İnci Kitabının Özeti, Ana Fikri ve Analizi

John Steinbeck’in İnci isimli eseri, birçok kitapseverin ilgiyle okuduğu bir kitaptır. Öyle ki kitabı okuduğunuz zaman farklı konuları sorguluyorsunuz. Eser, insanların kapitalist düzende ne hale geldiğini vurucu bir şekilde anlatıyor. Biz de bu içeriğimizde İnci kitabı özeti hakkında bilgi vereceğiz. Hazırsanız, içeriğimizi okumaya başlayalım.

İçindekiler

 • İnci Kitabının Konusu ve Ana Fikri
 • İnci Kitabının Özeti
  • İnci Kitabının Özeti Kısa
  • İnci Kitabının Özeti Uzun
 • İnci Kitabının Karakterleri
 • İnci Kitabının Yazarı John Steinbeck Kimdir?
 • Sıkça Sorulan Sorular

İnci Kitabının Konusu ve Ana Fikri

İnci kitabı özeti öncesi, kitabın konusu ve ana fikriyle alakalı bilgi verelim. John Steinbeck inci konusu, Kino ismindeki adamın bebeğini akrebin sokması sonucunda verdiği mücadeleyi anlatıyor. Bebeği için doktora gitse bile beklediğini bulamıyor ve daha sonrasında bir inci buluyor. Bu olay örgüsü çerçevesinde kitap ilerliyor.

Kitabın ana fikri ise yoksullaştırılmış ve cahil bırakılmış bir halkın hayatlarını kabul edişidir. Eserde halk, para karşılığında önlerine sunulan her durumu benimser. İnsanların kapitalist düzende para için nasıl değiştiği gözler önüne serilir.

İnci Kitabının Özetiİnci, dünya edebiyatının en çok okunan eserlerinden biridir.

Eserin konusu ve ana fikrine değindiğimize göre John Steinbeck İnci özetini anlatalım. İçeriğin devamında özetin hem kısa hem de uzun versiyonunu vereceğiz. Ardından karakterleri analiz edeceğiz.

İnci Kitabının Özeti Kısa

Kino, ailesini çok seven ve onlar için mücadele eden bir babadır. Bir gün küçük çocuğunu akrep sokar ve çok kötü hastalanır. Bunun üzerine Kino ve ailesi, şehirdeki doktora gider. Ancak doktor, acımasız ve para düşkünü biridir. Çiftin parasının olmadığının farkındadır ve onları hemen kovar.

Evine döndükten sonra Kino, bambudan yapılmış kayığıyla inci avına çıkar. Kıyıdan iyice uzaklaşır ve inci avına başlar. Derinliklerde dünyanın en büyük incisini bulur. Artık bu yoksulluktan kurtulacaklarına dair umudu artar. Karısıyla kilisede nikah yapabilecek ve oğullarını okula gönderebileceklerdir. Ancak bu hayaller karşısında Kino, komşularında uyanan kıskançlığı göremez.

İnci Kitabının Özeti Uzun

Kino, deniz kıyısında yaşayan, geçimini inci avcılığıyla sağlayan biridir. Evleneli çok uzun zaman geçmemiştir ancak bir çocuğunu hastalıktan kaybetmiştir. Bu durumda eşiyle birlikte umutlarını ikinci çocuklarına bağlamışlardır. Ancak bir gün bebeklerini akrep sokar. Kino, bu olay sonrasında hemen akrebi öldürür. Eşiyle beraber çocuklarını alır ve şehirdeki doktora giderler.

Doktor, paragöz bir adam olduğundan onların çocuklarını tedavi etmeyi reddeder. Kino ve ailesi bu durum karşısında evlerine döner. Saz kayığına binerek Kino denize açılır ve derinliklerde dünyanın en büyük incisini bulur. Bunu satıp harika bir hayat kuracaklarına dair hayal kurar. İnciyi alıp evine gider ve eşine tüm olabilecekleri anlatır.

Eşine bu inciyi anlattığı sırada kardeşi ve eşi de eve gelir. Onlara çeşitli tavsiyelerde bulunurlar. Çok fazla zaman geçmeden bu haber tüm kasabada duyulur. Doktor, bu inciye ulaşıp Salinas’tan Paris’e taşınma hayali kurar. Aynı zamanda birçok kişi bu incinin peşine düşer. Doktor bir gün bebeği tedavi etmek için Kino’nun evine gider. Kino, bebeğin iki gündür iyi olduğunu söyleyerek onu reddeder.

Doktor, bebeğe bir ilaç verir. Biraz ateşinin çıkabileceğini de söyler. Gerçekten bebeğin ateşi çıkar ve doktor yeniden gelip ateşini düşürür. Asıl amacı incinin nerede olduğunu öğrenmektir. Kino, yanlışlıkla göz ucuyla incinin olduğu yere bakar.

Gece uyurken eve biri gelir. Kino, adamla boğuşur ve onu öldürür. Aynı zamanda hırsızlar kasabada yangın çıkarmışlar ve bazı saz evleri yakmışlardır. Kino ve eşi kaçmanın en doğru karar olduğunu düşünürler. Kino’nun eşi, bu incinin büyük uğursuzluklara neden olduğunu dile getirir.

Kaçarken bir arazide dinlenmeye karar verirler. O esnada bazı sesler duyarlar. Bunlar, incinin peşinde olan hırsızlardır. Daha dikkatli davranmak için bir kovuğa yerleşirler. Çok yakınlarında hırsızlar dinleniyordur. Kino, onları öldürmek için harekete geçer. Bu esnada bebek ağlamaya başlar. Hırsızlar bu sesi kurt zannetmişler ve o yöne doğru ateş ederler.

Ertesi sabah Kino ve eşi köye gelir. Yanlarında bebekleri yoktur ve kadının elinde kanlı şal vardır. Köylüler, bebeğin öldüğünü anlar. Ardından Kino ve eşi, deniz kıyısına giderek bu uğursuz inciyi denize geri bırakırlar.

İnci Kitabının Karakterleri

İnci ktabı temelde 2 ana karakterin etrafında döner.

Kitabın özetini uzun ve kısa olarak verdiğimize göre karakter analizini yapalım. Kitapta üç önemli karakter vardır:

 • Kino: Yoksulluktan dolayı sürekli ezilmiş bir adamdır. Hayatını ailesine ve çocuğuna adamıştır. Onları tehlikeye atmak istemez, sürekli korumaya çalışır. İnci avcılığı yaparak geçimini sağlar. Tek isteği, çocuğunu ve eşini bu sefaletten kurtarıp güzel bir hayata başlamaktır.
 • Kino’nun Eşi: Fedakar ve ailesine düşkün bir kadındır. O, inci bulunduktan sonra Kino ile aynı şekilde düşünmez. İncinin uğursuzluklar getirdiğine inanır.
 • Doktor: İnsanları sürekli küçümseyen ve paragöz bir adamdır. Para için her türlü kötülüğü yapabilecek niteliktedir.

Karakterlere baktığımız zaman insan umudunu ve kapitalist düzenin insanları nasıl değiştirdiğini görüyoruz. Eserde bulunan doktor, aynı zamanda kasaba halkını da temsil ediyor. İnsanların para hırsı için yapacakları kötülükleri eser gözler önüne seriyor.

Kitaplara meraklı mısınız? Çöp adam kitap özeti yazımıza göz atın!

İnci Kitabının Yazarı John Steinbeck Kimdir?

İrlanda asıllı Amerikalı realist bir yazardır. Eserlerinde daha çok yoksul halkı anlatır. Onları, iyi bir şekilde analiz ederek eserlerinde yer verir. Toplumun farklı yönlerine değinir. Daha çok yoksulluk konusunda insanların nasıl davrandığını eserlerinde aktarır. Büyüdüğü California bölgesindeki insanların yaşam tarzları sıkça yer bulmuştur. İmgelerle eserlerini daha natüralist bir şekilde sunmuştur. En çok bilinen kitabı, şüphesiz Fareler ve İnsanlar’dır.

Sıkça Sorulan Sorular İnci Kitabının Ana Fikri Nedir? İnsanların para hırsı için yapacağı kötülüklerin nasıl bir felakete yol açtığı, kitabın ana fikridir. İnci Okuma Kitabı Kaç Sayfa? Kitabın sayfa sayısı, 102’dir. İnci Kimin Kitabıdır? İnci, İrlanda asıllı Amerikalı realist yazar John Steinbeck’e aittir.

Kaynak: Cemre

İnci Kitabının Özeti, Ana Fikri ve Analizi Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum