Kaçak Elektrik Cezası Ne Kadar?

Artan kullanıcı fiyatları ile birlikte son yıllarda en çok araştırılan konulardan biri de kaçak elektrik cezası ne kadar üzerinde olmaktadır. Kullanılan kaçak elektrik tespiti ile güncel olarak kaçak elektrik cezası ne kadar? Nasıl Ödenir? İptal edilir mi gibi birçok sorunuza yanıtları cemre.com olarak sizler için derledik.

Enerji kullanımları iki farklı faturalama sistemi ile hesaplanmaktadır. Biri standart fatura hesaplama yöntemi olurken diğeri gece elektrik kullanımı ile tasarruf yapılmaya çalışılmasıdır. Gündüz, Akşam ve gece tarifeleri ile elektrik kullanımı mümkündür. Böylelikle saat 22:00’den sonra kullanılan elektrik diğer zamanlara göre çok daha ucuz olarak faturalara yansıtılmaktadır. Fakat genel olarak zamanlı elektrik kullanımı çok yaygın değildir.

Usulsüz Elektrik Kullanım Nedir?

Kaçak elektrik kullanımı ile faturaya yansımayan özelliğe sahiptir. Bu aşamada usulsüz kullanım ile karıştırılmaktadır. Elektrik kullanımında usulsüz olarak kullanımlar şu şekilde listelenmesi gerekir.

Kaçak Elektrik Cezası Ne Kadar?

Kaçak Elektrik Cezası Ne Kadar?

  • Abone adına sözleşme olmadan enerji tüketiminde bulunmak.
  • Abonenin grubu dışında ticarethane gibi yerlerde mesken elektriği kullanma
  • Mührü olmayan sayaç ile elektrik enerjisi kullanımı usulsüz olarak değerlendirilmektedir.

Kaçak elektrik kullanımı ise farklı olur. Böylelikle usulsüz enerji kullanımının cezası farklı olmaktadır. Yapılan tespitler ile usule aykırı olarak enerji kullanımı için ilgili kişiye 15 gün süre verilir. Bu süre içinde kişi üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmekle yükümlüdür. Kendi abonesi gurubuna ait aboneliği alması gerekir. Cari yıl içerisinde belirlenen kurul kararları elektrik açma kapama bedellerini ortaya koymaktadır. Bu sebeple usulsüz tespitlerde standart açma kapama bedelinin beş katı ücret tahsilleri yapılmaktadır.

Kaçak Elektrik Cezası Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

Kaçak elektrik ile usulsüz enerji kullanımında tüketicinin bilinçli olması gerekir. Zira tespitler ile kesilen cezalar yüksek olurken defalarca kesilen cezalar ile çok daha ağır faturalar ortaya konulmaktadır. Bu sebeple bilinçli olmak gerekir.

Kaçak elektrik kullanımlarında ise ilgili yönetmelik hükümleri uygulanmaktadır. Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği bu konuya açıklık getirmektedir. Bu yasa ilgili kısımları gereği kaçak elektrik cezası kesilmektedir. Böylelikle vatandaşlar kaçak elektrik cezası ne kadar sorusuna yanıtlar arar.

Kaçak Elektrik Cezası Ne Kadar?

Kaçak Elektrik Cezası Ne Kadar?

Abone grubuna bağlı olarak kullanılan kaçak elektrik miktarı kesilecek ceza için önemlidir. Zira burada kullanılan kaçak kilowatt miktarı ile enerji bedeli 1,5 kat olarak kullanıcıya yansıtılmaktadır. Bu aşamada yine aynı kullanıcı kaçak elektrik kullanmaya devam etmesi halinde ceza miktarı değişmektedir. Tespit edilmesi ile ikinci kez kaçak elektrik cezası ne kadar sorusunun yanıtı da kullanılan enerjinin iki katı olmaktadır.

Kullanılan elektriğin kaçak olması halinde ceza sadece maddi olarak olmayabilir. Bu aşamada hapis cezaları ile cezalandırılmak söz konusu olur. Bu aşamaya gelen tüketicilerin sorusu ise kaçak elektrik cezası paraya çevrilir mi olmaktadır.

Kaçak Elektrik Cezası Paraya Çevrilir mi?

Kaçak elektrik, su ve doğal gaz kullanımı maddi olarak cezaların yanında hapis cezalarını gerektirebilir. Nitekim bu cezalar ile ilgili olarak Türk Ceza Kanunun 163. Maddesinde düzenlemeler bulunmaktadır. Adli olarak kesilen para cezaları aynı zamanda hapis cezaları ile desteklenmektedir. Kaçak elektrik kullanımlarında verilen hapis cezaları alt sınırlardan belirlenmektedir. Bu cezalar böylelikle paraya çevrilebilir.

Kaçak Elektrik Cezası Ne Kadar?

Kaçak Elektrik Cezası Ne Kadar?Kaçak Elektrik Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Mesken ve ticarethanelerde farklı elektrik ücreti tutarları ile fatura kesilmektedir. Bu anlamda abone grubuna bağlı olarak kesilecek ceza miktarı da değişmektedir. Kaçak elektrik kullanmanın cezası ne kadar sorusunun en önemli hesaplama aşaması kullanılan enerji miktarı olmaktadır. Zira bu miktarın 1,5 katı olarak ceza kesilir. Kaçak elektrik kullanan abone bu ceza sonrası yine usulsüz olarak kaçak kullanmaya devam etmesi halinde bunun tespiti ile bu oran 2 katına çıkmaktadır. Yaşam aboneleri kaçak elektrik ile karşı karşıya bırakabilmektedir.

Kaçak Elektrik Cezası Nasıl Öğrenilir?

Ticari ve mesken aboneleri kaçak elektrik kullanımlarında tespit edilmesi halinde para cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu tespitler esnasında tüketicilerin merak ettiği hususların başında kaçak elektrik cezası nasıl öğrenilir olmaktadır. Kaçak elektrik ile tespit sonrası geçmiş aylardaki kullanım oranlarına bakılmaktadır. Bu oranlar ile ortalama kullanım miktarı üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Bu hesaplamalar ile size kesilen ceza fatura olarak kesilir ve size bildirilir. Böylelikle size kesilmiş olan kaçak elektrik cezası ne kadar öğrenmiş olursunuz.

Adınıza kesilen elektrik faturası ve ceza faturaları ile tutarları abonenin kaydı bulunduğu telefon numarasına SMS ile ya da e-posta yoluyla bildirilebilmektedir. Bunun yanında dilerseniz abonesi olduğunuz elektrik dağıtım şirketinin müşteri hizmetleri numarasından da adınıza kesilen kaçak elektrik cezası ne kadar sorusuna yanıtlar bulmanız mümkündür.

Kaçak Elektrik Cezası Nasıl Kesilir?

Kaçak elektrik tespitinde teknik bir çalışma söz konusu olur. Burada kaçak kullanan abone için kaçak elektrik tutanağı düzenlenmektedir. Bu tutanak ile kişi kendisinin haklı olduğunu düşünüyorsa itiraz edebilir. Elektrik şirketleri itiraz komisyonları ile yapılan başvuruları değerlendirmeye almaktadır. Bu değerlendirme sonrası komisyon kararı uygulamaya alınır. İtirazın yapılmasında ise dilekçe ve ekleri önem kazanır. Burada komisyon dilekçe ve eklerinizi inceler ve buna göre bir karara varır. Eğer haklı olduğunuza karar verirse tutanak iptal edilir.

Kaçak Elektrik Cezası Ne Kadar?

Kaçak Elektrik Cezası Ne Kadar?

Kaçak elektrik kullanımı tespitinde nasıl kullanıldığı önemlidir. Burada yapılan müdahale varsa bu müdahalelerin düzeltilmesi sağlanır. Hatta abonenin elektriği kesilir ve elektrik kesme belgesi sizlere verilir. Sayaçta bir müdahale bulunuyorsa buradaki şüphe ile sayaç sökülerek incelemeye alınmaktadır. Yeni sayaç takılarak elektrik tüketimine izin verilmektedir. İncelemeye alınan sayaçta yapılan incelemeler ile usulsüz olarak bir müdahale söz konusu olması halinde abonenin elektriği kesilmektedir. Bu kesim işlemi için tutanak düzenlenir. Bununla birlikte elektrik dağıtım şirketi kaçak elektrik kullanan kişi için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunur.

Kaçak elektrik kullanımında kişinin ne kadar elektrik tükettiğinin tespit edilmesi çalışmaları yapılır. Bu aşamada tespiti mümkün olmayabilir. Karşılığı ödenmeden kullanılan elektrik enerjisi için yapılan suç duyurusu ile yargılama yapılmaktadır. Yapılan yargılama ile abone 3 yıla kadar hapis cezası alabilir. Ancak ilgili yönetmeliğin 46. Maddesinde para cezalarından bahsedilmektedir. Bu cezalar ile hukuki olarak görülen davaların adresi Asliye Hukuk Mahkemeleri olmaktadır. Elektrik dağıtım şirketleri davaları abonenin olduğu yerleşim yerlerinde açmaktadır.

Elektrik kullanımı aboneliklere bağlanmıştır. Başka birinin aboneliği ile elektrik kullanma usülsüz olarak görülmektedir ve yasaktır. Abone sözleşmesinde kaçak elektrik kullanımı ve diğer hususlar  bulunmaktadır. Ancak kişiler abone olurken bu hususları göz ardı ederek sözleşmeye imza atar. Karşılığı olmadan yani ücretini ödemeden kullanılan kaçak elektrik cezası ne kadar olarak sorgulayan kişiler hapis cezasına kadar varan ağır yaptırımlarla karşılaşmaktadır

Kaynak: Cemre

Kaçak Elektrik Cezası Ne Kadar? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum