Ganni Artık B-Corp Sertifikalı

22-09/20/screenshot-mediavoguecouk-20220920-11_18_43.png

Lüks moda evi Chloé'den kiralama platformu Vestiaire Collective'e kadar çok sayıda moda markası geçtiğimiz yıl B-Corp sertifikası aldı. Şimdi ise Ganni, sorumlu bir işletme olma taahhüdünü güçlendiren bu sertifikayı alan güncel markalardan biri oluyor.

Ganni'nin kurucusu Nicolaj Reffstrup, Vogue'a “Her zaman istediğim şey, sorumluluk çabalarınızı denetlemenin sektör çapında nesnel bir yolu. Çünkü şeffaflığa ihtiyacımız var ve genel olarak ölçülebilir bir şeye ihtiyacımız var.” diyor. “Belirli bir ürünün etkisini ölçmek için başka araçlar da var, ancak şirketinizin genel performansını ölçecek tek araç B Corp.”

B-Corp sertifikasyon süreci, markaların beş temel alanı kapsayan 300'den fazla soruyu yanıtlamasını gerektiriyor; yönetim, çalışanlar, topluluk, çevre ve müşteriler. Başvurusunu Ağustos 2020'de sunan Ganni, toplamda 90,6 puan aldı ve bu da onu statüye ulaşan en yüksek puanlı çağdaş moda markaları arasına yerleştirdi. (Sertifikayı almak için ortalama şirket puanının 50.9, minimum puanın ise 80 olması gerekiyor.)

Kült İskandinav markası, daha az etkili ve geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı, yeniden satış ve kiralama gibi döngüsel iş modellerine bağlılığı sayesinde çevre bölümünde en yüksek puanı aldı. Bununla birlikte, markanın Fabrics of the Future girişimi ve yeni karbon yerleştirme programı gibi diğer çabaları ödüllendirilmedi. Markanın geçim ücreti projesi de şu anda B-Corp puanına yansıtılmıyor.

Reffstrup, “İyi puan alamadığımıza şaşırdığımız birkaç alan vardı.” diyor. "Burada bir denge kurmamız gerekiyor. Bizim için çok büyük öncelikleri olan ve B-Corp skoruna yansıtılsa da yansıtılmasa da önde tutmayı düşündüğümüz bazı alanlarımız var.”

Yine de Ganni, 2025 yılına kadar 150 puana ulaşmak için iddialı bir hedef belirledi. (B-Corp sertifikasına sahip markalar her üç yılda bir sertifikasyon sürecinden geçmek zorunda.) Sektörde şimdiye kadar sadece Patagonia bunu başardı. Bunun yanı sıra şirket, 2027 yılına kadar mutlak sera gazı emisyonlarını yüzde 50 oranında azaltmayı, malzemelerinin yüzde 100'ünün 2023 yılına kadar çevresel etkileri daha düşük olduğu kanıtlanmış, geri dönüştürülmüş, organik veya ticari markalı olmasını sağlamayı taahhüt etti. Döngüsel iş modellerini genişletmek, 2025 yılına kadar gelirlerinin yüzde beşini yeniden satış ve kiralamadan elde etmeyi hedefleyen marka için bir zorluk olmaya devam ediyor.

B-Corp sertifikası, markaların kendi bildirimlerine dayanması nedeniyle bazı eleştirilerle karşı karşıya kalsa da, şu anda şirketlerin çevresel ve sosyal etkilerini diğer şirketlere karşı ölçmenin en iyi yolu. Reffstrup, “Nihai standardı beklemektense, bunun gibi bir standarda bağlı kalmayı ve her gün daha iyisini yapmaya çalışmayı tercih ederim.” diyerek sözlerini sonlandırıyor. “Genellikle olan budur; hepimiz birilerinin bir karbon vergisi koymasını veya bundan çıkış yolumuzu düzenlemesini ya da endüstrinin belirli bir standartta bir araya gelmesini bekliyoruz ve hiçbir şey olmuyor çünkü herkes diğer herkesi bekliyor.”

Kaynak: Vogue

Ganni Artık B-Corp Sertifikalı Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum