Hamileliğin İlk Aylarında Sivilce Çıkar Mı? Nasıl Önlenir?

İçindekiler

  • Hamilelik Periyotunda Hangi Sebepten Ötürü Sivilce Olur? 
  • Sivilce Hamilelik Belirtisi Mi? 
  • Hamilelik Periyotunda Sivilceler Hangi Aralıkta Çıkar? 
  • Hamilelik Sivilceleri Nasıl Önlenir? 
  • Hamilelik Periyotunda, Sivilcelerden Kurtulmak Amacı İle İlaç Kullanımı Doğru Mudur? 
  • Hamilelik Periyotu İçinde Sivilce Tedavisi İçin Kullanılacak Olan İlaçlar Bebeğe Zarar Verir Mi? 

Hamilelik Periyotunda Hangi Sebepten Ötürü Sivilce Olur? 

            Hamileliğin ilk haftalarında sivilce sorunun ortaya çıkması, kimi hormonlarda çoğalma görüldüğünden, cilt üzerinde yağlanmada artma olduğundan, ciltte sivilcelenmeye ya da oluşmuş olan sivilcelerde çoğalmaya neden olabilir. Anne olacak kişilerde, hususi olarak artmış olan androjen hormonu, ciltte bulunan bir özelliği uyarmasından dolayı sebum artmasına yol açar. Bunun da bakterilerin çoğalmasına, İnflamasyonu basitleştirerek sicilce oluşumuna yer verir. Hamileliğin ilk haftalarında sivilce sadece bir periyodunda çıkar ve yok olabilir. Hamilelikte ortaya gelen sivilcelerin, az, orta ya da çok fazla seviyede görülebilir. Hamilelikte sivilce oluşumu, son evrede de görülebilir.

Sivilce Hamilelik Belirtisi Mi? 

            Sivilcenin hamilelik belirtisi olduğunu söylemek mümkün. Sivilce hamilelik belirtisi mi diye soran anne adayları test yaptırmadan bunu bilemezler. 

Hamilelik Periyotunda Sivilceler Hangi Aralıkta Çıkar? 

            Hamilelik periyodunda karşılaşılacağı cilt sorunlarına karşı hazır olmak mantıklı olacaktır. Hamilelik periyodunda 8. hafta sonrası değişmeye başlayan hormonal sistem, kimi anne adaylarında önceden oluşmuş olan sivilcelerin artmasına neden olur iken, kimi anne adaylarında sadece hamilelik döneminde oluşur. Nadir olarak oluşmuş olan sivilcelerde eksilme görülür. 

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Ödem Atmak için Ne Yapılmalı? 4 Çözüm

Hamilelik Sivilceleri Nasıl Önlenir? 

  Yüz günde en az iki defa yıkanmalıdır. Aynı zamanda ılık su yardımı ve yumuşak sabun kullanılmalıdır. Makyajdan uzak durulmalıdır. Bu gözeneklerin kapanmasına sebep olarak cildin nefes almamasına neden olur. Böylece sivilceler artabilir. Yüzde oluşan sivilceler sıkılmamalıdır. Saç her gün şampuan yardımı ile yıkanmalıdır. Burada dikkat edilmesi saçın yüze değmemesidir. Yağsız yiyecekler tüketilmelidir. El yüze değdirilmemelidir. Aksi halde sivilce oluşum tetiklenebilir. Kişi yüzünü lif ya da havlu gibi cisimler ile ovmamalıdır. Bu uygulamada sivilce artışı mümkün olabilir. Yüz yıkandıktan sonra yumuşak havlu ile kurulanmak mümkün olacaktır. Nemlendirici kullanılıyor ise yağsız olması oldukça önemlidir. 

Hamilelik Periyotunda, Sivilcelerden Kurtulmak Amacı İle İlaç Kullanımı Doğru Mudur? 

            Hamilelik periyotu içinde, tene uygulanacak olan ya da ağız yoluyla alınacak olan her çeşit ilacın, kişinin dolaşım düzenine gireceğinden sebep ile dikkatli olmakta fayda vardır. Bu ifade edilen, reçete ile satılmaya ilaçlar içinde geçerli olmalıdır. Hamilelik periyotunda doktora danışmadan hiçbir ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır. İlerlemiş olan iltihabı, oluşan sivilceler haricinde uygulanan hamile bayanların da güven ile kullanabileceği antibiyotik içeren kremlerden yararlanmak mantıklı olabilir. 

Hamilelik Periyotu İçinde Sivilce Tedavisi İçin Kullanılacak Olan İlaçlar Bebeğe Zarar Verir Mi? 

            Hamilelik periyotu içinde, sivilce tedavisi için kullanılacak olan ilaçlar doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Hamilelik periyotunda çıkan sivilceler için, ağız yolu ya da nefes yoluyla alınacak her türlü ilaçtan sakınmak bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.  Aksi takdirde fetüsün olumsuz bir şekilde etkilenmesi muhtemeldir. Bu tür ilaç ya da ürünlerin bebeğe zarara yol açabileceği ve kusur oluşturacağı unutulmamalıdır. İlaç kullanımı öncesinde doktora danışmak her anne adayının aklında olmalıdır. 

Kaynak: Cemre

Hamileliğin İlk Aylarında Sivilce Çıkar Mı? Nasıl Önlenir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum