İkizdere Gezilecek Yerler

Turizm cenneti ülkemiz Karadeniz ve Rize’de İkizdere gezilecek yerler ile muhteşem bir destinasyon sağlıyor.  Hem yaz hem de kış aylarında gezip görebileceğimiz onlarca farklı yer bulunuyor. Yoğun bir iş temposunda çalışan kişiler maalesef bu harika yerleri görebilecek zamana sahip değiller. Kısa tatil dönemlerini de stres atabilmek ve rahatlamak için tatil beldelerinden yana kullanıyorlar.

Kısa tatiller ve insanların yoğun sosyal yaşamı Karadeniz gibi harika bölgelerin göz ardı edilmesine sebep olmakta. Yemyeşil bir doğanın içinde huzurlu vakit geçirmenin hiç de zor olmadığı bu topraklar gezip görmek için muhteşem bir yer. Rize gibi insana yeşili doyuran yerlere gidebilir ve unutulmaz bir tatil dönemi geçirebilirsiniz. Rize’nin en büyük ilçesi olan İkizdere de kusursuz bir seçenek olacak.  Karadeniz ile gezi rotalarınızdan biri İkizdere muhteşem bir destinasyonun adresi oluyor.

Yaklaşık 10 bin kişilik nüfusu olan İkizdere çok sayıda doğal güzelliği bünyesinde barındırıyor. İnsanların İkizdere gezilecek yerler araştırması yapmasının sebebi de dar bir alana sıkışmış olan bu doğal güzellikler. İkizdere’ye gittiğinizde tertemiz havayı içinize çekebilir ve doğal güzelliklerle birlikte harika fotoğraflar elde edebilirsiniz.

İçindekiler

  • Doğa Harikası Anzer Yaylası
  • Yeşilin Her Tonunu Barındıran Mahura Yaylası
  • Sizi Kendisine Âşık Edecek Çağrankaya Yaylası
  • Yapaylıktan Tamamen Uzak Olmak İçin Ovit Yaylası
  • Muhteşem Manzarasıyla Manle Şelaleleri
  • Tarihi Yapısıyla Güneyce Hacı Şeyh Cami

Doğa Harikası Anzer Yaylası

Sizin için hazırladığımız İkizdere gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Anzer Yaylası’nı koyduk. 2105 rakıma sahip olan bu doğa harikası yayla adeta animasyon filmlerinden fışkırmış gibi. Koyu yeşil, uçsuz bucaksız doğa sizi derinden etkilemeyi başaracak. Yaylada bulunan küçük evler manzaranın harika bir seviyeye çıkmasını sağlıyor. Bölgede hayatınız boyunca yapabileceğiniz en iyi doğa yürüyüşlerinden bir tanesini yapmaya hazırlanın.

İkizdere Gezilecek Yerlerİkizdere Gezilecek YerlerYeşilin Her Tonunu Barındıran Mahura Yaylası

Rize İkizdere bölgesi çok sayıda yaylayı bünyesinde barındırıyor. Her biri muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olduğundan İkizdere gezilecek yerler listesinde kendisine yer bulabilmekte. Mahura Yaylası da bölgeye gittiğinizde çıkmanız gereken noktalardan bir tanesi. İkizdere ilçe merkezine 28 kilometre uzaklıkta olan yayla 2643 metre yüksekliğe sahip. Büyük Yayla ya da Tozköy Yaylası olarak da isimlendirilen bu harika yaylayı kesinlikle kaçırmayın.

Sizi Kendisine Âşık Edecek Çağrankaya Yaylası

Rize bölgesindeki yaylalarımızdan devam ediyoruz. Çağrankaya Yaylası 2300 metre rakım değeri ile bölgedeki en değerli alanlardan bir tanesi. Yaylanın üzerinde yer alan yerleşim yerlerine insanlar yaz aylarında çıkıyor ve yazın büyük bir kısmını burada geçiriyorlar. Sizin de bu dönemlerde yaylaya çıkmanız en doğru seçenek olacak. İnanılmaz manzaralar yakalayabileceğiniz bu yaylaya çıkarken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

Yapaylıktan Tamamen Uzak Olmak İçin Ovit Yaylası

Hazırladığımız İkizdere gezilecek yerler listesindeki son yayla ise Ovit Yaylası. Binlerce yıldır yapay ürünlerin hiç kullanılmadığı yaylada doğa ile iç içe bir yaşam sizleri bekliyor olacak. Kendinizi dinlemek, bütün stresinizden arınmak ve huzurlu günler geçirmek istiyorsanız tatilinizi bu harika yaylada geçirebilirsiniz. 2400 rakım değeri bulunan yaylada oksijene doyacaksınız.

İkizdere Gezilecek Yerlerİkizdere Gezilecek YerlerMuhteşem Manzarasıyla Manle Şelaleleri

Tabi ki listemizde sadece yaylalar bulunmuyor. Yaylaların yanı sıra farklı doğal güzellikler de var. Manle Şelaleleri bölgede görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Birden çok şelalenin bulunduğu bölgede toplam şelale uzunluğu 45 metre olarak ölçülüyor. Peş peşe oluşan şelalelerde su 45 metre yükseklikten yere düşmekte. Haliyle bu da muhteşem manzaraların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Tarihi Yapısıyla Güneyce Hacı Şeyh Cami

Listemizde güzelliğinin yanı sıra tarihi yapısıyla dikkatleri üzerine çeken tek yer Güneyce Hacı Şeyh Cami oluyor. 1886 senesinde inşa edilen cami, klasik cami mimarisinin oldukça dışında. İkizdere gezilecek yerler listemizde kendisine yer bulan cami ilçeye yalnızca 14 km. uzaklıkta bulunuyor. Yüzyılı aşkın tarihi gözlemlemek için kısa sürede camiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Cemre

İkizdere Gezilecek Yerler Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum