Kaplumbağa Ne Yer?

Kaplumbağalar ne yer? Son yıllarda evde beslenen hayvanlar arasında yer alan kaplumbağaların nasıl beslenmesi gerektiği en çok araştırılan konular arasında yerini almış durumda. Sürüngenler sınıfına giren kaplumbağalar hem etçil hem de otçul olarak beslenirler. Kaplumbağalar, hem ot hem de et tüketebilen canlılardır. Et ve balık gibi besinleri yiyebilirler. Et ürünlerine ek kurtlar, cırcır böceği, çekirge gibi canlılarla da beslenirler. Bitki olarak da birçok bitki türünü yiyebilirler. Evde beslenen kaplumbağalar için verilebilecek en kolay ve en uygun besinlerden biri de yemlerdir. Ancak kaplumbağalar için yem tek başına yeterli bir gıda olmaz. Çeşitlilik sağlamak adına farklı gıdaların da verilmesi gerekir. Kaplumbağa beslenmesinde proteinin önemli rolü vardır. Bu nedenle onlar beslenirken en az yüzde 20 olacak şekilde protein almaları gerekir. Bu nedenle eğer kaplumbağa besleyecekseniz hem et hem de yeşillik yani ikisinden de vererek beslemeniz daha uygun olacaktır. Kaplumbağalar nasıl beslenir, kaplumbağalara dair merak ettiğiniz tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaplumbağalar Hakkında Genel Bilgiler

Kaplumbağa ne yer konusuna giriş yapmadan önce kaplumbağalar hakkında biraz bilgi sahibi olmamız önemlidir. Kaplumbağalar hakkında genel bilgiler şunlardır:

 • Kaplumbağalar, sürüngen ailesine ait bir canlıdır.
 • Dünya üzerinde 300 farklı kaplumbağa çeşidi olduğu biliniyor.
 • Kaplumbağalar; karada yaşayan ve suda yaşayanlar olmak üzere ikiye ayrılırlar.
 • Karada yaşayan kaplumbağalar daha otçuldurlar.
 • Suda yaşayan (deniz kaplumbağaları gibi) kaplumbağalar etçil beslenirler.
 • Kaplumbağalar türüne göre farklı beslenebilirler. Örneğin deniz kaplumbağaları yosun ve küçük deniz canlılarıyla beslenirler.
 • Evde kaplumbağa beslenmek istiyorsanız öncelikle onun yaşayabileceği ortamı oluşturmalısınız. Kaplumbağalar hijyenik ortamda yaşarlar.

Kaplumbağalar Nasıl Beslenir?

Evde bakılan kaplumbağalar nasıl beslenir? Evde beslenen kaplumbağalar hem ot hem de et ile beslenebilmektedir. Kaplumbağalar ne yer diye sorduğumuzda onların hem et hem de ot yediğini görürüz. Kaplumbağalar et olarak genelde balık yemeyi tercih ederler. Ayrıca kaplumbağaların günlük alması gereken protein miktarı da bulunur. Bu nedenle kaplumbağalara verilecek besinlerde en az yüzde 30 oranında protein olması iyi olacaktır.

Kaplumbağaların yedikleri şeyler az çok bellidir. Evde kaplumbağa beslemek isteyenler kaplumbağalarına şu yiyecekleri verebilir:

 • Cırcır böceği
 • Çekirge
 • Yumuşakça
 • Kurt çeşitleri
 • Küçük balık çeşitleri
 • Yeşillikler (Marul, lahana gibi)

Kaplumbağaların sağlıklı olmaları için günlük beslenmelerinin en az yüzde 30’u protein ağırlıklı olmalıdır. Kaplumbağalar ihtiyaç duydukları bu proteinleri et ürünlerinden alırlar. Protein ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra sebze yiyebilirler. Kaplumbağalar birçok bitki türünü yiyebilirler. Onların sağlıklı ve dengeli beslenmeleri için hem ot hem de et dengesinin iyi ayarlanmış olması gerekir. Ayrıca onları beslerken hep aynı besinler vermemek gerekir. Hep aynı besini yiyen kaplumbağalar ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri alamazlar. Bu nedenle onlara farklı farklı besinler vermeniz gerekir.

Kaplumbağaların En Sevdiği Yiyecekler

Kaplumbağaların en sevdiği yiyecekler arasında marul, lahana, brokoli, bezelye ve bal kabağı gibi yiyecekler yer alıyor. Evde kaplumbağa beslemek isteyenler, kaplumbağalarını en iyi şekilde beslemek isterler. Bu nedenle onlara sevebileceği yiyeceklerden vermek oldukça iyi olacaktır. Kaplumbağaların her türlüsü hem etçil hem de otçul olarak beslenirler. Bu nedenle onlar özellikle et olarak balık gibi gıdaları severken ot olarak da marul, lahana ve ıspanak gibi yeşillikleri sevmektedirler. Ayrıca kaplumbağalar meyve ve meyve kabuklarını da severek tüketirler. Kaplumbağa beslerken kesinlikle süt ve süt ürünleri vermemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca onlara işlenmiş gıdalar yerine sadece doğal gıdalar vermeniz iyi olacaktır. Kaplumbağalar çok yemeye meyilli canlılardır. Bu nedenle onlara yemek verirken mutlaka kontrollü bir şekilde yemek vermelisiniz.

Kaplumbağalar marul yer mi? Kaplumbağalar; marul, havuç, doğranmış lahana, bezelye, brokoli ve bal kabağı gibi sebzeleri severek tüketirler.

Kaplumbağalar meyve yer mi? Kaplumbağalar hem ot hem de et ile beslenebilirler. Onlar elma, üzüm, çilek, kivi, muz gibi meyveleri yiyebilirler.

Evde Beslenen Kaplumbağalara Ne Verilebilir?

Kaplumbağalar ne yer diye sorduğumuzda onların hem et hem de ot yiyebildikleri cevabını alırız. Eğer bir kaplumbağa bulduysanız veya kaplumbağa beslemek istiyorsanız onları verebileceğiniz pek çok alternatif gıda bulunuyor. Evde beslenen kaplumbağalara ne verilir? İşte kaplumbağanıza verebileceğiniz yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 • Balık: Tatlı su levreği, Alabalık gibi balıkları haftanın belli günlerinde verebilirsiniz.
 • Dana ve Kıyma: Siniri ve yağı alınmış şekilde verebilirsiniz.
 • Marul: Marul kaplumbağanızın severek tüketebileceği bir yeşillik olacaktır.
 • Havuç, Karnabahar, Brokoli, Havuç: Bu tür sebzeleri kaplumbağanıza verebilirsiniz. Ancak bu sebzeleri kontrollü bir şekilde vermenizi tavsiye ederiz.
 • Asma yaprağı, Yonca, İncir Yaprağı: Bu tür yeşil yapraklı bitkiler, kaplumbağaların severek tüketebileceği besinlerdendir.

Kaplumbağa Beslerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kaplumbağalar ne yer konusunu inceledikten sonra eğer kaplumbağa besliyorsanız kaplumbağa beslerken nelere dikkat edilmeli bilmeniz gerekecektir. Kaplumbağa beslerken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Yavru kaplumbağaların kış uykusuna yatması gerekir. Bu nedenle yavru bir kaplumbağanız varsa onun kış uykusuna yatmasına izin vermelisiniz.
 • İşlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız. Onlara mutlaka doğal gıdalar vermelisiniz.
 • Vitamin damları kullanmanız iyi olacaktır.
 • Su kaplumbağası besliyorsanız suyunun sıcaklığını sık sık kontrol etmelisiniz.
 • Kaplumbağalar yaz aylarında daha sık beslenirler.
 • Su ihtiyaçları için her zaman sularını ulaşılabilir bir yere koymalısınız ve su kapları da temiz olmalıdır.

Kaynak: Cemre

Kaplumbağa Ne Yer? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum