Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Makyaj yapan her insan güzel kıyafetine fondöten bulaşması olayını en az bir defa yaşamıştır. Bu hoş olmayan durumdan kurtulmak için “Fondöten lekesi nasıl çıkar?” başlıklı yazımızı hazırladık. 

Fondöten lekesi hepimizin canını sıkan bir durumdur. Makyaj yaparken giysilere damlayan fondöten lekeleri ayrı bir konu, gömlek, t-shirt ve kabanlardaki fondöten lekeleri ayrı bir konu. Şimdiye kadar fondöten lekelerinden kurtulmanın birçok yolunu denediğinize eminiz. Yazımızın devamında fondöten lekesi nasıl çıkar? Sorusuna kesin yöntemler verdik. Yazımızın devamını okuyarak bu lekeler ile baş edebilirsiniz. 

Fondöten Lekesi Nasıl Temizlenir? 

En sevdiğimiz beyaz gömleğimizin yakasında günlük makyajımızdan kaynaklanan fondöten lekeleri olabilir. Belki de evden çıkmadan gömleğimizi değiştirmeye karar verdik, aceleyle çıkardığımız için fondöten lekesi oldu ya da fondöten sürerken bir damla kot pantolonunuza damladı. Ufacık bir damla fondöten bile yeter bizi delirtmeye. Çünkü fondöten lekesi oldukça inatçı bir lekedir ve çamaşır makinesi bile bu lekeyi çıkartmaz. Peki, fondöten lekesi nasıl çıkar? 

Fondöten lekesini çıkartmak için öncelikle kıyafetin üzerinden bir kaşık ya da bez yardımı ile mümkün olduğunda çıkarın. Bu işlemi yaparken kumaşı fazla ovalamamaya dikkat edin. Daha sonra çamaşır makinesine atın ve yıka deterjanı ile ön yıkama yapın. Kıyafetinizi kurutma makinesinde kurutmayın. Çünkü yüksek ısı kalan lekelerin daha derine işlemesini ve temizlenmesini zorlaştırır. 

Daha sonra, giysilerin lifleri tarafından hızla emilen fondöteni bıçak ya da kaşık yardımı ile yavaşça çıkarın. Lekeyi kıyafetinize daha fazla yaymak için yatay değil dikey hareketler yapın. Fondöten lekesi olan bölgeye az miktarda sıvı ya da toz deterjan dökün ve parmaklarınızla ovalayın. Daha sonra normal bir şekilde yıkayın ve açık havada kurumasını bekleyin. Leke hala çıkmadıysa bütün işlemleri tekrarlayabilirsiniz. Fakat belirtelim ki, bu işlemleri tekrar tekrar uygulamak kumaşın üzerinde pamukçuk olmasına neden olabilir. Kumaşın zarar görmemesi adına kumaş için uygun olup olmadığını öğrenmek için talimatları okuyun. 

Bunun dışında fondöten lekesini temizlemek için yöntemler şu şekildedir: 

Bulaşık Deterjanı 

Bulaşık deterjanını fondöten lekesi olan bölgenin üzerine sıkın ve bir süre bu şekilde bekletin. Daha sonra makineye atarak yıkayın. 

Tıraş Köpüğü 

Yine aynı şekilde fondöten lekesi olan bölgenin üzerine tıraş köpüğünü sıkın ve bir süre bekleyin. Bekledikten sonra çamaşır makinesinde yıkayın. Tıraş köpüğü pek etkili bir yöntem olmasa da bazı fondöten lekelerini oldukça başarılı bir şekilde temizler. 

İlginizi Çekebilir: Fondöten Nasıl Sürülür, Neden Akar?

Beyaz Sirke 

Beyaz sirke fondöten olan kıyafetlerinizi temizlemek için en etkili yöntemdir. Öncelikle beyaz sirkeyi fondöten olan bölgenin üzerine dökerek bir süre bekleyin. Bir süre bekledikten sonra temiz bir diş fırçası yardımı ile lekeyi fırçalayın. Daha sonrasında ise kıyafeti çamaşır makinesine atın ve uygun programda yıkayın. 

Kaynak: Cemre

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum