Güvercin Ne Yer?

Güvercin ne yer, güvercin beslemeyi düşünenlerin araştırdığı en temel sorudur. Sevimli halleriyle birçok insanın ilgisini çeken güvercin beslemek hem keyifli hem de bir o kadar zahmetli bir iştir. Ancak bazı kişiler gerçekten güvercin sevdalısıdır ve bu kişiler kendilerini güvercin bakmaya adamıştırlar. Hatta güvercin besleyen birçok kişinin yüzlerce güvercini olduğu bilinir. Güvercin beslemek oldukça zahmetli bir iştir.

Dünya üzerinde güvercinlerin pek çok türü vardır. Güvercin beslemek için özel olarak üretilmiş yemler bulunur. Ayrıca güvercin beslerken tahıllar ve yağlı tohumlar kullanıldığı bilinir. Buğday, arpa, yulaf, mısır, çavdar veya pirinç gibi tahıllar güvercinlere verilebilir. Tahıllar, güvercinlerin en sevdiği ve kolay tükettiği yiyecekler arasında yer alır.

İçindekiler

 • Güvercinlerin Özellikleri
 • Güvercin Kuşları Ne Yer, Nasıl Beslenir?
 • Güvercinler Yem Dışında Ne Yer?
 • Güvercinlerin En Sevdiği Besinler
 • Evde Güvercin Beslenir Mi?
 • İyi Güvercin Nasıl Beslenir?

Güvercinlerin Özellikleri

Güvercin beslemeden önce güvercinlerin özelliklerini bilmek faydalı olacaktır. Güvercinlerin belli başlı bazı özellikleri şunlardır:

 • Güvercinler yönlerini çok kolay bulabilir. Onlar yuvalarından çok uzağa uçsalar bile yine yuvalarına ulaşmayı iyi bilirler.
 • Cinslerine göre tepeli ya da tepesiz olabilirler.
 • Mavi güvercinler hariç bütün safkan güvercinlerin, renkleri ne olursa olsun gagaları beyaz renkte olur.
 • İyi bakılmış bir güvercin 20 yıla kadar yaşayabilir.
 • Beyaz güvercinlerin gözleri siyah renklidir. Beyaz Güvercin haricindeki diğer bütün güvercinlerin göz rengi açık renkte olur.
 • Kanatlarını kuyruklarının üzerinde taşıyabilirler. Bu güvercinlerin en bilinen karakteristik özelliğidir.
 • Beyin yapıları manyetik değişimlere karşı çok duyarlıdır.
 • Yırtıcı hayvanlara karşı kendilerini koruyamazlar.
 • Dişi güvercinler 2 yumurta yumurtlayınca kuluçkaya yatar.
 • Yavru güvercinler 25 günlük olduklarında kendi yemlerini kendileri yiyebilirler.

Güvercin Kuşları Ne Yer, Nasıl Beslenir?

Güvercin ne yer, nasıl beslenir? Güvercinleri sağlıklı bir şekilde büyütmek için özel olarak hazırlanmış güvercin yemleri bulunur. Piyasada satılan bu yemlerden olarak güvercinlerinizi sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz. Bu yemler sayesinde güvercinler daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde büyütülebilir. Güvercinler yem dışında tahıllar ve yağlı tohumlarla beslenirler. Özellikle güvercinler bulgur ve pirinç yemeyi de çok sever. Bulgur ve pirinci fazla tüketen güvercinlerin sıcakkanlı olduğu bilinir. Ekmek kırıntısı, pirinç pilavı, ezilmiş yumurta gibi lezzetler onlar için ziyafet niteliğinde olacaktır. Ayrıca güvercinler sebze yemeye de bayılırlar. Marul, lahana, karnabahar, bezelye gibi sebzeleri yiyebilirler. Bu sebzeleri güvercinlerinize dilimleyerek verebilirsiniz. Sebzenin yanı sıra meyve olarak elma, armut, kavun veya yaban mersini gibi meyveler de yiyebilmektedirler.

Güvercinler Yem Dışında Ne Yer?

Güvercin ne yer, güvercine ne verilir soruları güvercin besleyenler için önemli sorulardır. Güvercin beslemenin en kolay yolu onlara güvercin yemi vermektir. Ancak evinizde güvercin yemi yoksa veya onlara verilebilecek alternatif bir yiyecek arıyorsanız evinizde bulunan bazı temel gıdalardan verebilirsiniz. Güvercinler yem dışında ne yer diye merak ediyorsanız bu sorunun birçok farklı cevabı bulunuyor. Güvercinler yem dışında ekmek kırıntısı, yumurta ezmesi, mısır, arpa, buğday, pirinç ve yeşillik yiyebilir.

Güvercinler yem dışında tahıllar ve yağlı bitkilerin tohumlarıyla beslenirler. Buğday, arpa, pirinç, mısır gibi tahıllar onların severek tüketeceği yiyecekler arasındadır. Bu nedenle güvercinlere buğday verilir mi diye sorduğumuzda onlara buğday gibi tahıllar verebileceğimizi görürüz. Lahana, marul, bezelye gibi birçok yeşillik güvercinler için oldukça faydalıdır. Özellikle sindirim sistemleri için yem ile beslemenin yanında yeşillik verilmesi de önerilir. Buradan güvercinler yeşillik yer mi, sorusunun cevabını almamız mümkün olacaktır.

Güvercinlerin En Sevdiği Besinler

Güvercin ne yer sorusunun ardından güvercinlerin en sevdiği besinlere bakalım. Güvercinlerin yem haricinde pirinç, bulgur ve yeşillik yediğini biliyoruz. Özellikle onlara yeşillik vermek sağlıklı hem çeşitlilik sağlayacak hem de sağlıkları açısından da faydalı olacaktır.  Güvercinlerin yemekten en çok keyif aldığı bazı besinler şunlardır:

 • Havuç: Güvercinler havuç yemeye bayılırlar. Havuçları dilimleyerek güvercinlere verebilirsiniz.
 • Brokoli: Brokoli, güvercinler için iyi bir besin olacaktır.
 • Ispanak: Dilimleyerek veya öğüterek kuşunuza yedirebilirsiniz.

Evde Güvercin Beslenir Mi?

Evde güvercin beslemek oldukça zor ve sorumluluk gerektiren bir iştir. Öncelikle güvercin beslerken bilmeniz gereken en önemli şey onlara sevdiği besinleri vermek gerektiği olmalıdır. Güvercinler hassas canlılardır ve iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle güvercin beslemek sorumluluk bilinci gerektirir. Güvercin beslerken onlara sadece özel yemler vermekle kalmamanız gerekiyor. Bu yemlerin yanı sıra onlara sebze de vermeniz iyi olacaktır. Sebzeler güvercinler için oldukça faydalı ve sağlıklı olacaktır. Özellikle sebze tüketmek sindirim sistemine iyi gelecektir. Güvercin ne yer bildiğimize göre yemeğin yanına mutlaka temiz su koymayı da unutmayın.

İyi Güvercin Nasıl Beslenir?

İyi güvercin nasıl beslenir merak ediyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Öncelikle her şeyde olduğu gibi işin sırrı sevgide yatıyor. Gerçekten güvercinleri seviyorsanız, onlarla iyi bir şekilde ilgilenmek isteyeceksiniz. Güvercinler, çok iyi birer dosttur. Onlara iyi bakmak istiyorsanız onların iyi beslenmesini sağlamalısınız. Her zaman suları temiz olmalı. Güvercin yemi ve sebze vermelisiniz. Yemek ve su ihtiyacı haricinde temiz hava ve biraz da özgürlüğe ihtiyaçları vardır. Bu nedenle onları haftada en az 3 kez dışarı çıkarmalısınız. Ancak güvercinlerinizi dışarı çıkardığınızda onlara çok dikkat etmeniz gerekir. Çünkü güvercinler kendilerini başka hayvanlara karşı koruyamazlar. Özellikle kedilere karşı dikkatli olmalısınız. Bu nedenle eğer imkanınız varsa güvercinleri yüksek yerde beslemeniz daha iyi ve korunaklı olacaktır.

Kaynak: Cemre

Güvercin Ne Yer? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum