Kağıttan Gemi Nasıl Yapılır?

Kâğıttan gemi nasıl yapılır? Kâğıt çok kolay şekil alabilen bir yapıya sahip çok yönlü bir malzemedir. İnsanlar kâğıdın şekil alabilen özelliğinden yararlanarak pek çok aktivite de kâğıdı kullanmaktadır. Kâğıttan gemi yapmak da insanların keyif alarak yaptığı aktiviteler arasında yer almaktadır.

Kâğıttan gemi yapmak insanlar için her zaman keyifli ve eğlenceli bir aktivite olmuştur. Her seviyeye uygun beceriye sahip insanlar tarafından pratik malzemeler aracılığıyla yapılması mümkündür.

İçindekiler

  • Kâğıttan Gemi Nedir?
  • Kâğıttan Gemi Yapımı Adım Adım
  • Kolay Gemi Yapımı
  • Kâğıttan Küçük Gemi Yapımı
  • 3 Boyutlu Gemi Yapımı

Kâğıttan Gemi Nedir?

Kâğıttan gemi nedir?  Kâğıttan gemiler yalnızca kâğıt kullanılarak yapılan küçük minyatür gemilerdir. İnsanlar hayal dünyalarını kullanarak model verdikleri gemilerin yapımı güzel bir aktivite olmaktadır. İnsanlar kâğıttan gemiyi yaparken birçok farklı gemi çeşidine göre istedikleri modele göre gemi yapabilmektedir. Kâğıttan gemi çeşitleri arasında fold and go gemiler bulunmaktadır. Bu gemi çeşidi kâğıtların katlanması ve kesilmesi yöntemiyle yapılmaktadır.

Kâğıttan gemi nasıl yapılır? Origami gemi çeşitleri daha karmaşık katlama yöntemiyle yapılan kâğıt gemilerdir. 3 boyutlu kâğıt gemiler ise önceden planlanarak hazırlanmış şablonlar üzerine 3 boyutlu şekilde yapılmaktadır.

Kâğıttan gemi çeşitleri arasında birkaç adım da yapılabilecek tekne modeli de yer almaktadır. Diğer bir kâğıttan gemi çeşidi gulettir. Gulet kâğıt gemileri kâğıt parçasının model olarak yüksekliği ve gövde tasarımı ile bir yelkenli tekne türü olarak yapılır.

Kâğıttan gemi çeşitleri arasında karavel de bulunmaktadır. Karavel çok fazla adım gerektirmesi, kesme ve katlama işlemlerindeki karmaşık yapısı ile yapımı zor bir kâğıt gemi modelidir.

Kâğıttan gemi çeşitleri boyutlarına ve içerdikleri şekillere göre birçok farklı çeşide sahiptir. Bazı gemi çeşitleri gerçek bir gemiye benzerken bazıları ise daha hayalperest modeller olarak ortaya çıkmaktadır.

Kâğıttan Gemi Yapımı Adım Adım

Kâğıttan gemi yapımı adım adım izlenmesi gereken bazı yollar içermektedir.  Gemi yapımında öncelikle gerekli olan malzemelerin tedarik edilmesi gerekmektedir. İlk önce gereken malzemeler A4 boyutunda kâğıt, kalem, yapıştırıcıdır.

Kâğıttan gemi nasıl yapılır? Gerekli malzemeler elde edildikten sonra A4 kâğıdınız dikdörtgen şekilde kesilerek ortadan ikiye katlanır. Ortadan ikiye katlanan kâğıt alt kenarı yukarı doğru şekilde katlanarak kâğıdın üst kenarının aşağıya doğru gelmesi sağlanır. Üste katlanmış bölüm alt bölüme doğru katlanarak kâğıdın kenarına doğru oluşan ayrık bölüm dışa doğru katlanır. Bu şekilde ön ve arka tarafı tamamlanan kâğıt gemi ortaya çıkar.

Yapılan kâğıt gemiyi şekillendirmek için ön tarafın iki köşesi aşağıya doğru katlanır. Arkadaki iki köşe ise yukarı doğru katlanır. Oluşturulan kâğıt gemiyi görsel açıdan düzeltmek için alt kenarlar dışa doğru açılırken üst kenarların içe doğru açılması sağlanır. Gemi yapımı sırasında bulunan yapıştırıcıyla açılan ön ve arka kısımlar yapıştırılarak birleştirilir bu şekilde görsel açıdan etkileyici bir kâğıt gemi yapılmış olur.

Kolay Gemi Yapımı

Kolay gemi yapımı sırasında elimizde bulunması gereken malzemeler kâğıt ve makastır. Kolay gemi yapımı sırasında kâğıt dikdörtgen şekilde kesilerek ortadan ikiye katlanır daha sonra açılan kâğıt yatay olarak katlanır ve orta noktaları tekrar içeri doğru katlanır.

Kâğıdı yatay olarak katladıktan sonra oluşturulan şeklin gemi şeklini alabilmesi için kâğıdın köşeleri kesilir daha sonra yapıştırıcıyla oluşturulan ön ve arka kısımlar birleştirilir bu şekilde kolay gemi yapımı sağlanmış olur.

Kâğıttan Küçük Gemi Yapımı

Kâğıttan küçük gemi yapımı vakit geçirmek isteyen kişilerin ilgi duyduğu pratik zevkli bir uğraştır.  Diğer tarif ettiğimiz gemi yapımlarında olduğu gibi kâğıt makas ve yapıştırıcı gerekli olan malzemelerdir.

Gemi yapımı sırasında kâğıt yatay olarak katlanır daha sonra alt kenarlar yukarı doğru tekrar katlanır. Kâğıdın üst kenarları ise aşağıya doğru katlanır. Tüm bu işlemler bittikten sonra kâğıt ters çevrilerek kâğıdın kenarları ortaya doğru katlanır ve gemi şeklini alması için kağıdın köşeleri makasla kesilir. Yapıştırıcı kullanılarak ön arka kısımlar birleştirilir bu şekilde evde gemi yapımı sırasında kâğıttan gemi yapımı kolay bir şekilde tamamlanmış olur.

3 Boyutlu Gemi Yapımı

Kâğıttan gemi nasıl yapılır? Kâğıttan 3 boyutlu gemi yapımı sonucunda istediğiniz gemiye elde etmenin önemli ve pratik unsurlarından biri önceden belirlenmiş olan taslak şablon kullanmaktır. Gemi yapımı aktivitesiyle uğraşan kişiler internet üzerinden yapacakları araştırmalar sonucunda birçok 3 boyutlu gemi yapım şablonuna erişebilirler.

3 boyutlu gemi şablonlarını internet üzerinden indirdikten sonra şablonun belirtmiş olduğu yollar adım adım izlenerek istediğiniz 3 boyutlu gemiyi yapmamız mümkün olacaktır. 3 boyutlu gemi yapımlarından mutlaka yapıştırıcı kullanmak zorundayız çünkü kâğıdın içsel modellerinde bazı bölümlerin mutlaka yapıştırılması gerekmektedir.

Kaynak: Cemre

Kağıttan Gemi Nasıl Yapılır? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum