<"> <" /> <"> <" /> <" />

İtalya’daki tekne faciasında can kaybı 58’e yükseldi

İtalya Kıyı Güvenliği, İtalya açıklarında meydana gelen tekne faciasında 58 sistemsiz göçmenin hayatını kaybettiğini, 80 göçmenin ise kazadan sağ kurtulduğunu açıkladı.

İtalya’nın Calabria bölgesindeki Crotone’ye bağlı kıyı beldesi Steccato di Cutro açıklarında meydana gelen tekne faciasında can kaybı artıyor. İtalya Kıyı Güvenliği tarafından yapılan açıklamada, meydana gelen tekne faciasında 58 sistemsiz göçmenin hayatını kaybettiği belirtilerek, 80 göçmenin ise kazadan sağ kurtulduğu tabir edildi. Sistemsiz göçmenlerin bulunduğu ahşap teknenin “kıyıdan birkaç metre açıkta” kayalara çarpması sonucu battığı belirtilerek, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği söz edildi. İtalyan yetkililer gemidekilerin birçoklarının Afganistan, Pakistan, Somali ve İran vatandaşı olduğunu bildirdi.

Cutro Belediye Lideri Antonio Ceraso basına yaptığı açıklamada, hayatını kaybedenler ortasında bayanların ve çocukların bulunduğunu belirterek, teknenin olumsuz hava koşulları sonucu “parçalandığını” ve enkaz kalıntılarının kıyı şeridinde yaklaşık 300 metre boyunca dağıldığını söylemişti. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ise ölümcül olay için “derin üzüntü” duyduğunu açıklayarak, denizde daha fazla vefatı önlemek için sistemsiz deniz göçünü durdurma kelamı vermişti. Uluslararası Göç Örgütü’nün Kayıp Göçmenler Projesi’ne nazaran 2014’ten bu yana Orta Akdeniz’de 20 bin 333 kişi hayatını kaybetti yahut kayboldu.

Kaynak: Cemre

İtalya’daki tekne faciasında can kaybı 58’e yükseldi Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum