önerilen bu ürün, içeriğindeki keratin ile saç yapısını düzelterek güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda ylang ylang yağları ve üzüm ekstresi içerir, bu sayede saçlarınız nem kazanır ve güneş ışınlarına karşı korunur. 
 • Kuaf Tuzsuz Şampuan Keratin Saç Maskesi: İçeriğindeki keratin ve soya proteini ile yıpranmış ve cansız saçlara yoğun bir bakım sağlar. Tuz içermeyen sülfatsız formülü ile saçın yıpranmasını engeller ve içeriğindeki aloe vera ile saçınızın nem dengesini korur. 
 • Morfose Keratin Saç Serumu: Elektriklenme, kabarma ve kırık saç uçlarına bakım yapan bu serum, saçlarınızın daha sağlıklı ve yumuşak görünmesini sağlar. Zor bukle ve kıvrımları yumuşatarak ipeksi bir görünüm kazandırır ve düz, parlak ve güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar. 

Keratin Bakımının Zararları Nelerdir? 

Son yıllarda kadınlar arasında popüler olan keratin bakımı veya keratin yüklemesi, aslında saçları güçlendirmek yerine zarar verebiliyor. Yazımızda genellikle faydalarından bahsettiğimiz keratin bakımının olası zararlarından da bahsetmek gerekirse; 

 • Keratin yükleme işleminde saçların düz olması için genellikle pres yöntemi kullanılır. Bu yöntemle saçlar canlı ve parlak görünse de doğal yapısını kaybeder. 
 • Keratin bakımının etkisi kısa sürede kaybolur ve bakım saçlardan tamamen çıktığında saçlar mat, yıpranmış ve kırılmış bir hale gelir. 
 • Bazı keratin bakım ürünleri formaldehit adı verilen zehirli bir madde içerir. Formaldehit hem ciltte hem de böbreklerde ciddi sorunlara neden olabilir. Özellikle ilk aşamasında kullanılan ürünlerde formaldehit bulunması yaygındır. 

Kaynak: Cemre

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?  Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum