<"> <" /> <"> <" /> <" />

HGS Cezası Ne Kadar?

Ücretli otoyollar için kullanılan dijital sistem ile kaçak geçişler nedeniyle HGS Cezası ne kadar sorusuna yanıt arayan sürücüler bulunmaktadır. Otoyol kullanıyorsanız ücretli olması halinde doğal olarak ücretini ödemeniz gerekir. Bunun için aracınızın HGS hesabı olması yeterlidir. Hesabınız olmadığı takdirde ise ceza söz konusu olmaktadır.

HGS Cezası Ne Kadar? Nasıl Öğrenilir?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Karayollarında yaşanan sorunların giderilmesi amacıyla geliştirilmiş bir dijital ortamdır. Ücretli otobanlar için geçerli olan bu sistem sayesinde otomobil ve diğer türdeki araçlar hızlı geçiş sağlamaktadır.

Ücretli otoyollarda aracı ile geçenler kullanım ücretini kullandıkları yol kadar ödemesi gerekmektedir. HGS geçişlerinde aracın girişi ile geçişleri ve çıkışında plaka okuması dijital ortamlarda yapılmaktadır. Böylelikle araca kullandığı yol miktarı kadar yol ücreti tahsili yapılır.  Bu tahsilat ise aracın plakasına açılan HGS hesabı üzerinden yapılmaktadır. Öncelikli olarak bu hesaba para yatırılır. Sonrasında ise her geçişinizde ne kadar yol kullanmışsanız hesabınızdan düşülmektedir. Ancak hesabınız olmadığı takdirde kaçak geçişler söz konusu olur. Böyle geçiş yapan sürücüler ise HGS cezası ne kadar olduğunu, ne kadar para ödemesi gerektiğini sorgulamaya başlar.

HGS Cezası Ne Kadar?

HGS Cezası Ne Kadar?

HGS hesabınız yoksa aracınızla geçtiğiniz takdirde gönlünüz bir miktar rahat olabilir. Zira kaçak geçiş olarak görülen bu kullanımınız hesabınız olmadığından geçici olarak kayda alınır. Böylelikle geçişinizden itibaren 2 hafta içerisinde geçiş ücretinizi öderseniz size bir ceza yazılması ya da cezalı ödemeniz söz konusu olmaz. Ancak bu süreyi geçirirseniz cezanız yol geçişine göre kat ve kat artmaktadır. Böylelikle sürücü 2023 HGS Cezası ne kadar sorusuna yanıtlar aramak ister.

HGS 15 Gün İçinde Ödenmezse Ne Olur?

Ücretli olarak otoyollar bazı bölgelerde bulunmaktadır. Bu bölgelerdeki yolları kullanmanız halinde ücretini ödemeniz gerekir. Bu aşamada hesabınız ve hesabınızda da para yüklemesi olması gerekecektir. Ancak hesapta para olmaması ya da araca ait HGS hesabı olmaması halinde 15 gün içinde ödeme yapmanız gerekir. Bu süreyi aşan sürücüler HGS 15 gün içinde ödenmezse ne olur araştırmaları yapmaktadır. Bu süre içinde gereken ücret tutarı ödenmemesi halinde normal yol ücretinin 4 katı HGS cezası ödemeniz gerekecektir. Zira bu ceza plakanıza yazılır. Süresinde ödemediğiniz takdirde ise faiz ile gecikme tutarları söz konusu olmaktadır.

HGS Ceza Ücreti Ne Kadar?

HGS hesabınız olmasına rağmen içerisinde para yoksa bu hesabınıza iki hafta yani 15 gün içinde para yüklemesi yapmanız gerekir. Buraya yapacağınız yükleme ile standart olarak ödemeniz gereken tutar hesabınızdan otomatik olarak düşülür. Ancak bu süre içinde yükleme yapmazsanız ceza bedeli söz konusu olur. Hesabınızda para olmaması ve kaçak geçiş yapmanız halinde ve iki hafta içerisinde ödeme yapmadığınız takdirde normal geçiş ücretinin dört katı olarak ceza ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Yani 25 TL ödemeniz gerekirken cezalı olarak 100 TL ödemesi yapmak zorunda kalınmaktadır.

HGS Cezası Ne Kadar?

HGS Cezası Ne Kadar?

Otoban ücreti her araç için aynı değildir. Tek yön olarak hesaplanan HGS ücretinden bahsetmek mümkündür. Böylelikle HGS geçiş ücretleri;

  • Sınıf araçlar 53 TL
  • Sınıf araçlar 79.5 TL

Gece tarifelerinde ise;

  • 1 sınıf araçlar 26,50 TL
  • 2 sınıf araçlar 39,75 TL olmaktadır.

HGS Ceza Ödenmezse Ne Olur?

Ücretli otoban kullanımı ile bu hizmetin karşılığını ödemeniz gerekir. Otobanlarda yola giriş ve çıkışlarda Hızlı Geçiş Sistemi bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde beklemeden, fiziki olarak ücret ödemesi yapmadan geçiş imkanları bulunur. Böylelikle sürücülere zaman kazandırılmaktadır.

Hızlı Geçişlerde ise plaka üzerine açılan HGS hesapları olmaktadır. Bu hesaplara ön ödeme ile para yüklenir. Otoban kullanımı ise bu paralardan düşülmektedir. Ancak hesabınızda para olmaması ya da aracınıza ait bir hesap olmaması halinde sonradan ödeme yapmanız gerekecektir. Burada ödeme için süreniz 15 gün olur. Bu süre içinde ödeme yapmadığınız takdirde cezalı olarak otoban kullanım ücreti tahsil edilmektedir.

HGS Cezası Ne Kadar?

HGS Cezası Ne Kadar?HGS Cezası Plakaya mı gelir Şahsa mı?

Otobanlarda HGS sistemi aracın plakasını okumaktadır. Böylelikle otoyola giriş ve çıkışlarda aracınızın plakası ile kullanılan yol miktarı hesaplanır. Bu hesap ile birlikte HGS aracınıza yol ücreti yansıtmaktadır. Bu sebeple aracı kimin kullandığının önemi yoktur. Burada aracın plakasına ceza gelmektedir. Yani araç sahibini ilgilendiren konu olur. Bu aşamada HGS cezası plakaya mı gelir şahsa mı sorusunun yanıtı araca olmaktadır.

HGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Cezaların sorgulamasında en önemli adres e-devlettir. Burada size ait araçların tüm bilgileri yer alırken plakanıza yazılan cezalarda görülebilmektedir. Bu sebeple aracınıza yazılan HGS ceza sorgulama hizmetini e-devletten alabilirsiniz. Böylelikle HGS cezası ne kadar öğrenebilirsiniz. E-devlet giriş şifresi ile sayfanıza girdikten sonra arama penceresinden Hızlı Geçiş Sistemi İhlali Geçiş Bilgiler Sorgulama yazarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Böylelikle size ait aracınız varsa buradan HGS geçiş ihlalleri ve cezalarını öğrenebilir ve HGS Borç Sorgulama hizmetini alabilirsiniz.

Hızlı Geçiş Sistemi ile 2012 yılında tanışıldı. Bu süre öncesi farklı sistemler kullanılmaktaydı. Yaşanan sorunların giderilmesi adına geliştirilen bu sistem otobanlarda hızlı geçiş yapmanıza olanak sağlamaktadır. Hesap açılışı ile sizlere HGS kartı verilmektedir. Bu kart aracınızın ön camının orta üst kısmına yapıştırılır. Dijital ortamlarda kaçak geçişlerin önlenmesi amacıyla alınan tedbirlerden biri olarak görülmektedir.

HGS Cezası Ne Kadar?

HGS Cezası Ne Kadar?

HGS sistemi, borçlarınız ve ihlaller ile diğer hususlarda telefonla bilgi almak mümkündür. Bu aşamada arayacağınız numaralar 850 460 60 60 ile 444 1 788 olacaktır.

HGS Cezası Nasıl Ödenir?

Karayollarına bağlı olarak ödemeniz gereken HGS ücreti;

  • PTT Şubelerinden
  • Banka Şubelerinden
  • İnternet Bankacılıklarından
  • HGS Yükleme Noktalarından
  • E-devlet ile sorgulama yaparak
  • İnteraktif Vergi Dairesinden

Aracınıza ait cezaları ödeyebilirsiniz. Ancak hesap açmak istiyorsanız PTT ve Banka şubeleri alternatifiniz olacaktır. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız burada rahatlıkla kendinize araç bilgileri ile hesap açabilirsiniz.

PTT HGS Ceza Ödeme

HGS hesap açma, para yükleme ve borç ödeme işlemlerinde en önemli kurumsal alan PTT şubeleri olmaktadır. Bu aşamada PTT HGS ceza ödeme hizmetini şubelerden alabilirsiniz. Türkiye’de en yaygın otoban hesabı PTT nezdinde bulunmaktadır. Burada açacağınız hesaplarınıza bakiye yüklemeniz halinde rahatlıkla otobanları kullanabilirsiniz. Hesabınızda bakiye bulunurken aracınızı satmanız halinde PTT şubelerinden birine başvurarak hesabınızdaki parayı talep edebilirsiniz. Bu talep ile birkaç gün sonra size SMS ile bilgilendirme mesajı gelecektir. Bu mesaj sonrası PTT şubelerinden birine giderek hesabınızdaki parayı nakit olarak çekebilirsiniz.

HGS Cezası ne kadar sorusuna yanıt ararken aynı zamanda otobanın kullanıldığı süre ile ödemenin geciktiği süreye bağlı olarak faizler söz konusu olabilir. Bu aşamada özellikle HGS borcunuzu sorgulama yapmakta fayda olacaktır.

Kaynak: Cemre

HGS Cezası Ne Kadar? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum