Kadınlarda Aldatma Psikolojisi: Kadınlar Neden Aldatır?

‘’Kadınlar neden aldatır?’’ sorusu, her zaman tartışmalara yol açan yanıtlarla baş gösterir. Bunun nedeni, kadınların erkeklere göre daha sadık olduğunun düşünülmesidir. Özellikle ataerkil toplumlarda, değil aldatma cesaretine sahip olmak, doğal bazı hakları kullanabilmek bile kadınlara çok görülür.

Kadınlar, yaratılışları gereği daha hassas ve duygusal yapıdadır. Genel olarak aldatma eğilimine sahip olmasalar da uzun süre gösterdikleri sabrın sonucunda, amaçlarına ulaşamadıkları için farklı arayışlara girebilirler. Elbette kadınlar, sadece aşk veya heyecan yaşamak için de aldatabilir.

Erkeklerin ve kadınların, tek başına bir birey olduğu unutulmamalıdır. Aynı zamanda kendi yaşantıları üzerinde öncelikli söz sahibi olmaları gerektiği de bilinmelidir. Aldatmak, kesinlikle doğru bir davranış biçimi değildir. Ancak bir tercih meselesi olduğu için insanları bu noktada engellemek, çoğu zaman pek mümkün değildir.

İçindekiler

 • Aldatmanın Evrimsel Nedenleri
 • Kadınların Aldatma Nedenleri Erkeklerden Farklı Mı?
  • Kadın Ne zaman Aldatır?
 • Bir Kadın Neden Aldatır?
  • Aldatma Nedenleri
 • Sıkça Sorulan Sorular

Aldatmanın Evrimsel NedenleriAldatmanin evrimsel nedenleriAldatmanın evrimsel nedenleri günümüz ilişkilerine de ışık tutuyor ve birçok soruya yanıt bulmamızı sağlıyor.

‘’Kadınlar neden aldatır?’’ sorusunu cevaplayabilmek için öncelikle insanların neden aldatma ihtiyacı duyduklarını incelememiz gerekiyor. Evrim, tanım olarak bakıldığında bir canlının değişiminin birdenbire olmadığını açıkça gösterir.

İnsanın evrim süreçlerine baktığımızda ise ortak atalar, kaybolan insan türleri ve fiziksel gelişimler gibi çok fazla başlığı incelememiz gerekiyor. Çevresel koşullar ve hayatta kalma iç güdüsü sebebiyle hala bazı davranışlarımızı, sadece kendimizi korumak için yaparız. Bununla birlikte durumun, aslında ilkel olduğunu da anlayabiliriz.

Erkekler sınırsız sayıda kadınla beraber olarak dünyada kendi soyundan gelecek bir güç yaratmak ister. İktidar hissi ve aile başta olmak üzere birçok insan üzerinde erkekler, egemenlik kurmayı amaçlar. Kadınlar ise özellikle doğal seleksiyonlarına bağlı olarak 9 aylık hamilelik dönemlerinde fazlasıyla desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle kendisini koruyan ve her zaman sorumluluğunu alabilecek bir erkeğin yanında olmasını bekler.

Kadın ve erkeğin ilk çağlardan gelen bu davranış biçimlerinin, modern dünyada farklı gibi görünse de, özünde tamamen aynı olduğunu görebilirsiniz. Karşılaştığınız bazı insanların evlenecekleri erkeğe; ev, araba, para ve çok daha fazlasını içeren talepler yönelttiğini görebilirsiniz. Her ne kadar maddiyat odaklı ilişkilerin etik olmadığını düşünsek de aslında kadının eskiden gelen korunma ve sorumluluk altına girme isteği, bu duruma sebeptir.

Kadınların Aldatma Nedenleri Erkeklerden Farklı Mı?

Erkekler ve kadınlar arasında yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki aldatma oranları birbirine oldukça yakın. Kadının daha az aldattığı yönüne ki algının yanlış olmasında, bu durumu erkekler gibi gurur kaynağı veya başarı göstergesi olarak görmemeleri yer alıyor. Toplumumuzda ataerkilliğe olan aşırı bağlılığın, cinsiyetler arası nasıl ayrımlara sebep olduğu, farklı ve uzun bir konu olarak işlenebilir. Şu an için ‘’Kadınlar neden aldatır?’’ cevaplarını birlikte aramaya devam edeceğiz.

Kadın Ne zaman Aldatır?

“Kadın ne zaman aldatır?” diye merak ediyorsanız, istekleri karşılanmadığında ve mutsuz olduklarında böyle bir yola başvurduklarını bilmelisiniz. Erkekler için de geçerli olabilecek, aynı zamanda aldatmayı tetikleyen bazı detayları aşağıda okuyabilirsiniz:

 • Eşler arasında meydana gelen maddi ve manevi anlaşmazlıklar, aldatmaya zemin hazırlayabiliyor. Birbirine vakit ayırmamak, istekleri karşılamamak ve sürekli kavga etmek, bu anlaşmazlıklar arasında sayılabilir.
 • Cinsel yetersizlikler olduğu zaman çiftlerin farklı partner arayışına girdikleri de gözlenmektedir.
 • Erken yaşta evlenen ve flört aşamalarında yeterli tecrübeye sahip olmayan insanların, aşk ve tutku gibi duygulara uzak olmaları, tetikleyici olabiliyor. Yeni heyecan arayışları, yetersiz ve artık tek düze olmuş ilişkiler için kaçınılmaz gibi görünüyor.
 • Özellikle kadınların zorla evlendirilmesi, ülkemizde çok sık karşılaşılan bir durum. İsteksizce yapılan evlilikler, partnerler arası uyumu zorlaştırıyor. Sevgi yerine intikam hisleri meydana gelmesine sebep olduğu içinse “mutlu olurum” yanılgısıyla aldatma meydana gelebiliyor.

Belirtilen durumlar, aldatmaya bahane olarak gösterilebilir. Ancak öncesinde sorunların kaynağına inmeye çalışmak daha doğru olacaktır. Aldatmanın bir çözüm olmadığını, kişilerin kendi öz saygılarının kaybolmasına yol açacağını bilmelisiniz. İlişki sorunları için çift terapisi imkânı ve uzman görüşlerden destek almak mutlu birlikteliklere katkı sağlayacaktır.

Bir Kadın Neden Aldatır?Bir kadin neden aldatirBir kadın neden aldatır? Konunun detaylarına içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz.

“Kadınlar eşlerini neden aldatır?” sorusu için bir cevap arayışındaysanız, esasında oldukça kolay ulaşabileceğiniz yanıtlar bulabilirsiniz. Elbette önemsenmediğiniz için aldatılabilirsiniz. Ama dengeli bir ilişkide, ortaya aldatma gibi kötü bir durum çıkıyorsa, çiftlerin her ikisinin de hatalı olabileceği unutulmamalıdır.

Üstünüze düşen sorumlulukları tam olarak yerine getirmemek, verilen sevgiyle çelişen durumları meydana getirebilir. Beklentilerin karşılanmaması, kavga ve anlaşmazlıkların çıkmasında doğrudan etkilidir. Bunların neticesinde de ilişkiler bitebilir veya intikam duygularıyla farklı yollar tercih edilmesine neden olabilir. Kadınların neden aldattığıyla ilgili diğer detayları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Aldatma Nedenleri

Kadınların aldatma nedenleri arasında birçok etken sayılabilir. ‘’Evli kadın neden aldatır?’’ sorusu bu durum için en çok merak edilenler arasındadır. Çünkü hiçbir kadın hatta hiçbir erkek mutlu bir yuvayı bozmak istemez. İlişkileri kötü olaylarla baş başa bırakabilecek ve özellikle kadınların aldatmasına neden olabilecek davranışlarda arasında;

 • Erkeklerin eşlerine şiddet uygulaması,
 • Partnerlerinin uzun süreli seyahatlere çıkması ve evine ilgisiz olması,
 • Alkol, uyuşturucu veya kumar bağımlılıkları,
 • Eşin günlük hayatta ve cinsellik yaşamda bencil davranması,
 • Aşırı kıskançlık,
 • Romantizmin bitmesi gibi nedenler gösterilebilir.

Aldatmaya neden olabilecek faktörlerin sayısı arttırabilir. Kişilerin karakterleri ve ahlak anlayışları tüm tercihleri direkt olarak etkileyecektir. İkili ilişkilerde, karşı tarafa saygı duymak gerektiğini unutmamak, bu noktada yardımcınızdır. “Kadınlar neden aldatır?” konusunda detayları sizlerle paylaşmaya çalıştık. Aynı zamanda farklı konular hakkında çarpıcı bilgilere ulaşmak için cemre.com sitemizi mutlaka takip etmelisiniz.

İlişkilerle ilgili merak edilen konuları incelemeye devam ediyoruz. “Her Yerden Engellenen Erkek Ne Hisseder?” içeriğimizi de incelemeyi unutmayın!

Sıkça Sorulan Sorular

Aldatan Kadın Psikolojisi Nasıl Olur? Bir kadının aldatmasına sebep olabilecek çok fazla durum olabilir. Özellikle uzun süreli birlikteliklerin aldatmayla sonlanması, beklentilerin karşılanmadığının en büyük göstergesidir. Aldatmak isteyenlerin psikolojik nedenler neticesinde bu noktaya geldiği unutulmamalıdır. Tarafların anlaşarak ayrılmaları, öncelikli tercih olmalıdır.

Kadın Ne İçin Aldatır? Kadınlar genellikle sevgi görmek ve özgüvenlerini yeniden kazanmak için aldatabilir. Aile içinde yaşanan şiddet ve eş tarafından sorumlulukların yerine getirilmemesi, çocuklarına ve kendisine gösterilmeyen sevgi nedeniyle bir kurtuluş yolu aranabilir. Aldatmanın yanlış olduğu ve sırf kişisel isteklerden dolayı yapılmaması gerektiği bilinmelidir.

Kadınlar En Çok Kaç Yaşında Aldatır? Aldatma için spesifik bir yaş belirtmek oldukça zordur. Ancak yapılan araştırmalar, insanların yaşı arttıkça aldatma eğilimlerinin daha çok olduğunu gösteriyor. Erkeklerde 55 kadınlarda ise 45 yaş, aldatmanın en çok yaşandığı dönemler olarak belirlenmiştir. Bu şaşırtıcı sonuçların kişiden kişiye göre değişebileceği unutulmamalıdır.

Kaynak: Cemre

Kadınlarda Aldatma Psikolojisi: Kadınlar Neden Aldatır? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum