Hamileliğin İlk Haftası

Anne adayları için hamilelik sürecinin en heyecanlı zamanlarından bir tanesi, hamileliğin ilk haftası olur. Bu dönemde, hamileliğin kesinleşmesi ve bebeğin ilk görüntüsü gibi birçok soru cevaplanmayı bekler. Ayrıca, sağlık açısından dikkat edilmesi gereken konular da önemlidir. Peki, gebeliğin 1. haftası nasıl bir süreçtir? Bu süreçte anne adayları neler yaşar? Gelin, bu soruların ve daha fazlasının cevabını beraber inceleyelim. 

İçindekiler

 • Hamileliğin 1. Haftası  
 • Hamileliğin İlk Haftasında Yaşananlar 
 • Hamileliğin İlk Belirtileri 
 • Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? 
 • Hamileliğin İlk Haftası Bebeğin Gelişimi 
 • Hamileliğin 1. Haftasında Bebek Ultrasonda Görülür mü? 
 • Hamilelik İlk Hafta Kan Testinde Belli Olur mu? 
 • Hamileliğin İlk Haftalarında Yapılmaması Gerekenler 

Hamileliğin 1. Haftası  

Hamileliğin doğum zamanının belirlenmesi için sağlık profesyonelleri, gebeliğin hafta sayısı üzerinden takip ederler. Bu takvime göre, hamileliğin ilk haftası son adet tarihinden itibaren başlar. Bu nedenle, hamileliğin ilk günü, son adet kanamasının ilk gününden itibaren hesaplanır ve anne adayı hamileliğin ilk haftasında olmasına rağmen henüz gerçek anlamda hamile kalmış sayılmaz. Çoğu insanın düşündüğünün aksine, hamileliğin 1. haftası döllenmenin gerçekleştiği ilk haftayı ifade etmez. 

Hamileliğin İlk HaftasıHamileliğin İlk Haftası

Hamilelik süreci, adet döngüsünün süresine göre değişebilir. Ancak genellikle hamileliğin 2. haftası tamamlanırken yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama gerçekleşmediğinde, yaygın olarak yumurtalık kistleri ve diğer onkoloji branşındaki problemler akla gelir. Ancak, hamilelik sürecindeki gecikmeler bir problem oluşturmayabilir. Yumurtlamadan önceki günler veya yumurtlamadan sonraki birkaç gün içinde döllenme gerçekleşirse, embriyo oluşur ve asıl hamilelik bu süreçten itibaren başlar. Bu nedenle, yazımızın devamında anne vücudunun hamilelik için hazırlanmaya başladığı hamileliğin ilk haftası hakkında bilinmesi gerekenleri paylaşacağız. 

Hamileliğin İlk Haftasında Yaşananlar 

Hamileliğin 1. haftasında henüz döllenme gerçekleşmediğinden bebek oluşmaz. Bu haftada, adet kanaması devam ederken aynı zamanda vücut, embriyoyu oluşturacak olan yumurtanın olgunlaştırılması için hazırlanır. Döllenme durumunda, embriyonun tutunabilmesi için rahim duvarı, yeniden kalınlaşmaya başlar. Adet döneminden kaynaklanan karın, bel ve kasık ağrısı sorunu yaşanabilir. Bunlara ek olarak, baş ağrısı, şişkinlik, göğüs ağrısı, şişkinlik, yorgunluk ve duygu değişiklikleri gibi adet dönemine bağlı belirtiler de seyredebilir. 

Hamile kalmayı planlayan anne adaylarının bu haftada folik asit takviyelerine başlaması, olası bir hamilelik durumu için faydalı olabilir. Planlı bir hamilelik durumunda, takip eden hekim genellikle bebek planına başlamadan 3 ay önce bu takviyeleri başlatır. Alkol ve sigara kullanımından kaçınmak, bilinçsiz ilaç kullanmamak, sağlıklı ve dengeli beslenmek ve herhangi bir hastalığınız varsa buna yönelik kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmak, hamile kalma şansınızı artırır. 

Hamileliğin İlk HaftasıHamileliğin İlk HaftasıHamileliğin İlk Belirtileri 

Hamilelik, döllenmenin ardından embriyonun rahimde yerleşmesiyle birlikte ortaya çıkan çeşitli genel belirtilerle kendini gösterir. Regl döneminin gecikmesi, mide bulantısı, baş dönmesi en sık görülen hamileliğin ilk belirtileri arasındadır ve çoğu anne adayı bu belirtiler sayesinde hamile olduğunu fark eder. 

Ancak bazı durumlarda, belirtiler gerçek bir hamileliğin işareti olmayabilir. Hamile olmadığı halde hamile olduğuna inanan ve belirtiler yaşayan bazı kadınlarda yalancı hamilelik görülebilir. Hamile kalmayı çok isteyen kadınlarda görülen bu durumu tespit etmek için, hamilelik belirtilerinin gerçekten başladığından emin olmak önemlidir. Peki, kesin gebelik belirtileri nelerdir

Hamilelik belirtileri her anne adayında farklılık gösterir. Bazıları çok sayıda belirti yaşarken, bazıları ise sadece az sayıda belirti ile hamile olduklarını fark ederler. 

Hamileliğin ilk haftası görülen belirtiler şunlardır: 

 • Regl döneminin gecikmesi 
 • Mide bulantısı 
 • Baş dönmesi 
 • Vajinal akıntıda artış 
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı 
 • Yorgunluk ve uyku hali 
 • Duygu değişiklikleri 
 • Karın ve kasıkta ağrılar 
 • Göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet 

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Hamileliğin İlk HaftasıHamileliğin İlk Haftası

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Sorusu anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Gebelik belirtileri, döllenmeden sonraki ilk 7-14 gün içerisinde ortaya çıkar. Ancak bu durum her kadında farklılık gösterebilir. Başlangıçta belirgin bir hamilelik belirtisi bulunmaz. Bazı kadınlarda kasık ağrısı erken gebelik belirtileri olarak görülürken, diğerlerinde mide bulantısı, baş dönmesi veya uyku hali gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Belirtilerin başlamasından sonra gebelik beklemeyen kadınlar, bu belirtileri herhangi bir rahatsızlıkla karıştırabilirler. 

Hamileliğin İlk Haftası Bebeğin Gelişimi 

Hamileliğin ilk haftası, yumurta yumurtalıktan ayrılarak fallop tüpüne doğru yolculuğuna başlar. Bu, bebeğinizin yaşadığı ilk büyük gelişimdir. Yumurta döllenirse, fetüs büyümeye devam ederek gelişimini sürdürür. 

Doktorlar, hamilelik hesaplaması yaparken son adet döneminizi soracaklardır. Son adet döneminizin ilk günü, bebeğinizin gelişiminin ilk günü olarak kabul edilir ve 40 hafta sonrası doğum tarihi olarak hesaplanır. 

Hamileliğin 1. Haftasında Bebek Ultrasonda Görülür mü? Hamileliğin İlk HaftasıHamileliğin İlk Haftası

Hamileliğin 1. haftasında bebek ultrasonda görülür mü? Döllenmenin gerçekleşmediği 1 haftalık gebelikte bebek, ultrason görüntülenemez. Ancak gebelik testi pozitif çıkarsa, 5-6. haftalarda ultrason muayenesi yapılmalıdır. İlişkiden 1 hafta sonra bile embriyo vajinal veya karından ultrasonda görülemez. Hamilelikte 4-5 hafta sonra adet gecikmesi yaşanırsa vajinal ultrason ile gebelik kesesi görülebilir. Bu sürece kadar gebeliğin takibi, Beta-HCG hormonundaki artışın takibi ile yapılır. 5-6. haftalarda ultrasonda gebelik kesesi ve kalp atışlarının görülmesi beklenir. 

Hamilelik İlk Hafta Kan Testinde Belli Olur mu? 

Hamilelik ilk hafta kan testinde belli olur mu? Hekimler tarafından hamileliğin ilk haftası olarak tanımlanan haftada adet kanaması devam eder ve henüz döllenme gerçekleşmemiştir. Dolayısıyla hamilelik teknik olarak başlamamıştır. Bu nedenle ne idrar ne de kan testi pozitif sonuç verebilir. Ancak “1 haftalık hamilelik” ifadesi, döllenmeden bir hafta sonrasını ifade eder ve bu hafta üçüncü gebelik haftasına denk gelir. Bu nedenle testte pozitif sonuç alınma olasılığı vardır. Testin türü önemlidir. Klasik gebelik testi adet gecikmesinden yaklaşık iki hafta sonra kullanıma uygundur. Ancak eczanelerden temin edilebilen erken gebelik testi, idrardaki Beta-HCG miktarını hassas bir şekilde ölçtüğünden 3. haftada gebeliği tespit edebilir. 

Hamileliğin ilk haftası kan testi yaptıran anne adaylarında da testin pozitif çıkma olasılığı yüksektir. Ancak henüz çok erken bir hafta olması nedeni ile gebeliğin 3. haftasında yapılan testlerde hatalı negatif sonuçların alınabilme ihtimali bulunuyor. Daha kesin bir sonuç almak için adet gecikmesi gerçekleştikten sonra kanda gebelik testi yapılması tavsiye edilir. Hamileliğin 3. haftası ve sonrasında yapılacak olan gebelik testlerinde hata payı neredeyse sıfıra yakındır. Evde kendi kendine idrar testi yaptıktan sonra pozitif sonuç alan kişiler de daha güvenli olan kan vererek gebelik testini yaptırmak üzere sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır. 

Hamileliğin İlk Haftalarında Yapılmaması Gerekenler 

Hamileliğin ilk haftalarında yapılmaması gerekenler nelerdir? Sorusu ilk kez anne olacak kadınların en fazla araştırdığı konulardan bir tanesidir. Hamilelik planladığınız dönemde, vücudunuzda sağlıklı bir hamilelik için en uygun ortamı oluşturmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz önerilir: 

 • Gebelik öncesi doktor kontrolünden geçin. 
 • Vitamin takviyelerini düzenli olarak alın. 
 • Sigara ve alkol kullanımını bırakın. 
 • Egzersiz yapın. 
 • Sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı uygulayın. 
 • Uyku düzeninize dikkat edin. 
 • Stresten uzak durun. 
 • Kahve tüketimini azaltın. 
 • Doğurganlığın en yüksek olduğu dönemlerde cinsel ilişkiye girin. 

Hamileliğin İlk HaftasıHamileliğin İlk Haftası

Döllenmenin gerçekleşmesi ile birlikte, kasık ağrıları gibi rahimdeki kramplar görülebilir ve bebeğin rahim duvarına tutunmasıyla birlikte implantasyon kanaması denilen, hafif kanama yaşanabilir. İlk trimesterin sonuna kadar devam edebilen belirtiler arasında sık idrara çıkma, şişkinlik ve mide bulantısı sayılabilir. 

Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız, öncelikle jinekolog uzmanına başvurarak kontrolden geçebilir ve hamilelik sürecinde dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi alabilirsiniz. Adet gecikmesi veya pozitif gebelik testi durumunda, gebelik takibi için hekiminize başvurmanız önerilir. 

Kaynak: Cemre

Hamileliğin İlk Haftası Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum