Filler Kaç Yıl Yaşar?

Filler Kaç Yıl Yaşar? Filler karada yaşayan hayvanlar arasında en büyük vücut yapısına sahip hayvanlar içerisinde yer almaktadır Filler boyutsal olarak yaklaşık 4 5 metre yüksekliğe 4 ila 5 ton arasında biri ağırlığa sahiptir.

Filler yaşam biçimi açısından genellikle sürü halinde yaşarlar. Ortalama olarak bir fil ailesinde bir erkek 11 dişi fil bulunmaktadır. Filler çok büyük vücut özelliklerine sahip olsalar da genel olarak fillerin duygusal özellikleri oldukça fazladır.

Filler Kaç Yıl Yaşar? Yaşam alanı olarak sürüler halinde sıcak ve sulak yerleri tercih ederler. Gündüzleri sıcak zamanlarda orman gölgelerinde vakit geçirirken geceleri ise karınlarını doyurmak için ot alanlarına doğru yönelirler. Filler ne yer?  Filler taze ot ile beslenmektedir.

Dünyada hortumlu takımından kalan tek hayvan türü olan fillerin sayısı giderek azalmaktadır. İnsanlık tarihinden daha eski bir tarihi olan fillerin özellikleri oldukça fazladır.

Çok güçlü bir hafızaya sahip olan fillerin onlarca yıl geçse dahi diğer filleri, insanları ve zaman geçirdikleri yerleri asla unutmadıkları birçok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Filleri öldüren kabileden bir ses duyduklarında verdikleri tepkiyle onları öldürmeyen kabileye verdikleri tepki arasında fark olduğu araştırmalar sonucunda anlaşılmaktadır.

Filler Kaç Yıl Yaşar? Filleri doğal ortamlarında gözlemleyen bilim insanları fillerin diğer dört ayaklı hayvanlardan farklı olarak ayaklarının dördünü de hem hız hem de fren yapmak için kullandıklarını tespit etmişlerdir. Filler birbirlerinin ayak seslerini 10 km uzaklıktan duyabilirler ve çıkarabilecekleri farklı sesleri kilometrelerce uzağa iletme yeteneğine sahiptirler.

Suda olmayı çok seven fillerin oldukça büyük vücut yapılarına rağmen çok iyi yüzücü oldukları bilinmektedir. Filler güçlü hafızalarının da etkisiyle aileden olan diğer fillere karşı güçlü bir bağ kurarlar bu sebeple sürüde bulunan bir fillin ölmesi durumunda yasa bürünürler.

Dişi fillerin gebelik süresi 22 aydır ve bu süre karada yaşayan memeli hayvanlar arasında en uzun gebelik süresidir. Fillerin hortumların da 100.000 civarında kas bulunmaktadır.  Filler hortumların da 7 buçuk litre su taşıyabilirler. Fillerin beyinleri ve kalpleri dünyada yer alan canlılar arasında en büyükleri arasında yer almaktadır. Fillerin beyinleri 5 kalpleri ise 20 kilogramdır.

Filler Kaç Yıl Yaşar? Filler karada yaşayan hayvanlar arasında en uzun ömre sahip memeli hayvandır. Afrika bölgesinde yaşayan Savan filleri ortalama 60 ila 70 yıl arasında yaşarken Asya kıtasında yaşayan filler 48 yıl, Afrika kıtasında orman bölgelerinde yaşayan filler 60 ila 70 yıl arasında bir ömre sahip olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre hayvanat bahçelerinde yaşayan fillere göre doğal ortamda yaşayan fillerin çok daha uzun süreli yaşadığı bilinmektedir.

İnsanlar tarafından kaçak avlanma neticesinde vahşi doğada yaşayan fillerden dünya genelinde her yıl ortalama 200.000 civarı fil ölmektedir. Dünya genelinde orman sınırlarının gün geçtikçe azalması fillerin yaşam alanlarını kısıtlamakta besin ve üreme zincirini ciddi derecede etkilemektedir.

Ekosistem içerisinde fillerin canlılığının korunması oldukça önemlidir filler bulundukları bölgede kazdıkları su çukurları ile diğer canlıların su ihtiyacını karşılamaktadır gün geçtikçe azalan orman miktarı ve fil nüfusunun gitgide azalması diğer hayvanların su kaynakları bulunması açısından önemli bir tehdit oluşturmaktadır.

Filler Kaç Yıl Yaşar? Filler anatomik yapı olarak çıkarılan sesler açısından evrimsel akrabaları olarak bilinen mamutlarla karıştırılmaktadır. Mamut ve fil farkı açısından en büyük özellik mamutların 10.000 yıl önce soyu tükenmiş olduğu gerçeğidir. 10.000 yıl önce soyu tükenen mamutların biyolojik olarak özellikleri incelendiğinde mamut kulaklarının fillerin kulaklarına göre daha küçük olduğu ayrıca mamutların fillere göre daha tüylü olduğu tespit edilmiştir.

Fillerin özellikleri incelendiğinde kulaklarının sallanması vücutlarının soğumasın da vücut ısı dengesi açısından önemlidir. Fillerin bacaklarında bulunan 2 diz kapağı onları zıplama yeteneği olmayan tek memeli türü haline getirmektedir.

Fillerin fiziksel özellikleri arasında ayaklarının orta tarafında her adımda yayılan bir yağ tabakası bulunmaktadır. Bu yağ tabakası tonluk fillerin yürüme esnasında sessizce hareket etmesini sağlamaktadır.

Fillerin kuyrukları genel olarak arka ayaklarının uzunluğuyla aynıdır. Kuyrukların ucu vücutlarına konan böcek ve sinekleri kovmak için sert kıllarla kaplıdır.

Filler çok yüksek ağırlıklara sahip olsa da çok iyi yüzebilen ve su oyunlarını seven hayvanlardır. Filler nerede yaşar? Afrika kıtasında genel olarak Senegal, Kenya, Kongo,  Güney Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde yaşamaktadır.

Filler Kaç Yıl Yaşar? Dünyada yaşayan fil türleri arasında Asya fili, Hint fili, Afrika orman fili, Borneo fili, Tayland fili, Afrika savan filleri yer almaktadır.

Filler duygusal özellikleri açısından yardımlaşmayı seven şefkatli hayvanlardır. İnsanlara göre devasa gözüken filler günde ortalama 300 kg yiyeceğe 160 kilogramda suya ihtiyaç duymaktadır. Fillerin yavrularına başka bir isim verilmektedir. Yavru fil isimleri olarak fil yavrusu filiz olarak isimlendirilmektedir.

Karada yaşayan en büyük fil kaç ton?  Sorusuna yönelik yaptığımız araştırmalar neticesinde Afrika filinin erkek cinsinin yaklaşık 7 ton ağırlığıyla en büyük fil olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Tavşanlar Kaç Yıl Yaşar?

Fillerin Evcilleştirilmesi

Filler Kaç Yıl Yaşar? Afrika ormanlarında avcılar fillerin yakalanması için zemine fillerin içine düşebileceği büyüklükte bir çukur kazarlar ve çukurun üzeri dallarla örtülmektedir.  Yavru fil gelip dallara bastığında çukurun içine düşer. Yavru fil çukurdan çıkmaya çabalar ama maalesef başaramaz ve çukurda kalır.

Çukurdan kurtulma ümidi kaybolan yavru fil hayatına dair müthiş bir korkuya kapılır çaresizce bir mucize kurtuluş yolunu beklemeye başlar. Avcılar tümüyle simsiyah giysiler içerisinde ellerinde sopalarla gelip şiddetli bir şekilde fili döverler.

Yavru fil yaralarının verdiği acıdan ve çukura düşmesi nedeniyle yaşadığı korkudan dolayı ruhen çöküntü yaşar. Daha sonra aynı avcılar ağaçların arkasına gider üzerlerindeki siyah elbiseleri çıkarır baştan aşağı beyaz elbiseler giyinerek ellerinde çeşit çeşit yiyecek ve meyve sepetleri ile geri gelirler.

Filler Kaç Yıl Yaşar? Yavru file şefkatle yaklaşır onu besler yaralarına pansuman yapar okşayıp sever güzel sözler söyler ve onu düştüğü çukurdan çıkarırlar.

Çukurdan çıkarılan yavru fil bu beyaz giysili kurtarıcının kendisine gösterdiği karşılıksız sevgi ve ilgiden dolayı o kadar minnettar kalır ki o andan itibaren ömür boyu onların gönüllü kölesi olur. Yavru fil o zamandan sonra avcıların her istediklerini yapar ve asla sözlerinden çıkmaz.

Beyaz giysili adamların kendisini az önce tuzağa düşüren, döven siyah giysili adamlar olabileceği yavru filim aklına dahi gelmez.

Kaynak: Cemre

Filler Kaç Yıl Yaşar? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum