Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Yerler hakkında harika bilgilerin olduğu ve anlatmaya doyamadığımız Türkiye’nin en güzel bölgelerinden birisi olan Karadeniz ile buradayız. Karadeniz Bölgesi, ismini Karadeniz’den alan, Sakarya Ovası’nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan dünyanın en güzel ülkesi olan Türkiye’nin yedi birbirinden harika coğrafi bölgesinden biridir.

Karadeniz ülkemizin doğa harikası olan, cennetten bir parça zannedeceğiniz, tekrar tekrar uğrayacağınız bölgelerinden biri. Karadeniz Bölgesi insanları olsun, gezilecek yerleri olsun, yemekleri olsun birçok açıdan çok güzeldir. Karadeniz neden önemli? Karadeniz çok uzun bir süredir Doğu Balkanlardan Güney Kafkasya’ya kadar, Avrupa ve Orta Doğu arasında iletişim hatlarının kesiştiği için ticaret ve refah açısından güzel ülkemiz için de çok önemli yere sahiptir.

Karadeniz’de Gezilecek YerlerKaradeniz’de Gezilecek YerlerKaradeniz’de Gezilecek Yerler

İçindekiler

 • Bandırma Vapuru Müzesi
 • Uzungöl
 • Sümela Manastırı
 • Ayder Yaylası
 • Safranbolu Evleri
 • Yedigöller Milli Parkı
 • Karadeniz Hakkında En Çok Merak Edilenler

Bandırma Vapuru Müzesi

Bandırma Vapuru Müzesi Karadeniz’in Samsun ilinde bulunan Bandırma Gemisi’nin önemini anlatmak için yapılmıştır. Bandırma Gemisi,19 Mayıs 1919’da ülkemizin kurucusu olan Mustafa Kemal Paşa ve onun cesur silah arkadaşlarını, görevini icra etmeleri için Samsun’a getiren ve Türk milletinin eşsiz Türk Milli Mücadelesinin Anadolu üzerinden başlatılmasında en önemli görevi icra eden bir gemi olarak Türk tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Bandırma Gemisi, başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere Milli Mücadele’nin tüm yurda yayılıp Türk milletinin kaderinin değişmesinde büyük görevler üstlenen subayları da taşıyarak adeta bir Türk Milleti’nin kaderini taşıyan vasıta olmuştur.

 • Bandırma vapurunun içinde neler var? Mustafa Kemal Atatürk’ün odasında ceviz ağacından üretilmiş 1900’lü yıllara ait sandalye, karyola ve komodinler bulunur. Müzenin en güzel kısmı olan gemi içindeki kamarada Mustafa Kemal Paşa ve dört silah arkadaşının balmumu heykelleri bulunmaktadır. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı 1930’lu yıllara ait ahşap radyoyu da görebilirsiniz
 • Bandırma Vapuru Müzesi ziyarete açık mı? Müze 7 gün müzeyi merak eden tüm ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Pazartesi günü haricinde her gün 09.00’da ziyarete açılan müze sadece pazartesi günleri 12.00-17.00 saatleri ziyarete açıktır.
 • Bandırma Vapuru Müzesi giriş ücreti ne kadar? Öğrenci için 2 TL, yetişkinler için 5 TL olan giriş ücreti oldukça makul bir fiyattadır.

Karadeniz’de Gezilecek YerlerKaradeniz’de Gezilecek YerlerUzungöl

Karadeniz denilince akla ilk gelen yerlerden birisi olan Uzungöl, Karadeniz Bölgesi’nin Trabzon ilinde bulunmaktadır. Trabzon’un Çaykara ilçesine 20 kilometre uzaklıkta, 1250 metre yükseklikte yer alan, eşsiz doğal güzellikleriyle Doğu Karadeniz’in gözde turizm merkezlerinden birisi olan Uzungöl , yüksek dağ peyzajı ve yayla- orman birlikte yer aldığı ‘tabiat harikası’ yer olması özelliğiyle kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden birisi olma özelliğine hak kazanıyor. Uzungöl nasıl bir yer? Şerah köyünün yerleştiği vadi yamaçlarından heyelan sonucu kayan toprak ve kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla 1600’lü yıllarda oluştuğu rivayet olunan doğal bir göldür.

 •  Uzungöl giriş ücretli mi? Sorusunu cevaplamak gerekirse bir ücreti olmadığını söyleyebiliriz. Hem ücretsiz hem de eşsiz bir doğa harikası olan Uzungöl, ölmeden görülmesi gereken yerlerden birisidir.
 • Karadeniz’e dair harika fotoğraflarınızın olması için gitmek için  en doğru zamanı seçmek çok önemlidir. Uzungöl’e  Ne zaman gidilir? Denizden yaklaşık olarak 1090 m. yüksekte bulunan harika  bölge , bahar ve kış aylarında bol bol yağış alarak bölgeye ulaşım zaman zaman epey zorlaşıyor. En güzel gezi için yaz aylarında başka bir güzel kış aylarında başka bir güzelliğe sahip olan Uzungöl’e en uygun temmuz ve ağustos aylarını tercih edebilirsiniz.
 • Uzungöl’de Ne Meşhur?  Sorusunun cevabı birden fazladır. Uzungöl yemekleri denilince akla ilk gelen kırmızı benekli alabalıktır. Uzungölü besleyen Haldızen Deresinin suyunda büyüyen kırmızı benekli alabalıklar, restoranlarda ızgarada ve tereyağında pişirilir. Ayrıca damak tadınıza göre Karadeniz’e özgü olan birbirinden çeşit yemekleri yiyebilirsiniz. Bunlar: Alabalık, Papa, Lahana Yemeği, Ezme Lahana, Hamsi Kuşu, Karalahana Sarması, Mısır Ekmeği, Hamsili Pilav, Muhlama, Akçaabat Köftesi, Hamsiköy Fırın Sütlacı, Uzungöl Helvası, Mısır Çorbası, Uzungöl Hurmalı Kek, Hamsili Bulgur Pilavı, Gongoş’dur.

Karadeniz’de Gezilecek YerlerKaradeniz’de Gezilecek YerlerSümela Manastırı

Gidilmesi oldukça emekli olan Sümela Manastırı, Trabzon ilinin Maçka ilçesindeki Altındere vadisi sınırları içerisinde yer alan Meryem Ana Deresi’nin, Kara tepesinin üzerinde ve deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikte bulunan Rum Ortodoks manastır ve kilise olarak bilinir. Sümela Manastırı önemi nedir? Sümela Manastırı Hristiyanlık için çok önemli bir yere sahiptir. Bu eşi benzeri olmayan yapıda Meryem’in doğuşu, İsa’nın doğuşu gibi tasvirler ve İncil’den resimler bulunur. İlginç bir yapısı olan Manastır, ziyaretçileri tarafından büyük bir ilgiyle karşılanır.

 • Sümela Manastıra nasıl gidilir? Sümela’ya gitmek için öncelikle Trabzon otogarından ya da havalimanından kent merkezine geçmeniz mutlaka gerekmektedir. Daha sonra ise Trabzon merkezinden güneye giderek Maçka ilçesine ulaşarak 16 km doğuda Altındere Köyüne gelmelisiniz. Mutlaka otobüslerle, tur minibüsleriyle gelebileceğinizi unutmayın. Ardından Manastıra en yakın olduğunuz noktada araçlardan inerek girişe doğru yürümelisiniz. Manastıra tırmanmak için dik ve virajlı yola mecburen katlanmak zorundasınız. Sümela Manastırı’na ulaştıktan sonra muhteşem manzaranın bu kadar emeğin boşa olmadığını her şeye değdiğini göreceksiniz.
 • Sümela Manastırı açık mı? Manastır yaz mevsiminde 09.00 – 18.00 iken kış mevsiminde 08.00 – 16.00 arasında tüm ziyaretçilere açıktır. Sümela Manastırı giriş ücreti ne kadar? Sümela Manastırı’nın giriş ücreti 100 TL’dir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olan Trabzon Sümela Manastırı’nda müze kart geçerlidir. Buna ek olarak, Altındere Milli Park giriş ücreti 10 TL olduğunu unutmamalısınız.

Karadeniz’de Gezilecek YerlerKaradeniz’de Gezilecek YerlerAyder Yaylası

Türkiye’nin yaz aylarında ayrı, kış aylarında ayrı, bahar aylarında ise tarif edilemeyecek güzellikte olan Ayder Yaylası, Rize’ye 69 km uzaklıkta Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda 1350 metre yükseklikte insanın nefesini açan çam ormanlarıyla kaplı yaylasıdır. Ayder Yaylası doğal varlık mı? Çamlıhemşin Belediyesinin mücavir alanı içerisinde bulunan Ayder Yaylası, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 27.06.1992 tarih ve 1404 sayılı kararı gereğince doğal sit statüsündedir. Ayder’İ gezmeden Rize’den dönmek olmaz. Ayder Yaylasında ne var? Ulaşımı kolay olan Ayder Yaylası, hem kış hem de yaz mevsimi için vazgeçilmez bir tatil kabasıdır. Zengin ormanlarla kaplı olan Ayder Yaylası, kaplıcası  ve şelalesi ile de ünlüdür. Türkiye’nin nefesi diyebileceğimiz çam ormanları ve eşsiz Kaçkar manzarasının tam ortasında harika bir manzaraya sahiptir.

Ayder Yaylası hakkında en merak edilen şeylerden birisi ulaşımdır. Aydere nasıl çıkılır? Uçağı seven insanlar için Trabzon havaalanı kullanılabilir. Rize’de bulunanlar da  Havaş’ ın hizmeti ile Pazar ilçesine 2 saat içerisinde ulaşabilir ve dolmuşlarla Ayder yaylasına ulaşabilirsiniz. Ayder Yaylası neler yapılır? sorusunun cevaplarını bilmek Ayder Yaylası gezisinin harika geçmesi için çok önemlidir. Ayder Yaylası’nda raftingden trekkinge, kalp atışlarının ritmini değiştiren jeep safari, zipliningden, sakin insanlar için olta balıkçılığı gibi her  türden insan çeşitli etkinlik imkanı sunarak akıllarda harika bir anı bırakır. Bu nedenle Ayder Yaylası Rize’ye gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almalı.

 • Türk insanının en vazgeçemeyeceği şeylerden birisi şüphesiz mangaldır. Peki,  Ayder de mangal yapılır mı? Ayder yaylasında ailenizle birlikte bir mangal olmazsa Ayder Yaylası gezisi olmaz. Çamlıhemşin merkezden mangal malzemelerini aldığınız gibi  dünyanın en güzel pikniğini yapabilirsiniz.
 • Ayder de ne giyilir? Sorusu akıllara gelen ilk sorulardandır. Harika Ayder Yaylası geziniz sırasında yanınızda hırka, yağmurluk gibi kıyafetleri bulundurmanızda hasta olmamak için fayda var.
 • Ayder Yaylası’nın neyi meşhur? Sorusuna cevap vermek oldukça zordur. Ayder’in nesi meşhur dediğimizde; Çılbır, Hamsi Buğulama ,Hamsi Kuşu, Korkoto Çorbası, Lahana Çorbası, Hamsi Çorbası ,Ayran Çorbası, Fasulye Çorbası gibi birbirinden çeşitli ve lezzetli yemekler akla gelmektedir.

Karadeniz’de Gezilecek YerlerKaradeniz’de Gezilecek YerlerSafranbolu Evleri

Her birinin kendine has güzelliği olan Safranbolu Evleri, Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde, 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı kent dokusunun günümüze kadar özenle korunduğu bölgenin olarak UNESCO tarafından 17.12.1994’te Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Köklü bir kültüre sahip olduğu kadar tarihi dokusunu günümüze kadar hiç bozmadan taşıyarak Türkiye için çok önemli bir yere sahiptir.

Safranbolu evleri özellikleri nedir? Safranbolu Evlerinin en önemli özelliği hiçbir ev diğerinin görünüşünü engellemez. Evlerin yapımında eski evler olduğu taş, kerpiç ahşap ve alaturka kiremit kullanılarak çok sağlam evlerdir. Bahçeler sokaktan taş duvarlarla ayrılmıştır. Din ve gelenekler yüzünden evlerin hepsi yüksek duvarlarla yapılarak kimsenin görmesine izin vermez. Böylece ev içi ve bahçeler yüksek duvarlarla ayrılmıştır. Pencereler kafeslidir, kadın yabancı erkeğe görünmez.

Böyle güzel evlerin bulunduğu ilçeyi merak etmemek mümkün değil. Safranbolu nasıl bir yer?  Sorusunun cevabı oldukça basittir. Arnavut kaldırımlı sokakları ile tam bir aile yapısına uygun çok samimi ve şirin bir yer olan Safranbolu kesinlikle gezilmeye değerdir. Eski ahşap Osmanlı evleriyle ünlenen ilçe, özellikle bahar aylarında çok sayıda ziyaretçi çekerek birbirinden güzel insanları ağırlar. Eski Çarşı adı verilen büyük bir çarşı birden çok insanın ziyaret etmesine neden olur.

 • Safranbolu’ya ne zaman gitmeli? Kış döneminin çok soğuk ve karlı olduğu Safranbolu’yu doyasıya gezmek oldukça zor olacaktır. Çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz karlarla örtülü Safranbolu evlerini, manzarasını ve yaylalarını görmek isterseniz kış aylarını da mutlaka tercih etmelisiniz. Yaz aylarında kış ayları kadar çok güzel manzarası olan ve ayrıca oldukça popüler olan Safranbolu’ya dünyanın dört bin yanından turistler ve yerel halk gelerek bu evlerin güzelliğini görmek için can atıyor.
 • Safranbolu yürüyerek gezilir mi? Safranbolu eski şehir merkezinde görülecek yerlerin hepsi yürüme mesafesinde. Şehrin bazı zamanlar inişli çıkışlı ve oldukça yokuşlu olduğu için çok rahat bir ayakkabı tercih ederek Safranbolu Evlerini güzelce gezmenin tadını çıkarmayı unutmayın.
 • Safranbolu’yu diğerlerinden ayıran en güzel şeylerden birisi de kesinlikle lokumudur. Safranlı lokum nereden alınır?  Kendine has bir lezzeti olan Safran lokumu sadece Safranbolu’dan alınır. Safran Lokumun yanına yöreye özgü Bağlar Gazozu da olduğu zaman tadından yenmez.

Karadeniz’de Gezilecek YerlerKaradeniz’de Gezilecek YerlerYedigöller Milli Parkı

 Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde gezilebilecek en güzel parkların başında gelen Yedigöller Milli Parkı, Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu’nun 42 km. kuzeyinde Zonguldak’ın güneyinde yer alan Milli Parka Ankara–İstanbul karayolunun 152. km’sindeki Yeniçağa ve 190. km’sindeki Bolu’dan kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır. İsminden anlaşılacağı üzere Milli Parkta birbirinden güzel farklı göl bulunmaktadır. Bunlar, Deringöl, İncegöl , Büyükgöl ,  Nazlıgöl , Sazlıgöl , Seringöl , Küçükgöl gölleridir .Her bir gölde birbirinden güzel  ve lezzetli pek çok balık çeşidini ve alabalıklarına da ev sahipliği yapıyor. Yedigöller Milli Parkı’nın en önemli özelliği nedir? Sorusunun cevabını vermek oldukça zordur. Başta zambak, sıklamen, çiğdem ve orkide olmak üzere toplam 236 adet bitki türünü içeren Milli Park, yurdumuzun en güzel karışık doğal ormanlarına da sahiptir. Yedigöller  Milli Parkı güzel mi? Tek kelimeyle görülmeye değer cennetten bir köşe sunarak her mevsim apayrı bir renk tonu renk cümbüşü insanı büyülüyor. Bu nedenle Yedigöller Milli Parkı Bolu’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almalı.

Eşsiz manzara karşı yemeden dönmemeniz gereken yemek çeşitleri vardır. Yedi Göllerde Ne Yenir? Sorusunun cevabı oldukça kolaydır. Yemek için doğal manzaraya karşı birbirinden güzel restoran ya da ufak tezgahlar bulabileceğinizi belirtmekle birlikte göl manzarası eşliğinde Kanlıca Mantarı yemeden oradan dönmek olmaz. Bir başka yaygın yemek seçeneği ise lezzetli mi lezzetli alabalıktır. Dünyanın en güzel mantarını ve alabalığını dünyanın en güzel manzaralarından birisinde yiyebileceğinizden şüpheniz olmasın.

 • Bu manzaraya karşı Türk milleti olarak bir mangal keyfi yapmak isteriz. Yedigöller ateş yasak mı? Yedigöller’ de akşamları ısınmak amacı dışında gündüzleri ateş yakmak kesinlikle yasak. Yer ateşi yakmak akşamları da olmak üzere o eşsiz manzarayı korumak yasaklanmış durumda.
 • Yedigöller’e kışın gidilir mi? Eğer her koşulda kamp yaparım, keyfimden vazgeçemem diyorsanız Mengen tarafından gelen Yedigöller yolu daha az iniş-çıkışa sahip olduğundan kışın yürüyerek veya kar kızağı ile gelmek isteyen kamp severler olarak sizin daha mantıklı ve unutulmaz bir kamp anısına neden olacaktır.

Karadeniz’de Gezilecek YerlerKaradeniz’de Gezilecek YerlerKaradeniz Hakkında En Çok Merak Edilenler

Karadeniz Gezilecek Yerler daha güzel anlatmak için uğraştığımız bu yazımızda Karadeniz’de nereye gidilir? Sorusunun yanı sıra güzel bir Karadeniz gezisi için gitmeden önce bilmeniz gereken bilgileri de size sunacağız. Öncelikle sizin en güzel Karadeniz geziniz için Karadeniz hangi mevsimde güzel olur? Sorusunu cevaplamak gerekirse hem yeşilin hem de kahverenginin her tonunu görebileceğiniz sonbaharda tüm güzelliğiyle Karadeniz’i mest olarak gezebilir; havalar ısınmaya başladığında cemreler düştükten sonra eşsiz Karadeniz ormanları ve yağmurlarıyla baharı bahar gibi yaşayabileceğiniz ilkbahar ayları olan mart, nisan ve mayıs aylarında size Karadeniz tüm güzellikleriyle hayat budur diyebileceğiniz bir doğa sunacak. Ee madem gittik, Karadeniz’e giderken ne alınır?  Diye düşünmezsek olmaz. Doğa yürüyüşüne uygun ayakkabı, yağmurlarıyla ünlü olan bu bölgemiz için yağmur çizmesi, birden fazla çorap ve yağmurluk bu geziniz için kesinlikle alınmalıdır.

Karadeniz’in güzellikleri saymakla bitmez. İlk olarak Karadeniz’in başkenti olan resmî mahiyete sahip “Güneşin Doğduğu Şehir” olarak da bilinen Samsun’dan başlayarak “Dağların Gölgesinde Bir Doğa Macerası” olarak bilinen Artvin, “Doğu Karadeniz’in Gurme Şehri” olan Giresun’dan devam ederek Karadeniz Bölgesinde gezilmesi gereken yerleri o an sanki tek tek gezmiş gibi tanıtacağız.

Karadeniz gezisi ne yenir? Kayganadan, karalahana çorbası ve dolması , sarıkiraz kavurması , Trabzon yağı , Vakfıkebir ekmeği , minzi peyniri ,hamsi , öğmeç  , Trabzon pidesi, pepeçura , laz böreği, hamsikuşu, fasulye kavurması, mısır ekmeğine ve daha onlarca farklı lezzet. Hepsi de Karadeniz yemekleri arasında birer vazgeçilmeziniz olacağına eminim.

Kaynak: Cemre

Karadeniz’de Gezilecek Yerler Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum