Gündüzden Geceye Plaj Modası

minca

Yılların sektörde ona kazandırdığı tecrübeyle artık kendi hayalindeki tasarımları, kendi markasıyla sunmanın mutluluğunu yaşayan Mine Çakmak, plaj giyim sektöründeki tasarım dokunuşu olan markaların eksikliğini fark ederek kurmuş Minca’yı. Kendi atölyesinde haute couture mantığıyla hareket ederek tasarımlarını az sayıda üreten Çakmak, Minca 2022 Plaj koleksiyonunu hazırlık sürecini ve detaylarını paylaştı.

Markanızın kuruluş hikayesini kısaca dinleyebilir miyiz?

Hikayenin başlangıcı okul yıllarıma, hatta çocukluğuma dayanıyor. O zamandan beri yaptığım yağlı boya tablolardan kara kalem çalışmalarıma kadar; içinde hep estetik barındıran işler peşindeydim. O yıllarda öğretmenlerim ve ailem beni tasarım ve sanat okumaya yönlendirdi. Marmara Üniversitesi Tekstil ve Tasarım bölümünden mezun oldum. Ardından sırasıyla; Central Saint Martins College, Art Design, Bloke College Fashion Illustration ve Kensington and Chelsea College Pattern Cutting eğitimlerimi tamamladım. Mayo tasarımında başlangıç noktam Zeki Triko oldu. Sonrasında Ayyıldız markasına tasarım danışmanlığı verdim. Kendimi bildim bileli yeni bir şeyler yaratma merakım vardı ve artık Minca’nın kurulma vakti gelmişti. 

Minca Swimwear, uzun yılların birikim ve deneyiminin sonunda ortaya çıktı. Güzel, keyifli geçen kurumsal çalışma hayatımdan sonra kendi markamı kurmaya, hayalimdeki tasarımları kendi markamda yaratmaya karar verdim. Mükemmeliyetçi bir yapım olduğundan işimde oldukça titizlenirim. Yaptığım işte tüm detayları bilmek isterim. Benim için her detay önemlidir. İyi ki de öyleydi, şimdi geriye dönüp baktığımda her şeyin beni markamı kurmaya hazırladığını görüyorum. 

 

2022 plaj koleksiyonunuzun öne çıkan detaylarını, formlarını, renklerini paylaşabilir misiniz bizimle?

Minca 2022 plaj koleksiyonunda siyah, beyaz geometrik marin temalı tasarımlardan, bohem ve etnik tasarımlara ve neon tonlarına kadar zengin alternatifler sunuldu. Ayrıca koleksiyonda, neon tonlarının birbiriyle uyumu, püsküller, zarif drapeler, renkli astarlar ve tüm mayo-bikinilerle birlikte kullanılabilecek, canlı renklerde kimonolar yer alıyor. Plaj modasının tamamlayıcısı kimonoların koleksiyonda yer alan tüm parçalarla uyumu her detay düşünülerek tasarlandı.

minca

Bu koleksiyonu yaratırken nelerden ilham aldınız? 

En büyük ilham kaynağım doğa. Milyonlarca rengin ve biçimin uyumunu doğada görebiliyoruz. 

 

Markanızı hangi sözcükler en iyi şekilde özetler?

Yenilikçi, estetik ve modern… Birçok temayı bünyesinde barındırabilen, yenilikçi, estetik ve modern; en temelde ise konfor olan bir tasarım markası Minca Swimwear. Kumaş, astar ve aksesuarların en kalitelisini kullanmaya çalışıyoruz.

Mayo ve bikinide konfor bana göre en önemli unsur. Bunun için tecrübeli atölye ekibimizle her modeli tekrar tekrar prova ederek mükemmel hale getiriyoruz. Kalıp ve işçilik, mayo-bikini tasarlarken kat be kat önem arz ediyor. Bunun farkında olarak başladığım bu işte kendi atölyemizde yüksek işçilikle işler çıkarıyoruz. Sağladığımız bu konforu her modele uygulayabiliyoruz. En büyük farkımız kendi tecrübeli atölye ekibimizle beachwear moda tasarım stüdyomuzda üretim yapmamız.

 

Bu yaz sezonundaki plaj trendlerinden favorileriniz neler?

Bikini ve mayoların günlük giyime uyarlanması, şehir görünümlerinin içinde yer almasıyla uzun zamandır mayo ve bikinilerde farklı modeller görmeye başladık. Özellikle mayokiniler, kendini ifade etmenin, stilini ortaya koymanın dışa vurumu niteliğinde. Üçgen bikiniler plaj gardırobunun vazgeçilmezi. Mayokinilerde cut-out kesimler, canlı renkler, yüksek bel bikiniler, neon tonlar var. Bana göre önemli olan, modelin kişiye yakışması. Bazen sahilde birini görüyorsunuz, üzerindeki mayo ya da bikiniyi ne hoş taşımış diyorsunuz. Benim favorim ise her zaman üçgen bikiniler ve şık straplez mayolar.

minca

Plaj giyim parçaları artık gece görünümlerine de adapte olabiliyor. Sizin tasarımlarınız da akşam görünümlerine uyum sağlayabilir nitelikte. Bize plaj kombiniyle gece görünümü yaratmak için birkaç öneride bulunabilir misiniz?

Böyle düşünmenize çok sevindim, evet, Minca 2022 Plaj koleksiyonundaki her parça, özellikle kimonolar, gündüzden geceye uyarlanabilir nitelikte. Artık hayatı daha sade ve yalın yaşama arzusuyla kapsül gardıroplar güzel bir yer edindi hayatımızda. Koleksiyonumuzda bu prensiple tüm modellerimizle uyumlu kimonolarımız var. Kimonolarımızı, kullanımı rahat olması için önden açık ve istediğimiz zaman önümüzü kapatabilmemiz için küçük sedef düğmelerle tamamladık. Kimonolarımız ister uzun şekilde, ister önden bağlanarak bluz olarak kullanılabiliyor. Bana göre konfor ve uyum çok önemli. Bikini ve mayolar rahatlıkla şehir stiliyle kombinlenebilir. Mesela straplez şık bir mayoyu, altına jean şort ve şık bir sandaletle tamamlayabilirsiniz. Yine bikininizin üzerine keten gömlek ve beyaz şortla geceye devam edebilirsiniz.

Kaynak: Vogue

Gündüzden Geceye Plaj Modası Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum