Galileo Galilei kimdir? Hayatı, İcatları, Eserleri Nelerdir?

 

Galileo Galilei İtalyan bir astronomudur. Geleceğe ışık tutan bir dizi bilimsel içgörü sağlamıştır. Galileo’nun hareket yasalarına ilişkin araştırmaları ve teleskopta yaptığı iyileştirmeler ile gelecekteki insanların dünyayı ve evreni çok daha iyi anlamlandırmasına yardımcı olmuştur. Galileo’ya göre zamanın mevcut inancı her şeyin dünyanın etrafında dönmesidir.

 

Galileo’nun İcatları

 

Galileo’nun hocası Aristoteles’tir. Aristoteles Galileo’ya ağır nesnelerin hafif nesneleri kıyasla daha fazla düştüğünü öğretmiştir fakat ikna olmamıştır. Galileo farklı boyutlardaki ve ağırlıklardaki toplar ile farklı deneyler yaparak bunları çeşitli eylemlerdeki rampalardan aşağı yuvarlamıştır. Galileo bu top deneylerini sonucunda kütlelerin bağımsız olarak aynı ivmeye sahip olduğunu bulmuştur.

Galileo topların yanında sarkaçlarla da çalışmıştır. Galileo sarkacın sabit hareketinin iyileştirilebileceğini gözlemlenmiştir. 1602 yılında Galileo sarkacın ileri ve geri sağlanması adına gerekli sürenin salıncağın yayına bağlı olmadığını bulmuştur ve Galileo ölümüne yakın bir zamanda ilk sarkaçlı saati tasarlamıştır.

Galileo dünyada teleskop tasarımıyla sanılmaktadır. 1609 yılında Galileo dürbünün varlığını öğrenmiştir. Gelir o teleskobun varlığını öğrenmesinin ardından kendi lenslerini geliştirmiştir. Sonrasında Galileo tasarladığı bu teleskopu gökyüzüne çevirmiştir. Galileo aydaki kraterleri ilk gören, güneş lekelerini keşfeden ve takip eden ilk kişi olmuştur. Galileo Jüpiter’in şu anda Galilei uyduları adıyla bilinen dört büyük uydusuna keşfetmiştir. Galileo 1610 yılında yıldızlı haberci adındaki uzay bilimi kitabını yayınlamıştır.

 

Kopernik Sistemi Ve Galileo

 

Galileo yaşamı boyunca gökcisimlerinin dünyanın etrafında döndüğünü düşünmüştür. Katolik kilisesi tarafından desteklenen bu sistemin aksini öğretmiş olan Galileo 1615 yılında sapkın ilan edildi. Galileo araştırmaları sonucunda Jüpiter’in dünyanın etrafında dönmeyen aylara sahip olduğu gerçeğini ortaya çıkarmış dünyanın ve diğer gezegenlerin güneşi çevrildiğini destekleyen Kopernik sistemini savunmuştur. 1616 yılında Galileo Roma’ya çağrılmış, yargılanmış, 1632 yılında sapkınlıktan suçlu bulunup hayatının geriye kalan dokuz yılını ev hapsi ile geçirmiştir. Bugün Galileo hak ettiği değeri alıp modern bilimin babası olarak anılmaktadır.

Kaynak: Cemre

Galileo Galilei kimdir? Hayatı, İcatları, Eserleri Nelerdir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum