Gaps Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır

GAPS diyeti örnek liste gaps diyeti genel olarak tahıl ürünleri ve kişilerin tahılları pastörize süt ürünlerini rafine karbonatları ve nişastalı sebzeleri yememelerini gerektiren sıkı bir eliminasyon diyeti olarak da söyleyebiliriz

Diyet Yapmanın Önemi ve Özellikleri Nelerdir?

İnsanlar günümüzde beslenme alışkanlıklarından ve hareketsiz yaşam tarzlarından dolayı aşırı kilo alırlar. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz için de obezite bir sağlık sorunu olmakla birlikte beslenme alışkanlıkları doğru beslenme sağlıklı beslenme ve egzersiz herkes için önerilmektedir

Kilo artışı hem hastalığa sebebiyet vermekte hem de estetik açısından mücadele edilmesi gereken bir durumdur. Genel olarak diyet zayıflama anlamında kullanılmasından ziyade aslında kelime anlamı yanlış olarak bilinmektedir. Günlük hayatımızda günlük beslenme programına verilen bir isme diyet denir.

Diyet Yapmanın Sağlığı Korumadaki Rolü Nedir?

Diyet yapmak halk arasında maalesef zayıflamak için aç kalmak olarak görülmektedir. Diyet sadece kilo almak ya da vermek değil ya da yemek yememek ya da yemek gibi durum değildir. Kişinin sağlıklı bir yaşam için diyet uygulaması ve beslenme programı yaparak uygulayacakları programla güzel ve sağlıklı bir yaşama adım atmalıdırlar.

Sağlıklı Yaşamak İçin Diyet ve Spor Yapmak

 Tüm diyetisyenler diyet yapacak kişinin belirli özelliklerine göre program uygulamaktadırlar. Bu özellikler boy kilo yaş cinsiyet yağ oranı ve kas oranı ve aynı zamanda günlük fiziksel aktivitelerine göre belirlenmektedir. Günde ne kadar protein ve enerji alımı alınacaksa bu özelliklere göre diyetisyen tarafından program kişiye özel belirlenir. Herkesin alması gereken kalori kişiye göre farklılık gösterdiği için metabolizma olarak da farklıdır.

Karbonhidrat vitamin protein yağ ve benzeri maddeler dengeli ve orantılı bir şekilde dağıtılarak diyet yapacak kişinin özelliğine göre uygulama yapılır. Alınan karbonhidrat protein ve yağ oranları eşit şekilde olmak zorundadır. Özellikle kişiye özel uygulanan diyetlerde diyetisyen mutlaka diyet programının yanında sporda yapılmasını önermektedir.

Aç kalarak kişiler istediklerini asla ulaşamazlar her zaman telaşa düşerler ve vücut uzun süre aç kalırsa depolamaya geçeceği için her zaman bir sonraki beslenmede de besinler kiloya dönüşmektedir. Diyetisyen tarafından doğru olan diyet programı hazırlık sürecine bağlı olarak kişinin metabolizmasına düzen sağlar ve ihtiyaca göre kilo verimi ya da alımı sağlanmaktadır.

Aynı zamanda kişi ideal kilosuna kavuştuğu zaman kan değerlerinde bulunan eksik olan çinko magnezyum Demir vitamin gibi değerler normal değerlere ulaşır ve kişi sağlıklı bir şekilde hayatına devam eder.

Gaps Diyeti Yapmak Faydalı Mı?

Gaps diyeti 1. aşama gaps diyeti en kısıtlayıcı bölüm çoğu yiyeceği ortadan kaldırıldığı için birinci aşamadır. Bu aşamada bağırsak iyileşme aşaması da denilmektedir. Standart süresi gaps diyetinin 6 aşamalı bir diyettir ve ilk aşama 3-4 gün 2 aşama 8 ila 6 gün 3 aşama 7 ile 15 gün 4 aşama ise 21 ile 30 gün 5 aşama 30 ila 45 gün 6 aşama ise 2 ila 4 ay arasında olabilmektedir.

1 aşamada tamamen beslenme düzeni değiştirilerek hastalık semptomlarının ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Bu diyette en önemli yasaklı besinin başında tam tahıllı. Mısır pirinç çavdar buğday arpa yulaf bulgur karabuğday makarna kuskus gibi tüm besinler bu diyette çıkarılır. Genel olarak bakacak olursak tüm gluten içeren besinler gaps diyetinde yasaktır.

Dengeli ve yeterli beslenildiğinde insan vücudunda fiziksel aktiviteyi de arttırarak bağırsak sağlığını oldukça koruyabilmeniz mümkündür. Gaps diyeti bağırsakta oluşan rahatsızlıkları önlediği gibi bir yandan da kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Gaps Diyeti ve İçeriği Nedir?

Gaps diyeti açılımı gaps diyeti bazı koşullarda hastalıklara yararı dokunmaktadır. Özellikle kalp damar hastalıkları diyabet böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluğu kolesterol gibi hastalıklarda doktora danışmadan önce uygulamamak gereklidir.

Gaps diyetinde özellikle kırmızı pancar kemik suyu tatlı patates ev yapımı turşu ve yoğurt Hindistan cevizi yağı avokado gibi besinler çok büyük önem taşımaktadır. Bu diyette de kemik suyu kullanımı özellikle önerilmektedir.

Gapsın kelime anlamı gut ve psikoloji sendromudur. Buna bağlı olarak beynimizi etkileyen birçok durumun sızdıran bir bağırsaktan kaynaklandığı düşünülmektedir. Gasp diyeti ilk aşamada sızdıran bağırsak tedavi edildikten sonra bağışıklığın güçlendiği de görülmektedir.

GAPS diyeti otizm diyette beslenmek tamamen kişiye özeldir. Uzman görüşü alınarak hangi aşamada diyetin başlanacağı veya sonlandırılacağı konusunda mutlaka danışmakta fayda vardır. Gaps diyeti otizmde oldukça etkilidir. Kronik hastalıklarda ve sindirim sisteminde ciddi sorun olan vakalarda sabırlı olarak bu diyeti yapmakta fayda vardır. İyileşmek isteniyorsa ve ciddi bir kararlık süreci ile birlikte mutlaka vazgeçmeden gaps niyetine yapmak son derece yararlıdır.

Otizm bağırsakları ilgilendiren bir hastalıktır ve beslenme yoluyla da tedavi edilebilmektedir. Türkiye’de de alanında uzman doktorlar ve diyetisyenler tıp dünyasında güzel bir dönüşüm gerçekleştirmektedirler.

Otizm hastalarında öncelikle ailelerin uzmanlardan çok önemli eğitim alması gereklidir. Aileler mutfak yapısını değiştirdiklerinde yasaklı besinlerden yararlı maddeleri sağlayan benzer gıdaların neler olduğunu öğrendiklerinde son derece etkili bir süreci birlikte atlatmaktadırlar.

Otistik çocuklar için gaps diyeti son derece önemlidir ve hayat boyu devam ettirmelidirler. Uzman diyetisyenlerle ve doktorlarla birlikte bu beslenme şeklini kontrollü bir şekilde aşamalı olarak uygulamak ciddi Güzel sonuçlar elde edilmesine olanak sağlar

Gaps Diyeti Yapanların Görüşleri Nelerdir?

GAPS diyeti yapanlar yorumlar gaps diyeti yapanlar illaki kronik rahatsızlığı olanlar değildir. Herhangi bir şikâyette olmayanlar bile bu diyeti uygulamaktadırlar. Bedenimize hizmet etmek destek olmak toksinlerden temizlenmek ve bedenin yükünü almak için uygulanan son derece faydalı bir diyet programıdır.

Uzun vadeli yapıldığında gaps diyeti son derece etkilidir. Aynı zamanda düzenli bağırsak hareketlerini de teşvik ederek bağışıklığı arttırmaktadır. Tam sit diyetinin en temel amacı sindirim fonksiyonları ve beyin arasındaki bağlantıyı sağlamaktır.

Gaps Diyeti Nedir ve Önemi Hakkında Detaylar

Gaps diyeti nedir ihtiyacınız olan her anında hastalıklardan korunmak ve sağlıklı kalmak adına birçok hastalığın da tedavisinde kullanılan gaps diyeti bütün bağışıklık sistemimizin de yöneticisi konumundadır. Gaps diyeti yapan kişi özellikle bağırsak florasını koruyarak sindirim sisteminin de sağlıklı çalışmasına son derece fayda sağlamıştır

Gaps diyetinde özellikle hastalık diyetleri ya da kilo diyetleri gibi kaçamak yapmak kesinlikle yasaktır. Herhangi bir kaçamak yapıldığında tekrar süreç başa döner ve yeniden Zorlu sürece girmek zorunda kalınır.

Gaps diyetinin olmazsa olmazı en önemli şey fermante ürünler kefir ve kemik suyudur. Sindirim sisteminde milyonlarca canlı bakteri bulunmaktadır. Bu bakteriler gaps diyetinin odak noktasıdır ve birçok işlevden ve sindirimden sorumludurlar.

Yaşam tarzının yanlış olması ve yanlış beslenmeden kaynaklı bağırsaklar aynı zamanda ilaç ve stresle de olumsuz yönde etkilenmektedir. Sindirim sisteminin düzgün çalışması çalışmaması aynı zamanda başka sistematik problemlere de yol açmaktadır.

Gaps Diyeti ile İyileşmek Mümkün Mü?

Gaps diyeti ile iyileşenler gaps diyetinde epilepsi şizofreni otizm bipolar ve obsesif bozukluklar anksiyete dikkat eksikliği hiperaktif bozukluğu gibi rahatsızlıkları bu beslenme programı ile şikayetleri en aza indirmekte ve ilaca bağımlılığı da ortadan kaldırmaktadır.

Bağırsak florasını zarar veren yiyecekler asla yenmemelidir. Ağrı kesiciler antibiyotikler uyku ilaçları gibi birçok ilaç bağırsak florasını doğrudan sıfırlamaktadır olumsuz etkiler. Aynı zamanda işlenmiş tüm gıdalar katkı maddesi olduğundan dolayı bağırsaklar tarafından olumsuz etkilenir ve toksit birikimine neden olur hastalık ortaya çıkar. Bu nedenle gaps diyeti vücudumuz için oldukça önemlidir.

Kaynak: Cemre

Gaps Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum